Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικονομική ετήσια συνδρομή για χρήση ΜΕΕΠ;


cv_zouwoman

Recommended Posts

Γιατί φίλε μου varxo είναι ψευταράδες. Οπως ακριβώς οταν εβγαλα το εργοληπτικό μου ανέφεραν οτι ΠΡΕΠΕΙ να εγγραφώ στο ΤΣΜΕΔΕ (είμαι ΤΕ) ενω μπορούσα να μείνω στο ΤΕΒΕ...

 

Αρα τι ακρη να βγάλω, επίσημη/ανεπίσημη απο τηλέφωνο ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 185
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εμένα δεν μου έδινα διαγράφει από το ΤΕΒΕ για να γράφω στο ΤΣΜΕΔΕ έλεγαν ότι δεν είχα δικαίωμα έγγραφης

Αλλά δεν νομίζω να σε χάλασε το ΤΣΜΕΔΕ εγγυητική συμμετοχής 6 ευρώ ενώ η τράπεζα θέλει 20 ευρώ και ένα κάρο εγγυήσεις

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙ ΤΠΕΔΕ

 

Ανεβάζω δυο χρήσιμα έγγραφα.

 

Το πρώτο είναι η υπ' αριθμ. 175/2012 γνωμοδότηση του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους σύμφωνα με την οποία ο νέος ασφαλισμένος (μετά την 1-1-1993) εργολήπτης δεν είναι υποχρεωμένος να εγγραφεί στο ΤΠΕΔΕ και επίσης δεν είναι υποχρεωμένος να προσκομίζει βεβαιωση ενημερότητας του ΤΠΕΔΕ στους διαγωνισμούς δημοσίων έργων.

 

Το δεύτερο είναι απόφαση Οικονομικής Επιτροπής Περιφέρειας Πελοπονήσσου που δείχνει πως χειρήστηκαν εκεί το θέμα. Εν συντομία μια νέα συνάδελφος πήγε σε δημοπρασία χωρίς ΤΠΕΔΕ και την ακύρωσαν, τους έκανε ένσταση λέγοντάς τους ότι δεν είναι υποχρεωμένη να ασφαλιστεί στο ΤΠΕΔΕ και άρα κακώς την ακύρωσαν.

 

Επειδή το θέμα δεν είναι απλό ανέθεσαν σε δικηγόρο να γνωματεύσει και αυτός είπε ότι αν είναι νέα ασφαλισμένη να γίνει δεκτή ενώ αν είναι παλαιά ασφαλισμένη καλώς την απορριψαν.

 

Να σας πω και τη δική μου εμπειρία. Φέτος δεν πλήρωσα ΤΠΕΔΕ. Σε δημοπρασία που μειοδότησα πήγα χωρίς βεβαίωση ΤΠΕΔΕ αλλά έφτιαξα μια υπεύθυνη δήλωση που τους έλεγα ότι είμαι νέος ασφαλισμένος και με βάση την ταδε γνωμάτευση δεν υποχρεούμαι να έχω ΤΠΕΔΕ. Έγινε ένας σχετικός χαμός στη δημοπρασία με συναδέλφους που ήθελαν να με ακυρώσουν και δίνω στην επιτροπή να διαβάσει αυτά με αποτέλεσμα δεν με ακύρωσαν και κανείς δεν έκανε ένσταση. Ούτως ή άλλως στη διακύρηξη δεν λέει να έχεις ΤΠΕΔΕ, αλλά να έχεις εκπληρώσει τις υποχρεώσεις σου όσον αφορά την κοινωνική ασφάλιση. Προφανώς αν δεν υποχρεούσε να γραφτείς στο ΤΠΕΔΕ όπως λέει η γνωμοδότηση δεν τίθεται θέμα.

 

Επιπλέον μίλησα με ΤΠΕΔΕ στα τέλη Μάρτη και τους ρώτησα για αυτό το θέμα. Η υπάλληλος μου είπε ότι το έχουν υπόψιν τους, πως δεν μπορεί να με συμβουλέυσει να κάνω κάτι (να πληρώσω ή όχι δηλαδή) και πως έχουν κάνει ερώτημα στο νομικό τους σύμβουλο σχετικά. Βέβαια μου είπε ότι μαζικά νέοι συνάδελφοι δεν έχουν πληρώσει.

gnomtpede.pdf

Β43Π7Λ1-ΔΓΨ-signed.pdf

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Είσαι δαίμων του τυπογραφείου! Εύγε!

 

Βέβαια, αργησαμε λίγο γιατί το πλήρωσα ήδη, αλλά θα μεταφέρω τα πάντα ταύτα σε φίλο προϊστάμενο Τ.Υ. να αποφανθεί...

Link to comment
Share on other sites

Και που το πλήρωσες δεν τρέχει τίποτα!

 

Μπορείς να ζητήσεις χρήματα πίσω.

 

Περιμένω να κατασταλάξει και το ΤΠΕΔΕ με το νομικό του σύμβουλο και κινώ διαδικασία. Θα ενημερώσω αν έχω νέα.

Link to comment
Share on other sites

Κινδυνεύω να γίνω λίγο γραφικός τώρα...

 

Μπορώ να ζητήσω στη μορφή εφαπαξ, οτι εχω δώσει μέχρι σήμερα, πίσω;

 

Διάβασα προσεκτικά αυτά που ανέβασες, και πρέπει να τα διαθέτω κάθε φορά σε μια δημοπρασία που δε θα έχω την βεβαίωση του ΤΠΕΔΕ, επειδή η ίδια η επιτροπή θα με βγάζεςι άκυρο. Θα τα βλέπουν, θα με δέχονται, μετά θα κάνουν ένσταση οι υπόλοιποι και πάει λέγοντας!

Και σίγουρα, οπως λες, αν κατασταλάξει το ΤΠΕΔΕ σε αυτό, θαρρώ πως κανείς ασφαλισμένος μετά το 1993 δε θα το πληρώνει. Με τη σημερινή μορφή πάντα, που στο "τέλος" παίρνεις απλά τα λεφτά σου...

 

Καλύτερα να δινουμε τα 350ε σε ενα συνταξιοδοτικό τράπεζας ή κάποιο αντίστοιχο περίθαλψης...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σε ευχαριστώ και εγώ με τη σειρα μου kpapaxr. Βεβαια και εγω φετος το πληρωσα αλλα ηταν η τελευται φορα.Αναφερετε πιο πανω οτι μπορει να γίνει επιστροφή του ποσου, αληθεια ισχυει αυτο? Και ποια ειναι η διαδικασια?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.