Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οικονομική ετήσια συνδρομή για χρήση ΜΕΕΠ;


cv_zouwoman

Recommended Posts

Συνάδελφε με την απόφαση του Νομικού Συμβουλίου του κράτους καλυπτόμαστε πιστεύω.

Εγώ προσωπικά προσκομίζω υπέυθυνη δήλωση που τη μνημονεύω και αναφέρω ότι δεν έχω υποχρέωση ασφάλισης στο ΤΠΕΔΕ.

Δεν με έχει ακυρώσει κανένας και έχω πάρει και κάτι δουλίτσες.

 

Για να δεις όμως την ξεφτίλα του συνδικαλιστικού μας φορέα. Σε αυτό που επισυνάπτεις ενώ αναφέρει ότι οι μετά το 93 δεν υποχρεούνται στο ΤΠΕΔΕ οι συνδικαλιστές μας ζητούν από το υπουργείο την υποχρεωτική προσκόμιση βεβαίωσης ΤΠΕΔΕ στις δημοπρασίες.

 

Έστειλα επιστολή στο προεδρείο της ΠΕΣΕΔΕ ....και με γράψανε κανονικά.

 

Συμπέρασματα δικά σας.

Εισφορες ΤΠΕΔΕ.pdf

Edited by kpapaxr
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 185
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Oρίστε κι ένα φρέσκο: (θα πηγαίνουμε πλέον στις δημοπρασίες με τέτοια έγγραφα για να είμαστε καλυμμένοι...)

 

Μη ακύρωση λογω ΤΠΕΔΕ.pdf

 

Υ.Γ. αν εχεις κάποιος παρόμοια, για ενστάσεις που υποβλήθηκαν και ακυρώθηκαν λογω μη υπαρξης ΤΕΕ, πανελλήνιου συνδέσμου κτλ, ας τα ανεβάσει για να έχουμε ενα πακετάκι "δικαιολογητικών"!

Link to comment
Share on other sites

θα πρεπει να αποδειξεις οτι εισαι ασφαλισμενος μετα το 1993 ετσι νομιζω αλλα μπορει να κανω και λαθος

Edited by varxo
Link to comment
Share on other sites

E ναι, για μας τους "φρεσκους" ομιλώ...! Εξάλλου αναφερεται ξεκάθαρα πως προκειται για τους νέους ασφαλισμένους.

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που οφείλουμε ΤΠΕΔΕ για το τρέχον έτος, τι πρέπει να κάνουμε για να απαλλαγούμε των οφειλών, από την στιγμή που δεν είναι απαραίτητη για τις δημοπρασίες η βεβαίωση? Γενικά τι πρέπει να κάνουμε για να απαλλαγούμε οριστικά από τις εισφορές ΤΠΕΔΕ?

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με ΤΠΕΔΕ, απάντησαν με το πρώτο τηλέφωνο που τους έκανα! Είμαι ασφαλισμένος μετά το 93 και ρώτησα τι γίνεται με τις εισφορές μας.

Μου απάντησαν με μισόλογα αλλά η ουσία βγαίνει από τα παρακάτω λεγόμενα "τι να σας πω, μην το πληρώνετε, πολλές επιτροπές διαγωνισμών δεν το ζητάνε, αλλά μην περιμένετε εφάπαξ!"

χαχαχαχαχαχα καλό?

Επιπλέον μου παν πως προσπαθούν να το περάσουν από συμβούλιο, αλλά δεν τους "κάθετε" και είναι κάτι που μπορεί τελικά να γίνει μέσα στον επόμενο μήνα. Να παρθεί δηλαδή μια επίσημη απόφαση και από αυτούς.

Έχουν ήδη αιτήματα από ασφαλισμένους μετά το 93 που ζητούν πίσω τις εισφορές που έχουν πληρώσει μέχρι σήμερα, αλλά δεν πρόκειται να τις δώσουν από ότι μου παν.

Εγώ τέλος ζήτησα, αν υπάρχει τρόπος, να κάνω διαγραφή από το ταμείο, έτσι ώστε να μην βρεθούν μετά από χρόνια και μου ζητούν τίποτα αναδρομικές εισφορές. Απάντηση σε αυτό δεν πήρα, πρέπει να ξανακαλέσω σε ένα μήνα, μήπως υπάρχει κάποιο νέο.

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε τα γ@μιολια, κι εγώ για να μην πληρώσω ΤΠΕΔΕ ξεγράφτηκα και από το πτυχίο μου, γιατί για διαγραφη ζητούσαν διαγραφή από το εργοληπτικό...

 

Σιχαμένοι... Και πλήρωσα πριν κανα χρονο σεβαστό ποσό.

 

Πως γίνεται να ζητήσω λεφτά πίσω;

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Kάπου αναφέρθηκε πως οι φωστήρες μας (σύνδεσμοι) ζήτησαν,άκουσον-ακουσον, να επικαιροποιηθεί καποια απόφαση ώστε να είμαστει ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ και μείς οι μετά του 93' ασφαλισμένοι να το πληρώνουμε.

 

Δηλαδή, αντί να βοηθήσει εμάς, σου λεει θα το πληρώνουν οι παλιοί και όχι εσείς; όλοι...

 

Τι να πώ.

Link to comment
Share on other sites

Μα οι φωστήρες είναι προ του 1993 οι περισσότεροι....

Θα αυξηθει το μπακιρι-λυπητερη  για αυτους αν φυγουν οι νεοι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.