Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βιβλιογραφία για διπλωματική


Xristos_MEC

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, σπουδάζω πολιτικός μηχανικός και κάνω την διπλωματική μου πάνω σε πυλώνες υψηλής τάσης. Μήπως θα μπορούσατε να μου προτείνεται κάποια σχετική βιβλιογραφία;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο τομέα θα είναι η διπλωματική σου? Γιατί αφαιρετικά για πυλώνες υψηλής τάσης δεν λέει κάτι. Υπάρχουν πολλές πτυχές. Για βοήθα λίγο....

Link to comment
Share on other sites

Βασικά είναι σχεδίαση και στατική ανάλυση φορτίων σε ένα πυλώνα υψηλής τάσης (περίπου 55μετρα ύψος). Έχω ήδη ξεκινήσει την στατική ανάλυση στο πρόγραμμα SAP, απλά ψάχνω βιβλία για να γράψω γενικά για τέτοιου είδους κατασκευές (π.χ. μέγεθος, που χρησιμοποιουνται, ίσως λίγο ιστορία και γενικά βιβλιογραφική έρευνα που θα πρέπει να καλύπτει το 2ο κεφάλαιο της εργασίας). Έχω ήδη ψάξει σε γνωστά βιβλιοπωλεία αλλά μου ζητάνε ακριβή τίτλο ή συγγραφέα. Αν γνωρίζεται κάτι σχετικό με το θέμα θα ήμουν ευγνόμων.

Link to comment
Share on other sites

πηγαινε σε βιβλιοπωλειο..και κατσε οσο χρειαστει και ξεφύλλισε οτιδήποτε μπορεί να σου φανεί χρήσιμο..μη νομιζεις οτι οι πωλητες ξερουν καλυτερα απο σενα. βεβαια αποκλειεται να βρεις τα παντα σε ενα βιβλιο...εχεις σκοπό να αγοράσεις 2-3-5-6 βιβλία???ειναι και πανακριβα τα αναθεματισμένα...

μπορει να βρεις καποιο που να σου κανει και να μη προταθει εδω περα.

επισης ψαξε και στο ιντερνετ..

και τσέκαρε φυσικά paper, σε ιστοσελιδες οπως sciencedirect, scopus.org/com..

google scholar. αν μπορεις και απο συνδεση πανεπιστημιου ακομα καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Αυριο που θα πάω στο γραφειο θα κοιταξω λίγο να δω τι εχω. Ερώτημα: (ηλεκτρολογος ειμαι εγω και από στατικά δεν σκαμπάζω): Με τι παραδοχή πας να κάνεις στατική αναλυση? Υποθέτω με τα καλώδια του που τον τραβάνε, σωστά? (Γιατί αν ειναι κενός, δεν εχει και νόημα)

Link to comment
Share on other sites

πηγαινε σε βιβλιοπωλειο..και κατσε οσο χρειαστει και ξεφύλλισε οτιδήποτε μπορεί να σου φανεί χρήσιμο..μη νομιζεις οτι οι πωλητες ξερουν καλυτερα απο σενα. βεβαια αποκλειεται να βρεις τα παντα σε ενα βιβλιο...εχεις σκοπό να αγοράσεις 2-3-5-6 βιβλία???ειναι και πανακριβα τα αναθεματισμένα...

μπορει να βρεις καποιο που να σου κανει και να μη προταθει εδω περα.

επισης ψαξε και στο ιντερνετ..

και τσέκαρε φυσικά paper, σε ιστοσελιδες οπως sciencedirect, scopus.org/com..

google scholar. αν μπορεις και απο συνδεση πανεπιστημιου ακομα καλυτερα.

 

Ευχαριστώ πολύ θα το ψάξω καλύτερα με τα βιβλιοπωλεία όπως και με τις σελίδες που μου πρότεινες. Όντως πολλοι πολιτές που ρώταγα απλά με κοίτουσαν περίεργα και μου λέγαν ότι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο..

 

Αυριο που θα πάω στο γραφειο θα κοιταξω λίγο να δω τι εχω. Ερώτημα: (ηλεκτρολογος ειμαι εγω και από στατικά δεν σκαμπάζω): Με τι παραδοχή πας να κάνεις στατική αναλυση? Υποθέτω με τα καλώδια του που τον τραβάνε, σωστά? (Γιατί αν ειναι κενός, δεν εχει και νόημα)

 

Ναι, ο πύργος θα φέρει 6 ηλεκτροφόρα καλώδια και 1 καλώδιο γήωσης στην κορυφή. Έχουν προστεθεί φορτία αέρα, χιονιού και φυσικά το βάρος των καλωδίων και του πύργου. Επίσης θα συμπεριληφθουν οι περιπτώσεις που κάποια από τα καλώδια είναι κομμένα με αποτέλεσμα να ασκούντε επιπρόσθετες δυνάμεις στον πύργο. Με τους υπολογισμούς έχω σχεδόν τελειώσει αλλα μου μένει το θεωριτικό κομμάτι που πρέπει να περιλαμβάνει έρευνα - στην δική μου περίπτωση αυτό σημαίνει σχολιασμός από ήδη υπάρχουσα κατασκευή, ιστορία των πύργων μεταφοράς ηλεκτρικής ενέργειας από παλαιότερα έως σήμερα και γενικότερα "βιβλιογραφική έρευνα"-. Ευχαριστώ εκ των προταίρων για το χρόνο σας !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.