Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συζήτηση για το "Σχέδιο νόμου για Αυθαίρετες Υπερβάσεις Δόμησης" του ΥΠΕΚΑ


Alsterwasser

Recommended Posts

Άκουσα σήμερα σε πρωϊνό ραδιόφωνο

οτι ψηφήστηκε το σχέδιο νόμου περί "Ταυτότητας Κτιρίων...".

 

Στο site της Βουλής όμως το δίνει ακόμη "υπό διαβούλευση".

 

Επειδή έχω βαρεθεί - όπως φαντάζομαι όλοι - να ακούω κάθε μέρα

για αλλαγές, πισωγυρίσματα και αποσύρσεις εδαφίων

από το Σχέδιο Νόμου που δίνει το site του ΤΕΕ & της Βουλής,

ερωτώ :

 

1. Γνωρίζει κάποιος αν τελικά ψηφίστηκε το νομοσχέδιο?

2. Αν ναι, πού θα βρω το τελικό κείμενο (αν όχι στο parliament.gr) ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 178
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ψηφίστηκε ο νόμος για ημιυπαίθριους

Χωρίς το χρονικό όριο ολοκλήρωσης των κτιρίων ώς τον Ιούλιο του 2010

 

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_1_23/04/2010_398580

 

Εν αναμονή του τελικού κειμένου....

Link to comment
Share on other sites

Χθες ψηφίστηκε και κατά άρθρο, μέσα στις επόμενες μέρες θα βγει στο http://www.parliament.gr.

Όποιος το πάρει πρώτος πρέφα το γράφει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν πλήρως Αθώοι στο θέμα των αυθαιρεσιών και γενικά στο κύκλωμα της οικοδομής , αλλά δεν υπάρχουν και πλήρως Ενοχοι , εκτός από το κράτος το οποίο φέρνει την πλήρη ευθύνη .

 

Οταν νομοθετείς με αντιφατικό τρόπο , όταν αφήνεις διφορούμενες ερμηνείες στους νόμους , όταν δίνεις την δυνατότητα εκβιασμών σε διεφθαρμένους υπαλλήλους , όταν αφήνεις εστίες παρανομιών να υπάρχουν 25 χρόνια τώρα και δεν κάνεις κάτι να τις διορθώσεις , αντίθετα τις χρησιμοποιείς εδώ και 8 χρόνια γιά εισπρακτικούς σκοπούς .

 

Οταν δεν ξεκαθαρίζεις ποιός κάνει τι στο όλο κύκλωμα , όταν αφήνεις αεριτζήδες η ακόμα και ύποπτους γιά ξέπλυμα βρώμικου χρήματος να είσέρχονται ευκαιριακά στον χώρο , όταν ζητάς από τους επαγγελματίες του χώρου να είναι άγγελοι μέσα στην κόλαση , όταν δεν σε νοιάζει πως θα επιβιώσουν επαγγελματικά αυτοί , αλλά αντίθετα τους βάζεις συνεχή εμπόδια στην δουλειά τους .

 

Οταν αποδίδεις στους Μηχανικούς τις δικές σου ευθύνες , όταν τους κάνεις ισόβια υπόδικους γιά ανύπαρκτα εγκλήματα , χωρίς να υπάρχει ποτέ παραγραφή , ενώ ταυτόχρονα παραγράφεις εγκλήματα πολιτικών και δικαστών .

 

Οταν ΕΣΥ σπάταλο και διεφθαρμένο κράτος κάνεις όλα αυτά , δεν είναι γελοίο να μας το παίζεις εισαγγελέας και αρχάγγελος της κάθαρσης , σε εμάς που απλά προπαθούμε μέσα σε όλες αυτές τις αντίξοες συνθήκες να επιβιώσουμε ?

Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα είναι ότι εκτός από τις άδειες που είναι μετά τις 2-7-2009 και δεν συμπεριλαμβάνονται στην ρύθμιση , υπάρχει θέμα με τις αναθεωρήσεις των παλαιότερων αδειών .

 

Γιά μένα θα έπρεπε όπως έχω ήδη ξαναγράψει να βρούν τρόπο να τραβήξουν μιά κόκκινη γραμμή που θα περιλαμβάνει όλες τις αυθαιρεσίες μέχρι την ημέρα εκείνη , με το ανάλογο του μεγέθους της αυθαιρεσίας τίμημα που θα είναι εύλογο και δίκαιο .

 

Ταυτόχρονα πρέπει να οργανωθούν εταιρείες ελέγχου και παραλαβής των κτιρίων , στο πρότυπο του φυσικού αερίου και των ανελκυστήρων .

 

Να εξαιρεθούν βέβαια της νομιμοποίησης οποιαδήποτε αυθαίρετα υπάρχουν σε αιγιαλό και αρχαιολογικούς χώρους καθώς και στα δημόσια δάση .

 

Πρέπει να πάψει η πίεση στους Μηχανικούς γιά αυθαιρεσίες από τους ιδιοκτήτες και από τον κακό ανταγωνισμό στους κατασκευαστές .

 

Ακόμα να συζητηθεί σε σοβαρή βάση το θέμα των Σ.Δ. που δημιουργούν περιουσίες με διοικητικές πράξεις και είναι και ηθικοί αυτουργοί σε πολλές αυθαιρεσίες .

 

Ελπίζω με τον νέο ΓΟΚ και την έννοια του όγκου που προωθείται να βρεθεί κάποια λύση .

 

Οσοι ψηφίζετε το ΣΚ σκεφτείται ποιός θα έπρεπε να είναι ο ρόλος του Τεχνικού Συμβούλου της Πολιτείας σε όλα αυτά τα θέματα και ποιός είναι τελικά όλα αυτά τα χρόνια .

Link to comment
Share on other sites

Το παραδειγμα του συναδελφου Brasco το θεωρω ακραια περιπτωση. Προφανως επεσε σε λαμογια χειριστου ειδους που ειχαν βγει στο ψαξιμο. Αποψη μου οτι ευκολα θα εμπαιναν στη θεση τους χωρις λαδωμα, ειδικα οταν εχεις νομιμη οικοδομη.

Οσον αφορα το κατα τη γνωμη μου ατυχες σχολιο του adadim περι κοροιδιας, εχω να πω τα εξης: νομιζω οτι θα ηταν καλυτερα να μιλαμε με παραδειγματα ή με επιχειρηματα. Αφορισμους και ατακες μαγκικες εγω δεν καταλαβαινω για πιο λογο να χρησιμοποιουμε μεταξυ μας.

Αποψη μου ειναι οτι εδω μεσα ο καθενας λεει τη γνωμη του βαση των εμπειριων του και της αποψης του και της σκεψης του .

 

Kαθόλου ατυχές . Προφανώς δεν έχεις πέσει πάνω στην περίπτωση . Γιατί εγώ γνωρίζω και παρόμοια περίπτωση με κουφώματα αλλά και ίδια με κάγκελα όταν βέβαια γινόντουσαν έλεγχοι από την πολεοδομία . Και στις δύο περιπτώσεις ύστερα από λάδι , όλα ξεχάστηκαν .

Και επιμένω να μην κοροϊδευόμαστε και μεταξύ μας γιατί πολύ αμφιβάλλω αν εσύ αλλά και οποιοσδήποτε συνάδελφος εδώ στο φόρουμ έχει υποχρεώσει όλους τους πελάτες του για παράδειγμα να τοποθετήσουν το κάγκελο που είχε σχεδιάσει , αν δεν τους έχει επιτρέψει να τοποθετήσουν εκ των υστέρων τέντες ή και σώματα κλιματισμού ή αν το χρώμα της οικοδομής που περιέγραφε ως πράσινο π.χ. δεν έγινε μετά λαχανί προς το κίτρινο. 'Ολα αυτά είναι αλλαγές και άσχετα αν μπορείς να τις καλύψεις ή όχι η πολεοδομία μπορεί να στις βρει και να σε βάλει σε τρέξιμο .

Κατά τα άλλα για το νέο νόμο , θα γελάσουμε πάλι πολύ . 'Ατολμος , δεν συμπεριέλαβε της τελευταίας χρονιάς τα ακίνητα και τις άδειες ,όσο για τις αναθεωρήσεις ... αφήστε το καλύτερα .

Τις αλλαγές στο ΓΟΚ θα έπρεπε να τις κάνει από τον Οκτώβρη . Τώρα το ξαναθυμήθηκαν ?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.