Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποζημίωση ανάρρωσης ελευθ. επαγγελματιών;


Stergios

Recommended Posts

Για το θέμα της εγκυμοσύνης κάτι άλλαξαν πρόσφατα, νομίζω μειώνουν τις εισφορές κατά ένα ποσοστό ή κάτι τέτοιο.

 

Το μισό της κύριας σύνταξης για ένα 6μηνο, αν δεν κάνω λάθος (μετά την εγκυμοσύνη).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ωραίο είναι ότι πληρώνουμε και με τα επίσημα στοιχεία του ΤΕΕ δε θα πάρουμε ποτέ σύνταξη (εαν φτάσουμε ποτέ στην ηλικία)

 

βλέπε σελίδα 26.... Το έτος 2039 δε θα υπάρχει μία δηλαδή όταν εγω θα είμαι 61.... (αργεί λίγο να ανοίξει το pdf)

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/press/ENHMEROTIKO_DELTIO/ED-YEAR-2010/ED2575/2575_ALL.pdf

Link to comment
Share on other sites

Μου μοστράρουν το παραμύθι της ''σύνταξης''.Ποιάς σύνταξης βρε καθάρματα?Να πιάσω τον Τσιτουρίδη να του ζητάω τα δεδουλευμένα που τζογάρισε θέλετε?

 

Μα τώρα σοβαρολογούμε; Τι σχέση έχει το αν θα πάρω σύνταξη με το πότε θα την πάρω; Δηλαδή όλα τα άλλα ταμεία πως το έχουν λυμένο αυτό το θέμα; 5 χρόνια συνολικά στον εργασιακό μου βίο δεν είχα δουλειά, δεν πλήρωνα εισφορές, όπως ο ΙΚΑτζής δεν έχει ένσημα, έτσι κι εγώ. Δε θα μπορώ να πάρω σύνταξη στα 65, αλλά στα 70. Αυτό είναι το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Να υπενθυμισω, οτι οι απαραδεκτοι καρεκλοκενταυροι του ΤΣΜΕΔΕ μας εχουν αλυσοδεμενους με τον φορο αιματος-χαρατσι που πρεπει να πληρωνουμε με την αποφοιτηση, ΧΩΡΙΣ να μας δινουν τη δυνατοτητα επιλογης ΚΛΑΣΣΗΣ, αναλογα με τις αναγκες μας και τις δυνατοτητες μας.

 

ΑΛΗΤΕΙΑ.

 

Για σφαγη μας εχουν ολους τους 2000 και μεταγενεστερους, μιας και συνταξη δεν θα παρουμε ποτε.

 

Μας κανουν ΝΟΜΙΜΗ ΚΑΙ ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΗ ΑΦΑΙΜΑΞΗ, χωρις κανενα απολυτως ΑΝΤΑΛΛΑΓΜΑ-ΑΝΤΙΚΡΥΣΜΑ.

 

ΜΕΧΡΙ ποτε συναδελφοι θα τραβαμε κουπι οσο 10 (στα αποδιδομενα λεφτα περι κρατους)? ΜΕΧΡΙ ΠΟΤΕ?

 

ΜΕΧΡΙ ποτε θα πληρωνουμε νταβατζιλικι χωρις να γ@μ@με κιολας?

Link to comment
Share on other sites

Ποια αποζημίωση ρε παιδιά για περίπτωση ανάρρωσης ελεύθερων επαγγελματιών.

Πήγε σήμερα η γυναίκα μου να καταθέσει τις αποδείξεις για τα εμβόλια του μικρού και τις λένε ότι δεν δέχονται αποδείξεις και δεν κάνουν πληρωμές γιατί είναι σε διένεξη με τους φαρμακοποιούς κτλ..

Αφού αυτή τη στιγμή δεν πληρώνετε τα φάρμακα γιατί συνεχίζετε να μας παίρνετε τις συνδρομές ;

Kαι το ωραίο που ακούστηκε σε ημερίδα από δικηγόρο του ΤΕΕ. Η περιουσία του ΤΣΜΕΔΕ δημεύτηκε από το Ελληνικό Κράτος για πληρωμές άλλων ταμείων ( ΟΓΑ κτλ..).

Εκκρεμεί βέβαια η απόφαση του συμβουλίου Επικρατείας αλλά πλέον τα αποθεματικά του ΤΣΜΕΔΕ πάνε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως,αν δεν πληρώσω ΤΣΜΕΔΕ κ ΤΠΕΔΕ (σύνολο 4.000 ευρώ/έτος) μου κόβουν το δικαίωμα συμμετοχής σε διαγωνισμούς.Γενικά είμαι ένα πολύ φρόνιμο π@@τανάκι,που φροντίζω να διατηρώ τον κ@λ@ράκο μου φρέσκο,καθαρό,γυαλισμένο κ σφιχτό,κλειστό στο γυναικώνα μου,περιμένοντας τον άντρακλά μου που τον λένε ''κράτος'' να έρθει να με κάνει να νιώσω γυναίκα όποτε του έρθουν ορέξεις.

 

Όποτε λοιπόν σαν καλό κ φρόνιμο π@@τανάκι κλείνω δημόσιο έργο,καθυστερούν να με πληρώσουν.Κ εγώ,για να μην στενοχωρήσω τον άντρακλά μου-νταβατζή μου το ''κράτος'',δεν μπορώ να φωνάξω,γιατί θα φάω σφαλιάρες.

 

Ο άλλος,θέλει κ αποζημίωση.Του άλλου,δεν του καλύπτουν το βλαστάρι.Καλά π@@τανάκια είμαστε όλοι.Πρέπει να γίνουμε ακόμα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα περαστικά στον συνάδελφο.

Κατά δεύτερο, δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξει αυτό το απαράδεκτο καθεστώς στην ασφάλισή μας κι ας είμαστε έτοιμοι και για πολλές οδυνηρές εκπλήξεις... γιατί ένα πράγμα είναι σίγουρο, όσο δεν αντιδράμε τόσο θα σφίγγουν το ζωνάρι. Σε όλα τα μέτωπα...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πλήρης αναρχία και ανικανότητα των υπευθύνων. Όλοι τους έχουν καλές προθέσεις αλλά κανείς δεν είναι άξιος να αλλάξει κάτι... Το πιο απλό παράδειγμα... Για μια ασθένεια το ΙΚΑ δικαιολογεί 10 ημέρες αποκλειστική και το ΤΕΒΕ 5 ημέρες... Ας μου πεί κάποιος με ποιά λογική θέτει κάποιος τέτοια όρια και πολύ περισσότερο δεν ισχύει το ίδιο για όλους... Δηλαδή αν είσαι στο ΙΚΑ αναρρώνεις με την άνεσή σου... Αν είσαι στο ΤΕΒΕ, να κόψεις το λαιμό σου στην εβδομάδα επάνω να είσαι περδίκι...

 

Συνάδελφε περαστικά, καταλαβαίνω την οργή σου αλλά δυστυχώς είναι από τα πράγματα που μόνο οταν τα παθαίνεις τα αντιλαμβάνεσαι... Το σωστό θα ήταν να υπήρχαν τέτοια αιτήματα σε καιρό εκλογών είτε του ΤΕΕ είτε της πολιτείας... Αυτές είναι οι σοβαρές προτεραιότητες...

Link to comment
Share on other sites

Το γελοίο της υπόθεσης είναι πως έχει θεσμοθετηθεί κλάδος πρόνοιας (το 2005 ή το 2008 νομίζω) αλλά έχει μείνει στα χαρτιά.

Όσο για τις συντάξεις που φτάνουν μέχρι το 2039, αυτό ισχύει με την παραδοχή πως δεν θα επηρεαστούν τα αποθεματικά.

Περιμένετε να δείτε τι θα γίνει με την δημιουργία των 3 ταμείων. μισθωτών (ΔΥ, ΙΥ), ελεύθερων επαγγελματιών και αγροτών, που ευαγγελίζεται η κυβέρνηση.

 

Για τα άλλα συμφωνώ πως ταμείο πληρώνουμε (εγώ πάντως έχω να το πληρώσω εδώ και ένα χρόνο) και ταμείο δεν έχουμε.

Επίσης ξέρετε πόσοι συνάδελφοι δεν δίνουν εξετάσεις στο ΤΕΕ αλλά εργάζονται με ΙΚΑ? Για να μην πληρώνουν το ΤΣΜΕΔΕ φυσικά.....

Οσο για την σύνταξη.. ζήσε Μάι να φας τριφύλλι.....

Link to comment
Share on other sites

Το τσμεδε ειναι το ταμειο που προσφερει τον μεγαλυτερο συντελεστη (και με διαφορα) στον παρακατω δεικτη:

 

εισφορες/αντικρυσμα

 

Εγω ειμαι νεος <30 ετων. Απαιτω και θελω:

 

1)λιγοτερη (θεωρητικα) συνταξη (πρακτικα δεν θα παρω ποτε, παρολο που ηδη την πληρωνω). Δεν θελω τοση συνταξη ρε τσουτσεκια.

2)ειμαι νεος, δεν αρρωσταινω, θελω να πληρωνω λιγοτερα στον κλαδο υγειας, τον οποιο δεν χρειαζομαι καν.

3)δεν θελω εφαπαξ και μπουρδες (το πληρωνουμε και αυτο και δεν θα το δουμε ποτε)

 

Με αλλα λογια, πληρωνουμε ΕΜΜΕΣΑ επιπλεον φορο ΜΟΝΟ οι μηχανικοι (δειτε τι γινεται με γιατρους,δικηγορους) και χρηματοδοτουμε αποκλειστικα το ΚΡΑΤΟΣ ανεπισημα.

 

Οι εισφορες μας δεν πανε σε ΕΜΑΣ, ΤΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ, ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΜΑΣ...

 

ΠΑΝΕ ΣΤΟ ΚΡΑΤΟΣ. ΜΑΣ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΝΕ ΠΛΑΓΙΩΣ ΕΠΙΠΛΕΟΝ, ΜΑΣ ΣΚΙΖΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙ.

 

ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΤΑΡΙΦΑ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ, Η ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΣ ΕΠΙΣΤΡΑΦΕΙ ΠΟΤΕ ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ.

 

ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΕΡΗΦΑΝΟΙ ΧΟΡΗΓΟΙ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ, ΧΩΡΙΣ ΚΑΝ ΝΑ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΑΠΟΝΕΜΗΘΕΙ ΕΥΦΗΜΟΣ ΜΝΕΙΑ.

 

china028494.png

 

 

ΥΓ. για γελια και για κλαμματα:

 

· Κλάδος κύριας σύνταξης

· Κλάδος επικουρικής ασφάλισης

· Κλάδος υγείας τεχνικών (Κ.Υ.Τ.)

· Κλάδος εφάπαξ παροχών

· Κλάδος ειδικών παροχών

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.