Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Συζήτηση για το "Σχέδιο νόμου για Αυθαίρετες Υπερβάσεις Δόμησης" του ΥΠΕΚΑ


Alsterwasser

Recommended Posts

Ο συμψηφισμός της παρανομίας για το κιγκλίδωμα του εξώστη με το κλείσιμο του ημιυπαιθρίου είναι παραπλανητικός και εκ του πανηρού.

Είναι εντελώς άλλο πράγμα η επιβάρυνση του περιβάλλοντος με την αύξηση του δομημένου όγκου με σκοπό το κέρδος απο την πλευρά του κατασκευαστή, και εντελώς άλλο η μικρό-τροποποίηση της μελέτης της άδειας κατά την κατασκευή.

 

Το δεύτερο είναι απολύτως λογικό. Άλλωστε μην ξεχνάμε ότι η μελέτη της άδειας είναι Οριστική. Για την κατασκευή απαιτείται Μελέτη Εφαρμογής η οποία εξειδικεύει και φθάνει σε μεγαλύτερη κλίμακα, και μπορεί να φέρει και κάποιες μικρές τροποποιήσεις. Εφ'όσον δεν θίγονται ουσιαστικά στοιχεία της εγκεκριμένης άδειας, μπορεί να προβλεφθεί η κατάθεση των σχεδίων της Μελέτης Εφαρμογής με την ένδειξη "Ως κατασκευάσθη" για την ενημέρωση του φακέλου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 178
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και επιμένω να μην κοροϊδευόμαστε και μεταξύ μας γιατί πολύ αμφιβάλλω αν εσύ αλλά και οποιοσδήποτε συνάδελφος εδώ στο φόρουμ έχει υποχρεώσει όλους τους πελάτες του για παράδειγμα να τοποθετήσουν το κάγκελο που είχε σχεδιάσει , αν δεν τους έχει επιτρέψει να τοποθετήσουν εκ των υστέρων τέντες ή και σώματα κλιματισμού ή αν το χρώμα της οικοδομής που περιέγραφε ως πράσινο π.χ. δεν έγινε μετά λαχανί προς το κίτρινο.

 

αυτα που γραφεις με μια ενημερωση φακελλου λυνονται. Ουτε αδεια δεν χρειαζεται, ουτε επιτροπες ουτε τιποτα. Και τεντες και Α/C μπαινουν μετα απο την αποχωρηση του μηχανικου απο το ταμειο. Και σιγουρα σε κοροιδεψανε εσενα αν σου ζητησανε λαδακια και ξυδακια για τετοια θεματα. Τα λαδακια μπηκαν χοντρα στο θεμα για τα υπογεια που εγιναν σπιτια, τις pilotis που κλεισανε και τους ΗΧ (αν ερχοντουσαν για αλλο θεμα και τους εβλεπαν απο σποντα - γιατι επι τουτου δεν ηρθε ποτε κανεις πουθενα) και για τιποτα τραβηγμενα κλεισμενα μπαλκονια ειδικα στο κεντρο της Αθηνας.

 

Παρολαυτα, μενω στην ουσια: οπως λεει και ο achille, ξεκινησαμε απο τα καγκελα που σας εγραψα 10 φορες και παλιοτερα οτι το θεμα ηταν, ειναι και θα ειναι ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ και εχει να κανει με την ενταξη στο σχεδιο, με την πολιτικη των τραπεζων, με τις αξιες της γης και με τις υποδομες του κρατους, και εσεις συναδελφε σε απαντηση για το θεμα των ΗΧ μας λετε οτι κοροιδευομαστε που μιλαμε για μελετες με το γραμμα του νομου (που μας ΣΥΜΦΕΡΕΙ εμας τους μηχανικους-μελετητες), επειδη σου ζητησανε λαδωμα για τα καγκελακια. ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μαζί μιλάμε και χώρια καταλαβαινόμαστε ... η διαφωνία μου με σένα είναι πως δεν υπάρχει 100% υλοποιημένη άδεια σύμφωνα με τις μελέτες που έχουν κατατεθεί στην πολεοδομία . Εσύ επιμένεις πως κάτι τέτοιο είναι εφικτό ... οπότε άλλος αποπροσανατολίζει την κουβέντα .

Υ.Γ. 1 : Τέτοια θεματάκια στις περισσότερες πολεοδομίες δεν λύνονται όπως λες με μια απλή ενημέρωση φακέλου αλλά με κανονικότατη άδεια .

Υ.Γ. 2 : Το λαδάκι δεν το έδωσα ποτέ εγώ αλλά ο εκάστοτε ιδιοκτήτης γιατί έτσι έκρινε πως θα τελείωνε μια ώρα αρχύτερα , και μιλάμε πάντα για κτίρια που δεν είχαν κάποια άλλη πολεοδομική παράβαση .

Υ.Γ.3 : Το θέμα δεν είναι οι Η.Χ. αλλά ο νόμος για τις αυθαίρετες υπερβάσεις δόμησης και ότι αυτό συνεπάγεται μετά τη διεξαγωγή οποιουδήποτε ελέγχου μετά την αποπεράτωση του κτιρίου . Γιατί αν σου κάνουν έλεγχο συνεχίζω να επιμένω κάτι θα σου βρουν ...

Υ.Γ. 4 : Δεν απάντησες αν άφησες κανέναν πελάτη σου να κάνει κάτι από τα παραπάνω που σου ανέφερα ή και κάτι παραπλήσιο ...

Υ.Γ.5 : Μάλλον δεν είσαι αρκετά παρατηρητικός γιατί αλλιώς θα είχες αντιληφθεί μετά από τόσο καιρό στο φόρουμ πως δεν είμαι συνάδελφος αλλά συναδέλφισσα .

Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα είναι ότι εκτός από τις άδειες που είναι μετά τις 2-7-2009 και δεν συμπεριλαμβάνονται στην ρύθμιση , υπάρχει θέμα με τις αναθεωρήσεις των παλαιότερων αδειών .

 

Γιά μένα θα έπρεπε όπως έχω ήδη ξαναγράψει να βρούν τρόπο να τραβήξουν μιά κόκκινη γραμμή που θα περιλαμβάνει όλες τις αυθαιρεσίες μέχρι την ημέρα εκείνη , με το ανάλογο του μεγέθους της αυθαιρεσίας τίμημα που θα είναι εύλογο και δίκαιο .

 

Ταυτόχρονα πρέπει να οργανωθούν εταιρείες ελέγχου και παραλαβής των κτιρίων , στο πρότυπο του φυσικού αερίου και των ανελκυστήρων .

 

Να εξαιρεθούν βέβαια της νομιμοποίησης οποιαδήποτε αυθαίρετα υπάρχουν σε αιγιαλό και αρχαιολογικούς χώρους καθώς και στα δημόσια δάση .

 

Πρέπει να πάψει η πίεση στους Μηχανικούς γιά αυθαιρεσίες από τους ιδιοκτήτες και από τον κακό ανταγωνισμό στους κατασκευαστές .

 

Ακόμα να συζητηθεί σε σοβαρή βάση το θέμα των Σ.Δ. που δημιουργούν περιουσίες με διοικητικές πράξεις και είναι και ηθικοί αυτουργοί σε πολλές αυθαιρεσίες .

 

Ελπίζω με τον νέο ΓΟΚ και την έννοια του όγκου που προωθείται να βρεθεί κάποια λύση .

 

Οσοι ψηφίζετε το ΣΚ σκεφτείται ποιός θα έπρεπε να είναι ο ρόλος του Τεχνικού Συμβούλου της Πολιτείας σε όλα αυτά τα θέματα και ποιός είναι τελικά όλα αυτά τα χρόνια .

 

Τι γίνεται σε περίπτωση που η άδεια εκδόθηκε μετά τις 20/7/2009 και η οικοδομή είναι στο στάδιο της αποπεράτωσης με κλειστούς ημιυπαίθριους χώρους ;

Υπάρχει παρανομία; Σίγουρα ναι.Αλλά με την αναστολή της ρύθμισης Σουφλιά δεν επιβαλλόταν ως σήμερα πρόστιμα , οπότε άφησε κάποιους για 6 μήνες να παρανομήσουν.

Link to comment
Share on other sites

OK αγαπητη μου adadim, με καλυψες και θα σου απαντησω και στο ερωτημα το "καυτο" που λες.

 

Υ.Γ. 4 : Δεν απάντησες αν άφησες κανέναν πελάτη σου να κάνει κάτι από τα παραπάνω που σου ανέφερα ή και κάτι παραπλήσιο ...

 

ειχες αναφερει τα παρακατω:

για παράδειγμα να τοποθετήσουν το κάγκελο που είχε σχεδιάσει , αν δεν τους έχει επιτρέψει να τοποθετήσουν εκ των υστέρων τέντες ή και σώματα κλιματισμού ή αν το χρώμα της οικοδομής που περιέγραφε ως πράσινο π.χ. δεν έγινε μετά λαχανί προς το κίτρινο.

 

λοιπον, καγκελα δεν εχω σχεδιασει και δεν εχω επιτρεψει ποτε, κανω παντα στηθαια ή υαλοπετασματα. σιδερενια καγκελακια με τζιριτζαντζουλα αυτοι που σχεδιαζουν πολυκατοικιες του 70.

 

τις τεντες τις προβλεπω πισω απο ενα περιμετρικο ψευτοδοκαρο στην ακρη καθε εξωστη (λογω μεγαλου πλατους εχω δυστυχως παντα δοκαρια κατω απο τους εξωστες) και ειναι παντα σχεδιασμενες και στα πολεοδομικα.

 

τα κλιματιστικα ειναι παντα τοποθετημενα εκει που τα προβλεπω εγω και οχι ο καθε ασχετος βλαχος ιδιοκτητης, μαστορας ή εγκαταστατης κλιματιστικων. Σε εμπορικα κτιρια που δεν μπορεις να ξερεις τι παιζει και τι θα κανει ο καθενας που θα παρει μαγαζι στο ιδιο κτιριο βγαζω παντα πισω ή πλαγια μια σχαρα 2 μετρα επι οσο χρειαζεται , με ενα προπετασμα μεταλικο με οπες και πισω απο αυτο τοποθετουνται οι συνηθως μεγαλες μοναδες vrv κλπ και ειναι και αυτο βεβαιως στα σχεδια.

 

επειδη εγω εμαθα σχεδιο και ΓΟΚ κανοντας εμπορικα κτιρια, που η καταγγελια πεφτει συννεφο, εμαθα απο νωρις να κανω τουλαχιστον τις οψεις κατασκευης και πολεοδομιας ΙΔΙΕΣ. Αρα κλιματιστικα, χρωματα, σωληνες, καμιναδες, σκοτιουλες, τεντες, κουπαστες τα δειχνουμε ολα απο το 1999 στα σχεδια που πανε ΕΠΑΕ. Για να μην μαλωνουμε μετα. Σε κτιριο στον Πειραια στις οψεις ειχαμε σχεδιασμενη την ορθομαρμαρωση ακριβως οπως εγινε. Διαστασιολογημενες οι πλακες ολης της οψης για την ΕΠΑΕ.

 

 

Υ.Γ.5 : Μάλλον δεν είσαι αρκετά παρατηρητικός γιατί αλλιώς θα είχες αντιληφθεί μετά από τόσο καιρό στο φόρουμ πως δεν είμαι συνάδελφος αλλά συναδέλφισσα .

 

ζητω συγγνωμη για το λαθος, και ξεπερνω την bitchy σποντιτσα περι ελλειψης παρατηρητικοτητας. Διαθεση για αποπροσανατολισμο της κουβεντας δεν ειχα, ειχα ενσταση στο "κουκουλωμα" που κατα τη γνωμη μου πρεσβευει η αποψη σου. Καλο βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο τότε για την τήρηση της προσεγμένης μελέτης σου!

Μελέτη πάντως με τεντούλες δεν έχω πετύχει ποτέ να δω ... παρά και τις εκτιμήσεις για τράπεζες που κάνω . Καλό σου βράδυ ...

Link to comment
Share on other sites

WOW!!!

 

126 δημοσιεύσεις σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα για τόσο ασήμαντο θέμα......

 

Λοιπόν:

 

Τα πράγματα δείχνουν να έχουν ως εξής:

 

Οι σύμβουλοι των εκάστωτε υπουργών Χωροταξίας είναι ΤΣΟΓΛΑΝΙΑ ΑΝΙΚΑΝΑ που σκοπεύουν στην αρπαχτή.Αυτός είναι Κ-Α-Ν-Ο-Ν-Α-Σ.

 

Η αρπαχτή πάντα βρίσκει ως δόλωμα ένα ευαίσθητο σημείο στην καρδιά των μηχανικών,όπως ''η αύξηση του πληθυσμού στα τετραγωνικά δόμησης'' στην προκειμένη περίπτωση.

 

Έτσι,ορισμένοι μηχανικοί πείθονται ότι το κλείσιμο ενός ημιυπαίθριου χώρου συνιστά ''παρανομία''.

 

Τα πάντα βασίζονται σε διαφυγόντα κέρδη του δημοσίου (ο howard νομίζω ότι το κάλυψε σωστά).Στους χαλεπούς καιρούς που ζούμε,οι εισπράξεις από τους Η/Χ είναι ένας άσσος στο μανίκι των χαρτοκλεφτών του Υπουργείου (κ είναι ΚΛΕΦΤΕΣ κ ΤΣΟΓΛΑΝΙΑ γιατί δεν αντιμετωπίζουν το πρόβλημα,αλλά κοιτάνε να εισπράξουν).

 

Κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.Εγώ μάλιστα προτείνω να καταργηθούν κ οι ΕΞΩΣΤΕΣ άνω του 0,50 μ πλάτους.Μόνο έτσι θα αναδειχθεί το κάθε κτίριο.

 

Η ''περιβαλλοντική μόλυνση'' από την αυθαίρετη ''υπέρβαση'' δόμησης είναι κατά τη γνώμη μου μία καραμέλα για τα κουτορνίθια.Από τη στιγμή που μία περιοχή εκτός σχεδίου ''εξυγιαίνεται'' προς χάριν της οικιστικής ανάπτυξης,ότι κ να κατασκευαστεί στο περίγραμμα του κτιρίου είναι ''μόλυνση''.

 

Αν θέλετε να είστε επιστήμονες,σκεφτείτε ως μηχανικοί κ όχι πολλαπλασιαστές ''διαστάσεων που μετράνε στη δόμηση''.

 

Η έννοια του Σ.Δ. υπάρχει σε ΟΛΕΣ τις χώρες.Δεν είναι ελληνική εφεύρεση.Η έννοια του Η/Χ ήταν απλά ένα Bonus στη φάρα των μηχανικών-κατασκευαστών επί εποχής Κουλουμπή.

 

adadim,μην τρελαίνεσαι κ εσύ για το καγκελάκι,συζητάμε τρελές αηδίες πλέον.

 

Τα ίδια ακριβώς συζήταγαν το 1982 για την ''προηγούμενη'' γενιά αυθαιρέτων κ ήρθε ο Αντωνάκης να νομοθετήσει ότι ''από δω κ μπρος ορκιζόμαστε ότι θα τα κατεδαφίζουμε-αλλά τα παλιά κρίμα είναι μωρέ να φύγουν''.

 

Από τη στιγμή που το ''κράτος'' βάζει περιορισμούς στη δόμησης λες κ ζούμε στη Λωζάνη,οι αυθαίρετες κατασκευές είναι απλά ένα κομμάτι της πραγματικότητας.Κ από τη στιγμή που η ψήφος γεννάει business,κ οι διοικούντες ευνοούν τους αυθαιρετούντες,ΟΛΕΣ ΟΙ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ ΠΑΝΕ ΠΕΡΙΠΑΤΟ.

 

Μιλήστε ως μηχανικοί-αν θέλετε-κ όχι ως πολλαπλασιαστές διαστάσεων που ''μετράνε στο Σ.Δ.''.

 

Αυτά

Link to comment
Share on other sites

zavi βασικά υπάρχει ένα πρόβλημα με τους δικαστές σε αυτή την χώρα. Συνήθως όλοι οι νόμοι αυτού του τύπου κρίνονται ως αντισυνταγματικοί από το ΣΤΕ διότι θεωρούν οι εξαίρετοι δικαστές μας ότι η οποιαδήποτε νομιμοποίηση-τακτοποίηση-όπως αλλιώς θέλετε πείτε το- συνιστά τεχνητή αύξηση του ΣΔ και κατά συνέπεια προκαλεί βλάβη στο περιβάλλον. Βέβαια προσωπική μου άποψη είναι ότι η εκτός σχεδίου/αυθαίρετη δόμηση συνιστά μεγαλύτερη προσβολή για το περιβάλλον αλλά άντε να τους πείσεις.

Link to comment
Share on other sites

Zavi & cna συμφωνώ με όλα όσα λέτε .

 

Γιά το θέμα των ΣΔ , δεν λέω ότι δεν υπάρχουν παντού , αλλά δεν νομίζω ότι αλλού θα υπάρχει το φαινόμενο μέσα στον αστικό ιστό σε αποστάσεις 300 μέτρων ο ΣΔ να ξεκινάει από 1,40 να γίνεται 1,70 , 2,60 και τελικά πάνω από 3 η και 4 .

 

Επίσης δεν νομίζω ότι θα γίνεται αλλού το γεγονός ότι κάθε βλαχοδήμαρχος , αποφασίζει ξαφνικά να το παίξει πράσινος και χωρίς καμμιά σοβαρή μελέτη και διαβούλευση , μειώνει το ΣΔ η και τους ορόφους , ενώ αυτό γίνεται καθαρά αποσπατικά και χωρίς κάποια λογική συνέχεια .

 

Το πρόβλημα λοιπόν είναι ότι όλα όσα αφορούν την δόμηση δεν γίνονται με την βοήθεια των ειδικών , αλλά καθαρά από ανθρώπους με λογικές εκλογικής τετραετίας .

Link to comment
Share on other sites

Ψηφίστηκε την πέμπτη το βράδυ όπως έμαθα το νέο νομοσχέδιο για τους ημιυπαίθριους χώρους τι γίνεται. Τό έχει δεί κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.