Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οικονομική ετήσια συνδρομή για χρήση ΜΕΕΠ;


cv_zouwoman

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 185
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπορει καποιος να μου εξηγησει γιατι πρεπει να πληρωνω εκτος απο τα 55 € του ΤΕΕ (ετησια συνδομη για εργοληπτες) και καποια αλλη εισφορα σε αλλους φορεις οπως ΤΠΕΔΕ-ΠΕΣΕΔΕ-ΠΕΣΜΕΔΕ...ΚΛΠ??

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

εν τέλει τι γίνεται με αυτό το ΤΠΕΔΕ...το πληρώνουμε ή οχι ;

 

Gio, βγάζεις άκρη; γιατί έτσι θέλουν.

 

Σε σύνδεσμο μπορείς να μην γραφτείς.

Link to comment
Share on other sites

και βέβαια χρειάζεται

τσμεδε

τπεδε

πεσεδε ή πεδμεδε ή σατε

να είσαι ενήμερος αν δεν τα έχεις είναι αιτία αποκλεισμού

Edited by varxo
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελικά εγώ δεν κατάλαβα τι ισχύει....

 

Όταν ξεκίνησα να συμμετέχω σε δημοπρασίες έπρεπε να έχω ΤΣΜΕΔΕ, ΤΕΕ, ΤΠΕΔΕ & ΠΕΔΜΕΔΕ. Τώρα έχω 2-3 χρόνια περίπου να πάω και διαβάζοντας αυτό το ποστ έχασα εντελώς τον μπούσουλα. Για ΤΣΜΕΔΕ και ΤΕΕ δεν γίνεται λόγος, είναι υποχρεωτικά. Για ΤΠΕΔΕ και ΠΕΔΜΕΔΕ μπορεί κάποιος που να έχει γνώση του θέματος να μας πει και αν είναι δυνατόν χωρίς αντιπαραθέσεις και ειρωνίες παρακαλώ;;;; Το θέμα είναι να ενημερωθούμε για να μην πληρώνουμε γ@μησιάτικα κι όχι ποιός την έχει μεγαλύτερη!

Link to comment
Share on other sites

Εχω ματα ξαναπεί, πως ΔΕΝ υποχρεούται κάποιος ΕΔΕ να είναι εγγεγραμμένος σε σύνδεσμο εργοληπτών. Κάνει ΥΔ οτι δεν οφείλει, διότι δεν ήτο ποτέ γραμμένος.

 

Απαξ ομως και γραφτείς μια φορά, πρεπει να πληρώνεις, παει και τελείωσε.

 

Για το ΤΠΕΔΕ, τι να πώ. Πρέπει να το ψάξουμε όλοι μας...

 

Επίσης, για ΤΕΕ/ΕΕΤΕΜ αρκετοί συνάδελφοι δε τα πληρώνουν πλέον. Δεν το έψαξα όμως αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω, πως το ΤΠΕΔΕ είναι υποχρεωτικό για όσους είναι γραμμένοι στο ΤΣΜΕΔΕ πριν το 1993 (ακριβή ημ/νία δεν ξέρω).

Ωπα ωπα...πως το πεταξες ετσι αυτο τώρα;

 

Και γιατί όλοι εμείς οι "νέοι" το πληρώνουμε; Δωσε σε παρακαλώ στοιχεία, απ'οπου πηγάζει το άνωθεν.

Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν τους παίρνεις ένα τηλέφωνο να τους ρωτήσεις αν είναι υποχρεωτική η ασφάλιση σου

αν σου πουν ότι δεν είναι θα σου δώσουν και βεβαίωση

γιατί αν δεν έχεις βεβαίωση ότι δεν είσαι υποχρεωμένος αν πάρεις κανένα έργο μετά θα τρέχεις αν σου υποβληθεί κάποια ένσταση

σε δημοπρασία κάποιος δεν το είχε βάλει στα δικαιολογητικά του λάθος από τον υπάλληλο της εταιρείας του που έφτιαξε τον φάκελο και τον ακύρωσαν όπως και η ένσταση που έκανε επίσης την απέρριψαν

Edited by varxo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.