Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συζήτηση για το "Σχέδιο νόμου για Αυθαίρετες Υπερβάσεις Δόμησης" του ΥΠΕΚΑ


Alsterwasser

Recommended Posts

Άρα κάποιος που έβγαλε άδεια πριν από 02.07.2009 και έκανε μία αναθεώρηση ως προς την αλλαγή ονόματος του ιδιοκτήτη μετά από αυτή την ημερομηνία, δε μπορεί να ενταχθεί στη ρύθμιση;

 

Αυτό είναι παράλογο.

 

Άλλο να έκανε αναθεώρηση και να άλλαξε το εμβαδόν των Η/Χ και άλλο να έκανε αναθεώρηση και να έδειξε κάγκελο αντί για τζάμι στα μπαλκόνια.

 

Επίσης αναθεώρηση θεωρείται και η αλλαγή Επιβλέποντος Μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 178
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό που παρατηρώ είναι πως όπως ακριβώς αγοράσαμε (πααραγγείλαμε) τα μηχανάκια για το "νέο" ψηφιακό σήμα έτσι ακριβώς νομοθετούμε!

Πρώτα διαφημίστηκε το νέο σήμα και η ημερομηνία έναρξης μεταδοσής του. Με λίγα λόγια δόθηκε το περιθώριο στην αγορά να κινηθεί πλασματικά δείχνοντας τις προθέσεις της στους εμπόρους σχετικά με την ευρεία παγκόσμια γκάμα αυτων των μηχανημάτων. Θέλω να πω πως κανείς έμπορος δεν έκανε εισαγωγή στα τυφλά. όλοι γνώριζαν ποιό μηχάνημα θα είναι "περιζήτητο", πόσο και πόσα θα πουλήσουν.

Έτσι και το ΥΠΕΚΑ συντηρεί το σύστημα : "Περνάω ένα κλασικό "Ελληνικό" νομοσχέδιο, βλέπω τι παίζει, τι μπορώ να κερδίσω (οικονομικά-πολιτικά-ψήφοι) και κλείνω το όλο θέμα (εγκύκλιοι) πλέον με γνωστά και πιο αξιόπιστα δεδομένα, φυσικά προς το συμφέρον μου".

Ανάλογα με τις προτεραιότητες, οικονομικές κυρίως θαλεγα για τα σημερινά, το κάθε υπουργείο εδω ξεχνάει σε μια πρόταση σαν την παραπάνω να χρησιμοποιήσει λέξεις όπως "συμπολίτες, λαός, κοινωνικό-περιβαλλοντικό όφελος, ....κλπ".

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κάποιος μπορεί να μπει στη ρύθμιση και να τακτοποιηθεί και μετά να κάνει αναθεώρηση άδειας ως προς π.χ. να συνενώσε 2 διαφορετικές ιδιοκτησίες χωρίς να πειράξει τουσ ημιυπαίθριους. Αυτό μου φαίνεται παράλογο.

Σημειώνω ότι και η ρύθμιση Σουφλιά είχε ακριβώς την ίδια διατύπωση. Μήπως είχε βγει κάποια ερμηνευτική εγκύκλιος ή ΠΔ σχετικά με το τι περιλαμβάνει ο όρος αναθεώρηση?

------

Και κάτι που ξέχασα. Αν σε μια αναθεώρηση αδείας (μετά τις 2-7-09) έγιναν αλλαγές σε 1 μόνο όροφο πολυόροφης οικοδομής, επηρρεάζονται και οι υπόλοιπες ιδιοκτησίες των άλλων ορόφων (εφόσον εννοούμε οποιαδήποτε αναθεώρηση)?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πότε περίπου και καθ' ότι ψηφίστηκε ο νόμος θα αποσταλούν οι περίφημες εγκύκλιοι στις πολεοδομίες για να αρχίσουν και εκεί πλέον να δέχονται τις τροποποιήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Και καλά από τη στιγμή δημοσίευσης στο ΦΕΚ (σήμερα δηλαδή) άρα από την επομένη, χοντρά χοντρά από Δευτέρα. Έτσι γράφουν τα ειδησιογραφικά site.

 

Όποιος πάει Δευτέρα και του δεχτούν την αίτηση, να μου στείλει μία φωτογραφία του να την κάνω φυλαχτό....

Link to comment
Share on other sites

DE GI προσβαση στο downloads αποκτουν νομιζω οσοι εχουν απο καποιο αριθμο μηνυματων και πανω (100 αν θυμαμαι καλα)..

 

ΒΑS κι εγω δεν μπορω να το κατεβασω.. Λογικα καποιο προβλημα ειναι που θα λυθει συντομα..

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.