Μετάβαση στο περιεχόμενο
engant

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία

Recommended Posts

Καλημέρα σας και χρόνια πολλά.

Σε ένα σπίτι 200 τμ έχει στρωθεί ενδοδαπέδια θέρμανση σε καθαρά 160 τμ. έχω μία αντλία θερμότητας που καταναλώνει μέσο όρο 2 kwh την ώρα/ημέρα..Δηλαδή 48 kwh/ημέρα..Έχω υπολογίσει ότι η κατανάλωση γίνεται μισές kwh με ημερήσιο ρεύμα και μισές με νυχτερινό, που σημαίνει ένα μέσο όρο kwh 0.10 ευρώ ανά kwh

Το σπίτι είναι καινούργιο(2009) και ήθελα να γνωρίζω αν τελικά έβαζα πετρέλαιο με συνέφερε ή όχι. Πως μετατρέπουμε τα lt σε kwh?

Έχω όλα τα οικονομικά στοιχεία αγοράς της αντλίας για να συγκρίνουμε με μια εγκατάσταση πετρελαίου και όπως επίσης τα στοιχεία θερμομόνωσης της οικίας..

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση

Χρόνια Πολλά και σε εσένα συνάδελφε!

Το πετρέλαιο έχει 10000 kcal/kg το οποίο μετατρέποντας το δίνει: 9.69 Κwh/lt

Όμως έχεις και τις απώλειες στο λεβητοστάσιο ... που εξαρτώνται από πολλά.

Με μία καλή σχεδίαση, η απόδοση ενός τέτοιου συστήματος πρέπει να κυμαίνεται

από 80% -90%, κατά το περισσότερο διάστημα που λειτουργεί.

Η θερμομόνωση δεν νομίζω να αλλάζει τίποτε σημαντικό ως προς την, εν λόγω, σύγκριση.

Τι συμπεραίνεις;

Οι αντλίες θερμότητας θεωρητικά έχουν βαθμό απόδοσης πάνω απο την μονάδα. Αυτό σημαίνει ότι για να θερμάνεις το ίδιο σύστημα με λέβητα πετρελαίου θα χρείαζόσουν περισότερες κιλοβατώρες απο αυτές που καταναλώνει η Α.Θ.

Δηλαδή πρέπει να αντιστοιχίσεις σε πετρέλαιο τις κιλοβατώρες που αποδίδει στη θέρμανση η Α.Θ. και όχι αυτές που καταναλώνει απο το ρολόι της ΔΕΗ.

Επειτά συγκρίνεις το κόστος λειτουργίας τώρα με τον υποτιθέμενο λέβητα.

• Upvote 2

Λογικά θα καταλήξεις ότι συμφέρει το πετρέλαιο... Αν έβαζες fcu θα είχες το πλεονέκτημα της ψύξης.

Πολύ σωστή η παρατήρηση του ariss!

Συμπληρώνοντας το προηγούμενο post μου, για σύστημα με λέβητα, πρέπει να συνυπολογίσεις

και την - έστω και μικρή - κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας για τον κυκλοφορητή και τον καυστήρα.

ariss γιατί να το κάνει έτσι; ***

Ο engant ξέρει τι πληρώνει σε ρεύμα για την ΑΘ και πρέπει να υπολογίσει ή να "εκτιμήσει" τι θα πλήρωνε αν το ίδιο σπίτι το ζέσταινε με πετρέλαιο.

Εδώ είναι και το πρόβλημα, ο μόνος ακριβής τρόπος είναι να βάλει ένα λέβητα στη θέση της ΑΘ και να το δουλέψει ένα χειμώνα για να δει πόσα λίτρα θα κάψει, πράγμα που φυσικά δε γίνεται :D

Μόνο εκτίμηση λοιπόν μπορεί να γίνει, π.χ. να βρει πόσο πετρέλαιο καίνε άλλα σπίτια, στα ίδια τμ και με παρόμοια μόνωση στην περιοχή του.

engant όταν βγάλεις άκρη πες μας, έχει ενδιαφέρον το θέμα.

Πάντως τα 150€ το μήνα που πληρώνεις, μου φαίνονται οικονομικά για τόσα μέτρα σπιτιού και για την περιοχή.

Για να μη μπερδευόμαστε, εννοώ πως 150€ πετρέλαιο το μήνα δε θα έφταναν για να ζεστάνεις τόσα τμ στην περιοχή.

--------edit

*** Ο αναλυτικός τρόπος που προτείνουν οι συνάδελφοι δε πρόκειται να δουλέψει για 2 κυρίως λόγους:

1). Ο βαθμός απόδοσης της ΑΘ μεταβαλλεται με την εξωτερική θερμοκρασία.

2). Η ΑΘ λειτουργεί ως ΑΘ μέχρι κάποια ελάχιστη εξωτερική θερμοκρασία (0C, -3C, -5C καπου εκεί ανάλογα με τον κατασκευαστή). Από εκεί και κάτω λειτουργεί με αντιστάσεις όπως ο θερμοσίφωνας.

Nomad συμφωνούμε. Γιαυτό και είπα πως θεωρητικά ο βαθμός απόδοσης είναι πάνω απο τη μονάδα.

Επειδή όμως αποκλείεται να βρεί και σπίτι με ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά με το δικό του και η δική σου λύση δεν είναι τόσο ακριβης.

Μπορείς να δείς τι αναφέρει το manual ως βαθμό απόδοσης και να των μειώσεις ενα 20-30%. Και μετά να κάνεις τους υπολογισμούς.

Κατα τη γνώμη μου όλοι αυτοί είναι μπακαλίστικοι τρόποι.

Για να είσια σίγουρος θα πρέπει να δεις τη μελέτη θερμικών απωλειών αν υπάρχει να διαστασιολογήσεις λέβητα να υπολογίσεις απώλειες και μετά να συγκρίνεις.

Ευχαριστώ κατ αρχάς για το ενδιαφέρον σας

Ήθελα να αναφέρω ότι το μέσο cop της αντλίας είναι 3.2...Μιλάω για αντλία με 19kw θερμικό φορτίο και 16 kw ψυκτικό(αυτά είναι τα μέγιστα που αποδίδει καθώς είναι inverter)...

Μελέτη θερμικών απωλειών δεν υπάρχει παρά μόνο μελέτη θερμομόνωσης

Αν είναι χρήσιμη να μπω στη διαδικασία να την κάνω..Αν και μου ανέφερε ο μηχ/γος που έκανε την εγκατάσταση της ενδ/διας θέρμανσης ότι έχω 12500-13000 kcal...Τοποθέτησε 155τμ καθαρά ενδοδαπέδιας θέρμανσης(200 τμ είναι το σπίτι με την εξωτερική τοιχοποιία)..

Δεν ξέρω αν βοήθησα...Απλά ψάχνω να συγκρίνω τι τάξη μεγέθους εξοικονόμησης κάνει η ΑΘ σε σχέση με το πετρέλαιο...Υπολογίζω ότι αν κάνει 35-40% εξοικονόμηση, τότε απόσβεση γίνεται σε 5-6 έτη...Έτσι μου ανέφερε και ο μηχ/γος που έκανε τις συγκρίσεις του με το πετρέλαιο..

Με πολύ πρόχειρους υπολογισμούς :

Με COP 3.2 έχεις εξεικονόμηση περίου 5 ευρώ την ημέρα

Με COP 2.5 έχεις εξεικονόμηση περίπου 3 ετρώ ανα ημέρα

Τιμη πετρελαίου 0.65 ευρώ το λίτρο και 10 κιλοβατώρες ανα λίτρο πετρελαίου.

Αν ξέρεις πόσες ημέρες χρησιμοποιείς τη ΑΘ είναι εύκολο να βρείς πόσο εξεικονομείς το χρόνο.

Σκέψου όμως ότι με τον λέβητα θα χρειαζόσουν και έξτρα κλιματιστικά για κλιματισμό.

Περιμένουμε το πορισμα!

• Upvote 1

Η Α.Θ. πρέπει να σου δίνει και κάποια στατιστικά στο display αλλά το θεωρώ μάλλον

απίθανο να μετρά αποδιδόμενες KWh. Συνήθως, έχουν ώρες λειτουργίας, κτλ. Για

ρίξε μιά ματιά...

Μόνον με θερμιδομέτρηση θα μπορούσε κανείς να βρει την πραγματική αποδιδομένη

ενέργεια σε μία περίοδο.

Ο κατασκευαστής πρέπει να σου δίνει πίνακες με απορροφόμενη ισχύ και αποδιδόμενη

ισχύ για μερικές ενδεικτικές εξωτερικές θερμοκρασίες. Βρες ποιά ταιριάζει στην μέση

της περιοχής σου (π.χ. ανά μήνα) και κάνε έναν πρώτο (πολύ-πολύ προσεγγιστικό)

υπολογισμό.

Συμφωνώ με τον nomad ότι το κόστος φαίνεται χαμηλό.

Τι κόστος είχε η Α.Θ.;;;

• Upvote 1

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Παρόμοιο Περιεχόμενο

• Από dinosaros
      Γεια σας παιδιά έχω εγκαταστήσει στο σπίτι μου αντλία θερμότητας υψηλών θερμοκρασιών(γιατί έχω παλιά σώματα). Μπορεί να μου πει κάποιος πως μπορώ να τα συνδυάσω με ηλιακούς συλλέκτες για να έχω μεγαλύτερη οικονομία στο ρεύμα?
    • Από vskan
      Καλημέρα σας,
      Μου ζητήθηκε να συνδέσω μια αντλία πηγαδιού (Kraft PWD 900). Ειχε και δικό της κουτί Οn Οff και restart οπότε δούλεψε εύκολα και απλά. Διαπίστωσα ότι δεν έχει φλοτερ οπότε χρειάζεται κάποια προστασία ώστε να σταματάει να λειτουργεί όταν τελειώνει το νερό στο πηγάδι. Ο πελάτης λέει ότι στο κατάστημα του είπαν ότι το πρόβλημα λύνεται με ένα καλώδιο γείωσης που μπαίνει στο νερό. Επίσης διαπίστωσα ότι η τροφοδοσία του κουτιού On Off ήταν φάση και γείωση και όχι φάση ουδέτερος με γείωση. Δηλαδή ενώ είχε μπρίζα (ρευματολήπτη) σούκο για να πέρνει ρεύμα, μέσα στο καλώδιο υπήρχαν δύο μονο αγωγοί ένας μαύρος και ένας πρασινοκίτρινος που όντως βάση πολυμέτρου συνδεόταν στη γείωση της μπρίζας σούκο. (απορία μου τώρα γιατί δεν έπεσε ο αντιηλεκτροπληξιακός εκτός αν το σπίτι δεν έχει!!!) Κάθε βοήθεια ή σχόλιο ιδαίτερα δεκτή.  
    • Από heliaskes
      Καλησπέρα συνάδελφοι.. Πώς θα μπορούσε να εκτιμηθεί ο τύπος (και κατά συνέπεια τα λοιπά χαρακτηριστικά) του παρακάτω λέβητα βιομάζας (pellets) της εταιρείας ecospar? Ο συγκεκριμένος αγοράστηκε μεταχειρισμένος και δε φέρει πάνω ταμπελάκι. 
      Ευχαριστώ!

11
    • Από Engineer
      Σχετικά με επιλέξιμες παρεμβάσεις που αφορούν τα άνω συστήματα διευκρινίζονται τα κάτωθι:
      Α. Για την κατηγορία 4 και όλες τις υποκατηγορίες της κατηγορίας 3 πλην των 3.ΣΤ και 3.Η:
      πρέπει να προσκομίζεται δελτίο προϊόντος, όπως αυτό ορίζεται στην Οδηγία 2010/30/ΕΕ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου της Ευρωπαϊκής Ένωσης για την ενεργειακή επισήμανση (Energy Labelling). Στην περίπτωση που στο πεδίο «Ο ταμιευτήρας αποθήκευσης του ΖΝΧ είναι ενσωματωμένος στο σύστημα θέρμανσης;» έχει επιλεχθεί «Ναι», για να είναι επιλέξιμη η προσαύξηση των ανώτατων ορίων δαπάνης των υποκατηγοριών παρεμβάσεων 3.Α έως 3.Δ, θα πρέπει το σύστημα θέρμανσης να διαθέτει ταμιευτήρα αποθήκευσης του ΖΝΧ και όχι απλώς να παρέχει τη δυνατότητα παροχής (παραγωγής) ΖΝΧ. Β. Για τις επιλέξιμες παρεμβάσεις της κατηγορίας 3, όσον αφορά την ένταξη της Ισχύος P στις κατηγορίες δαπάνης Ι ως VIII, αυτή αφορά την αναγραφόμενη τιμή στο Δελτίο Προϊόντος ως εξής:
      Για τις υποκατηγορίες 3.Α & 3.Β: Την Ονομαστική θερμική ισχύ (Nominal heat output), συμπεριλαμβανομένης της ονομαστικής θερμικής ισχύος κάθε συμπληρωματικού θερμαντήρα. Για τις υποκατηγορίες 3.Γ & 3.Δ: Την Ονομαστική θερμική ισχύ, συμπεριλαμβανομένης της ονομαστικής θερμικής ισχύος κάθε συμπληρωματικού θερμαντήρα (μέσες κλιματικές συνθήκες). Για την υποκατηγορία 3.Ε: Την Ονομαστική θερμική ισχύ  (Prated). Για την υποκατηγορία 3.Z: Το φορτίο σχεδιασμού (Design load) για την λειτουργία της ψύξης.
      View full είδηση
    • Από Engineer
      Σχετικά με επιλέξιμες παρεμβάσεις που αφορούν τα άνω συστήματα διευκρινίζονται τα κάτωθι:
      Α. Για την κατηγορία 4 και όλες τις υποκατηγορίες της κατηγορίας 3 πλην των 3.ΣΤ και 3.Η:
      πρέπει να προσκομίζεται δελτίο προϊόντος, όπως αυτό ορίζεται στην Οδηγία 2010/30/ΕΕ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου της Ευρωπαϊκής Ένωσης για την ενεργειακή επισήμανση (Energy Labelling). Στην περίπτωση που στο πεδίο «Ο ταμιευτήρας αποθήκευσης του ΖΝΧ είναι ενσωματωμένος στο σύστημα θέρμανσης;» έχει επιλεχθεί «Ναι», για να είναι επιλέξιμη η προσαύξηση των ανώτατων ορίων δαπάνης των υποκατηγοριών παρεμβάσεων 3.Α έως 3.Δ, θα πρέπει το σύστημα θέρμανσης να διαθέτει ταμιευτήρα αποθήκευσης του ΖΝΧ και όχι απλώς να παρέχει τη δυνατότητα παροχής (παραγωγής) ΖΝΧ. Β. Για τις επιλέξιμες παρεμβάσεις της κατηγορίας 3, όσον αφορά την ένταξη της Ισχύος P στις κατηγορίες δαπάνης Ι ως VIII, αυτή αφορά την αναγραφόμενη τιμή στο Δελτίο Προϊόντος ως εξής:
      Για τις υποκατηγορίες 3.Α & 3.Β: Την Ονομαστική θερμική ισχύ (Nominal heat output), συμπεριλαμβανομένης της ονομαστικής θερμικής ισχύος κάθε συμπληρωματικού θερμαντήρα. Για τις υποκατηγορίες 3.Γ & 3.Δ: Την Ονομαστική θερμική ισχύ, συμπεριλαμβανομένης της ονομαστικής θερμικής ισχύος κάθε συμπληρωματικού θερμαντήρα (μέσες κλιματικές συνθήκες). Για την υποκατηγορία 3.Ε: Την Ονομαστική θερμική ισχύ  (Prated). Για την υποκατηγορία 3.Z: Το φορτίο σχεδιασμού (Design load) για την λειτουργία της ψύξης.

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.