Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπεγράφη ο κανονισμός Ενεργειακής Απόδοσης κτιρίων


lefterism

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υποθέτω πως ο johnxhls αναφέρεται την ίδια την μεθοδολογία και οχί απλά σε μία αναφορά τίτλων που περιέχεται εντός του αρχείου pdf .

Link to comment
Share on other sites

...............

 

Ναι, και ο EC ισχύει ήδη αλλά σε όλες τις πολεοδομίες με EAK/ΕΚΩΣ πάνε ακόμα, και μάλλον θα πηγαίνουν μέχρι το τέλος του χρόνου, από ότι ακούγεται. Η ερώτησή μου, για να το κάνω λιανά, ήταν για το από πότε θα πρέπει να καταθέτω μελέτη κατά ΚΕΝΑΚ στις νέες άδειες.

Link to comment
Share on other sites

τελικά γνωρίζει κανείς ποιοι θα είναι ενεργειακοί επιθεωρητές? ρώτησα σήμερα στο ιεκεμ και δεν ξερουν τίποτα και μου είπαν οτι αρμόδιο είναι το τεε...τα σεμινάρια που έκανε τόσο καιρο το ιεκεμ θα αναγνωρισθούν ή θα μας πουν να κάνουμε καινούργια βάση του νέου κενακ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

2) Τα λογισμικά θα εγκρίνονται από το Υπουργείο , άρα εκμηδενίζονται οι ατομικές πρωτοβουλίες μελετητών . :-x

 

Συγνώμη δηλαδή, πρέπει με το έτσι θέλω να γίνουν όλοι οι μηχανικοί "κομπιουτερομηχανικοί" που δεν έχουν συναίσθηση του τι κάνουνε;

Πάντα τις πρώτες μελέτες σε κάθε κατηγορία (πυροπροστασία, ύδρευση, θέρμανση, ανελκυστήρα, κτλ) τις έκανα με το χέρι. Δεν μου αρέσει καθόλου που θα πρέπει να δουλέψω με τον δικό τους τυφλοσούρτη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ούτε εμένα μου αρέσει η ιδέα του τυφλοσούρτη αλλά μιας και δούλεψα λίγο ένα από τα προγράμματα που κυκλοφορούν μου φαίνεται δύσκολο να καθίσει κάποιος να φτιάξει π.χ ένα excel που θα πραγματοποιεί τους αντίστοιχους υπολογισμούς. Μόνο και μόνο τα κλιματικά δεδομένα για κάθε περιοχή είναι από μόνα τους πολλή δουλειά. Οπότε μάλλον αναγκαστικά πάμε προς τα εκεί. Το θέμα είναι ποια προγράμματα θα εγκριθούν. Π.χ το Ecotect Analysis της Autodesk θα περνάει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κακό να χρησιμοποιήσει κάποιος τον υπολογιστή ως εργαλείο για να κάνει την δουλειά του.

 

Κακό είναι να χρησιμοποιεί τον υπολογιστή χωρίς να ξέρει να κάνει στο χέρι την ίδια δουλειά.

 

Χαρακτηριστικό παράδειγμα λάθους από άγνοια είναι (πραγματικό γεγονός) η κατάθεση από Πολ/Μηχ σχεδίων με δοκάρι χωρίς σίδερα. Το πρόγραμμα είχε υπολογίσει σωστά το φορτίο και έτυχε να μην χρειάζονται σίδερα. Ο κανονισμός όμως τα απαιτεί και ο μηχανικός έπρεπε να τα είχε προσθέσει μόνος του.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας συναδελφοι...Ενα προγραμμα που κανει αυτή ακριβώς τη δουλειά ειναι το SBEM

 

http://www.ncm.bre.co.uk/news.jsp?id=156

 

Αλλά η βαση κλιματικών δεδομένων του προγράμματος αφορα μόνο πόλεις της Αγγλίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

να ρωτησω κατι....

 

ενεργειακος επιθεωρητης γινεται καποιος a priori αν ειναι 10 ετιας...

 

εγω ειμαι 7 ετιας και εχω κανει αιτηση για σεμιναρια ...

ακομα περιμενω απαντηση....

 

δλδ αν δεν εχω κανει τα σεμιναρια και ετσι οπως πανε τα πραγματα μπορει ναμαπαντησουνε μετα απο 3χρονια θαμαι ενεργειακος επιθεωρητης χωρις να ξερ την τυφλα μου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.