Μετάβαση στο περιεχόμενο

Artlantis studio


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

To artlantis μπορεί σίγουρα να κάνει πολύ καλύτερο φωτορεαλισμό απο αυτό. Νομίζω κατ΄ αρχήν χρειάζεται περισσότερη δουλειά στο πρόγραμμα που έφτιαξες τη γεωμετρία, archicad, αν δεν κάνω λάθος. Για παράδειγμα το τζάκι θα μπορουσε να έχει μια πιο ''ρεαλιστική'' γεωμετρία για να πάρεις το πιο real αποτέλεσμα που ψάχνεις, το τραπεζάκι στο σαλόνι να έχει διαφορετικό υλικό στα πόδια για να μπορείς να βάλεις σωστά τα νερά του ξύλου, μεγαλύτερο πάχος στα ράφια της βιβλιοθήκης ή περισσότερα χωρίσματα, ΄΄πλάτη'' απο πλακάκι ή άλλο υλικό τουλάχιστον πίσω απο τις εστίες της κουζίνας κλπ... Επίσης δεν είμαι σίγουρος οτι έχεις αντικαταστήσει τους shaders του archicad με αυτούς του artlantis (χρειάζεται μεσα στο artlantis να σβήσεις τους shaders του archicad) και να μειώσεις την ενταση του εξωτερικού φωτισμού που σου ''καίει'' την εικόνα γύρω απο τα παράθυρα. Νομίζω στις ρυθμίσεις του render δεν έχεις συμπεριλάβει το radiosity? 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά αντιμετοπίζω το εξής πρόβλημα: Οι όποιες ακμές (τοίχοι , κάδρα κλπ) έχει project μου δεν εμφανίζονται κάθετα ή οριζόντια αλλά έχουν πάρα πολλές '' τριγωνικές εσοχές ''. Τι καινούριο μαρούλι είναι ευτό πάλι. θα ανεβάσω φωτό να σας το δείξω.

Αναμένω βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αντιμετοπίζω το εξής πρόβλημα: Οι όποιες ακμές (τοίχοι , κάδρα κλπ) έχει project μου δεν εμφανίζονται κάθετα ή οριζόντια αλλά έχουν πάρα πολλές '' τριγωνικές εσοχές ''. Τι καινούριο μαρούλι είναι ευτό πάλι. θα ανεβάσω φωτό να σας το δείξω.

Αναμένω βοήθεια.

Σχεδόν όλες οι ακμές έχουν πρόβλημα. π.χ δείτε τις ακμές του πίνακα ή την βάση του καναπέ. Δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει...

post-53561-0-05284400-1398617555_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Για το artlantis από που κατεβάζεται object; Εγώ κατεβάζω από το παρακάτω αλλά δεν έχει μεγάλη ποικιλία.

http://www.artlantis3d.com/

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Βy the way το θεμα με τα τριγωνα ειναι το λεγομενο antialaising. Αν δεν μπορεις να το λυσεις μεσα απο τα options του προγραμματος, ειναι προφανες οτι το Artlantis ΔΕΝ κανει φωτορεαλισμο....

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση κι εγώ.

Κάνει import σχέδια 3D από Autocad (dwg).

 

Συγκεκριμένα θέλω να έχω την γεωμετρία μου (δηλαδή το 3D μου) ας πούμε όλο έτοιμο ή έστω 90% έτοιμο σε Autocad να το εισαγάγω στο artlantis και εκεί να συνεχίσω με υλικά φωτισμούς κλπ.

Είδα ότι κάνει εισαγωγή dwg δεν γνωρίζω όμως αν θα φέρει τα 3D του Acad.

 

Γνωρίζει κάποιος αν έχει δοκιμαστική έκδοση (έστω και 5 με 10 ημέρες) και να μη είναι απενεργοποιημένο το import dwg (αν το έχει)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ο συνάδελφος salpigoal έχει δίκιο για τα τριγωνάκια είναι θέμα anti - alιasing. Πειραματιστηκα στα γρήγορα , συνάδελφε βασιλης καν δες τα δύο render, έχουν τις ίδιες αρχικές ρυθμίσεις με μόνη διαφορα την επιλογή anti - alιasing.

Συνέδελφε Didonis χωρίς να το εχω κάνει ο ίδιος απλά ακούγοντας μια παρόμοια συζήτηση για την εισαγωγή 3d από autocad στο artlantis θα σου πω ότι γίνεται. Επισκέψου το http://www.artlantis.com/en/downloads/ και κατέβασε το demo, νομίζω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα.

post-53561-0-58586900-1436594522_thumb.jpg

post-53561-0-23337900-1436594545_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.