Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υπεγράφη ο κανονισμός Ενεργειακής Απόδοσης κτιρίων


lefterism

Recommended Posts

Δεν ανέφερα οτι δεν υπάρχουν οι γνωσεις για να γίνει η θερμομόνωση απο μηχανολογους. Εξάλου πολλοι μηχανολογοι υπολογιζαν και θερμομονώσεις μεχρι σημερα. Απλώς στην νεα μελέτη θερμομόνωσης θα υπολογίζονται σε μεγάλο βαθμό οι θερμογέφυρες όπως και η σωστη θερμομόνωση στα κουφώματα και γενικά στα ανοιγματα. Οπότε επιρρεαζει πιο πολλή την συνολική διαμόρφωση του κελύφους σε σχέση με εναν απλό υπολογισμό του πάχους της μόνωσης που συμβαίνει σήμερα.

 

Μην κάνετε παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος για λόγους οικονομίας του forum. Παράθεση κάνετε όταν θέλετε να κάνετε αναφορά σε τμήμα μιας δημοσίευσης ή να απαντήσετε σε δημοσίευση παλιότερη από την αμέσως προηγούμενη. Αντί για κλικ στη λέξη "παράθεση" κάντε κλικ στη λέξη "απάντηση" στο τέλος της ιστοσελίδας.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το οτι μέχρι σήμερα δεν υπολογίζονταν οι θερμογέφυρες ήταν απλά μία μικρή ατασταλεία σε χωρικό επίπεδο :rolleyes: . Σε άλλα μέρη από παλιά το έβλεπαν πιο σφαιρικά το θέμα .

Εγώ όμως έχω να τονίσω δύο πράγματα :

1) Ο νόμος κάνει παραπομπές σε 30 πρώτυπα ΕΛΟΤ , που σημαίνει χρειάζονται 3000 € για να αποκτηθούν ! :sad:

2) Τα λογισμικά θα εγκρίνονται από το Υπουργείο , άρα εκμηδενίζονται οι ατομικές πρωτοβουλίες μελετητών . :-x

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όμως έχω να τονίσω δύο πράγματα :

1) Ο νόμος κάνει παραπομπές σε 30 πρώτυπα ΕΛΟΤ , που σημαίνει χρειάζονται 3000 € για να αποκτηθούν ! :sad:

2) Τα λογισμικά θα εγκρίνονται από το Υπουργείο , άρα εκμηδενίζονται οι ατομικές πρωτοβουλίες μελετητών . :-x

 

@iliekater, ήδη μου έλυσες 2 απορίες :D

εγώ αυτά που θέλω να ρωτήσω ακόμα είναι...

1) πράγματι δε έχουμε νεώτερα για το ποιοι θα γίνουν ενεργειακοί επιθεωρητές??? κάνα άρθρο που να μας έχει ξεφύγει?????και να μην έχουμε δει την επίσημη μορφή του??? ισχύουν τα όσα ξέρουμε μέχρι τώρα?

2) Αφού τα λογισμικά θα εγκρίνονται από το υπουργείο αυτό σημαίνει ούτε εξελάκια ούτε τιποτα όπως ανέφερε ο iliekater, αλλά αυτά που θα εγκριθούν ποια είναι??? μήπως είναι των γνωστών εταιριών που έχουν ήδη κυκλοφορήσει??? κάποια άλλα??έχουμε καμια ιδέα????

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα άκουσα ότι το λογισμικό βρίσκεται ήδη σε στάδιο ανάπτυξης από το ΤΕΕ και ότι όλες οι επιθεωρήσεις θα γίνονται μέσα από αυτό.

 

Αυτό γίνεται για να αποφευχθούν προβλήματα όπως στην Ιταλία όπου σε ορισμένες περιοχές και για ορισμένες περιπτώσεις οι εφαρμογές του εμπορίου έδιναν διαφορετικά αποτελέσματα και προκλήθηκε μεγάλη αναστάτωση.

Link to comment
Share on other sites

Α , ωραία . Ελπίζω να βασίζεται στην ίδια πλατφόρμα που δουλεύει και το αντίστοιχο πρόγραμμα για τις αμοιβές :D !

Link to comment
Share on other sites

μπορεί κάποιος να μας δώσει το link να κατεβάσουμε τον καινούργιο ΚΕΝΑΚ Ή ότι σχετικό με την μεθοδολογία του νέου ΚΕΝΑΚ ώστε να μπορέσω να τελειώσω μια μελέτη σχετική με (energy studies) για τον υπολογισμό των U-VALUE (Για τους παλαιότερους κ και λ, συντελεστές θερμοδιαπερατότητας υλικών). ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.