Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μετατροπη Hatt μικρο κεντρο σε ΕΓΣΑ για gps χειρος (ευρεση τριγωνομετρικων)


Recommended Posts

Καλημερα, Θελω να μετατρεψω μερικες τιμες τριγωνομετρικων της Τοπογραφικης (ΤΥΓ) απο Ηatt μικρου κεντρου σε ΕΓΣΑ για να βρω με το gps χειρος. Χρησιμοποιησα το coord_gr αλλα μου βγαζει μεγαλο σφαλμα, καποια αλλη μεθοδος η καποιο αλλο προγραμματακι που μπορω να κανω την μετατροπη?

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε sozirarak

κάνε πρώτα μετατροπή απο κέντρο σε κέντρο δηλ. απο μικρό κέντρο σε μεγάλο

και στη συνέχεια σε ΕΓΣΑ

για να είσαι σίγουρος κάνε και την αντίστροφη διαδικασία

πάντως έχε υπόψη σου οτι ο μετασχηματισμός αυτός + gps χειρός, περίπου θα σε οδηγήσει στην θέση των τριγωνομετρικών δηλ. θα πρέπει να ψάξεις σε μιά ακτίνα 30 μέτρων για να εντοπίσεις μικρά βάθρα,βραχόσημα κλπ

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Η εκδοση 1.6.0 του Coord_GR δεν βγαζει σφαλμα στη μετατροπή από μικρό φυλλο ΗΑΤΤ σε ΕΓΣΑ '87

 

δηλ. θα πρέπει να ψάξεις σε μιά ακτίνα 30 μέτρων για να εντοπίσεις μικρά βάθρα,βραχόσημα κλπ

τα ξαναλέμε

 

Συμφωνώ απόλυτα με το συναδελφο

 

Για δοκιμασε και αυτό

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=827

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω τους συναδελφους για τις απαντησεις. Εκανα την μετατροπη απο μικρο κεντρο σε μεγαλο και επειτα σε ΕΓΣΑ. Δυστυχως ομως απο τα 6 τριγωνομετρικα που μου εδωσε η τοπογραφικη καταφερα και βρηκα μονο το το 1. Tωρα ή το gps δεν μου εδωσε ικανοποιητικη ακριβεια για να τα βρω ή δεν εψαξα καλα ή δεν υπαρχουν πια. Σκεφτηκα να τα μετατρεψω και σε WGS84 ωστε να τα βαλω στο google earth να τυπωσω τους χαρτες και να ξαναβγω για ψαξιμο στα βουνα και στους καμπους.

 

Εχω επισης τιμες σε μεγαλο κεντρο απο 3 ΓΥΣ γυρω στην περιοχη να τα μετατρεψω σε μικρο κεντρο και να κανω την δουλεια μου ξεκινωντας απο τα ΓΥΣ?

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε συζητησει στο φόρουμ (νομίζω) περί "παλαιού" ΗΑΤΤ και "νέου" ΗΑΤΤ. Στα ΓΥΣ που έχεις, γράφει πάνω στο τριγ/τρικό πότε κατασκευάστηκαν. Αν είναι κοντά στην χρονολογία με αυτά που σου έδωσε η τοπογραφική μάλλον θα σου "κατσουνε" καλά (μετέτρεψέ τα σε μικρό και κάνε τη δουλειά σου)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημέρα σε όλους! Συνάδελφε Θεοχάρη είπες στον άλλον συνάδελφο να μετατρέψει πρώτα από μικρό κέντρο σε μεγάλο και μετά σε ΕΓΣΑ. Είναι λάθος να μετατρέψεις απευθείας; Δίνει καλύτερη ακρίβεια πρώτα με μετατροπή στο μεγάλο κέντρο;

Υ.Γ Νέα συνάδελφος....

Link to comment
Share on other sites

συναδέλφισσα Στέλλα

η μετατροπή απο Hatt σε ΕΓΣΑ και αντίστροφα βασίζεται σε πολυώνυμα του ΟΚΧΕ που έχουν προκύψει για μεγάλα κέντρα φύλλου

για κάθε ΚΦΧ υπάρχουν και διαφορετικοί συντελεστές

τα μικρά κέντρα δεν χρησιμοποιούνται πλέον παρά μόνον σε επανεφαρμογές διανομών αγροκτημάτων,αναδασμών ή και συνοικισμών που έγιναν απο την Τοπογραφική Υπηρεσία του τέως Υπουργείου Γεωργίας

σου υπενθυμίζω επιπλέον ότι οι εργασίες αυτές έγιναν σε "παλιό" Hatt

με μιά μικρή έρευνα στο φόρουμ μας θα βρείς πολλά για αυτές τις μετατροπές και την μεθοδολογία αντιμετώπισης

σε κάθε περίπτωση τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.