Μετάβαση στο περιεχόμενο
engant

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία

Recommended Posts

Η αντλία θα είναι κάτω από στέγαστρο που χρησιμοποιούταν για αποθήκευση ξύλων και θα είναι μεσοτοιχία με την εσωτερική μονάδα.Αν θυμάμαι καλά το ελάχιστο μήκος  σωληνώσεων πρέπει ναι είναι 5 μέτρα.Σαν τοποθεσία βολεύει αρκετά αλλά ιδανικά θα ήθελα ένα νότιο μέρος,ίσως να είναι και ψυχολογικό το θέμα :).

Edited by lebil

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση

Νομίζω χωρίς να έχω δει το χώρο και το σημείο ώστε να έχω καλύτερη άποψη, πως αν σε βολεύει τεχνικά και λειτουργικά προχώρα εκεί.

Μάλλον κάπου άκουσες πως θα κερδίσεις αν την τοποθετήσεις Νότια και επηρεάστηκες ίσως....???

Δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο προχώρα και γράψε μας εντυπώσεις!

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Παρόμοιο Περιεχόμενο

• Από Christos Armpouniotis
      Γεια σας !

πριν από 3 μήνες αγόρασα μια αντλία θερμότητας Samsung 12Kw, και μένω σε διαμέρισμα 100 τ.μ. στο κέντρο της Βέροιας, με αρκετά καλά κουφώματα, χωρίς θερμοπρόσοψη.

Χωρίς να γνωρίζω τιποτα από αντλίες, μέσα στο Νοέμβριο άρχισα να λειτουργώ την αντλία βάζοντας θερμοκρασία 19 - 20 βαθμούς. Το διαμέρισμα είχε πολύ ικανοποιητική ζέστη, αλλά η αντλία "αγκομαγχούσε" πράγμα παράξενο για τέτοια θερμοκρασία.

Στο διάστημα 2 μηνών, η ασφάλεια τηα α/θ έπεσε περίπου 20 φορές, και ο τεχνικός, ο οποίος έκανε την εγκατάσταση μου είπε "δεν πειράζει, ξανα σήκωσε την...", έως ότου μου άλλαξε την ασφάλεια της.

Για να μην τα πολυ-λέω, είμαι σε ιδιωτική εταιρεία ρεύματος και και στο διάστημα από 15 Νοε 2018 έως 15 Ιαν 2019 (2 μήνες) ο λογαριασμός ρεύματος ήταν 800 Ευρώ, (εννοείται ότι έπεσε η γη κάτω από τα πόδια μου...)

Ξαναμιλάω με τον τεχνικό και μου λέει, ότι έκανε λάθος σε μια ρυθμιση και την διόρθωσε (έβαλε ελάχιστη θερμοκρασία -5 αντί για -15), επίσης έριξε λιγάκι και την αντιστάθμιση (από 40 την έβαλε στο 37), και απενεργοποίησε τις 2 αντιστάσεις της α/θ. Τώρα λέει ότι όλα είναι οκ και δεν θα έχω πρόβλημα...

Παρ' όλα αυτά στον πίνακα ελέγχου της α/θ βλέπω την ισχύ της κατανάλωσης με τα πόσα "φυλλαράκια" εμφανίζονται, δηλ. 3 και 4 φυλλαράκια = οικονομικά, 1 - 2 φυλλαράκια όχι οικονομικά.

Έχω παρατηρήσει το εξής: Όταν βάζω θερμοκρασία πάνω από 20 βαθμούς, τότε η θερμοκρασία των νερών ανεβαίνει πάνω από 45 βαθμούς και η αντλία ζορίζεται και καίει αρκετά (2 φυλλαράκια). Κάτω από 45 βαθμούς έχω 3 - 4 φυλλαράκια.

Δοκίμασα να βάζω αντί για θερμοκρασία χώρου, να βάζω θερμοκρασία νερού. Εχθές εβαλα θερμοκρασία νερού 44,5 βαθμούς και μέσα στο σπίτι είχα 19 - 20 βαθμούς (3 φυλλαράκια). Ανέβασα την θερμοκρασία στους 46 βαθμούς και τότε είχα 2 φυλλαράκια, οπότε κατέβασα την θερμοκρασία στους 44,5 βαθμούς. Με αυτήν την θερμοκρασία έκαιγε η αντλία για 16 ώρες (ανεβοκατέβαινε η θερμοκρασία μεταξύ 40 και 44,5, δηλ. 3 φυλλαράκια). Από τα μεσάνυχτα μέχρι το πρωί (8 ώρες) έβαλα την αντλία στους 38 βαθμούς, επισης 3 φυλλαράκια.

Σήμερα το πρωί, τσέκαρα την "χελώνα" και είδα ότι έκαψα 50 κιλοβατώρες μέσα σε 24 ώρες (όλη τη μέρα στο σπίτι δεν ήταν κανείς. Ηρθαμε το απόγευμα στο σπίτι, ανάψαμε ένα μάτι κουζίνας για 10 λεπτά για να ζεσταθεί το φαί, και μέχρι να κοιμηθούμε βλεπαμε τηλεόραση, κάθε μέρα έχουμε ακριβώς την ίδια ρουτίνα....)

Νομίζω ότι οι 50 κιλοβατώρες / ημέρα είναι υπερβολικές για μια α/θ, η οποία καίει στους 19 - 20 βαθμούς, και αυτό σημαίνει ότι θα καταναλώσω 1500 κιλοβατώρες τον μήνα για να βάζω την θερμοκρασία στους 19 - 20 βαθμούς ! Πιστεύω ότι είναι εξοφρενικό.... Ξαναμίλησα με τον τεχνικό, και μου λέει ότι έτσι είναι το σωστό ! Εκεί άρχισα να τραβάω τα μαλλιά μου (και φυσικά και κάτι άλλο....)

Είμαι πλέον σε απόγνωση και δεν ξέρω γιατί η α/θ καταναλώνει τόσο πολύ ρεύμα μέσα σε μια ημέρα.

Οποιαδήποτε πληροφορία θα μου είναι πολύτιμη....

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
      Χρήστος
    • Από dinosaros
      Γεια σας παιδιά έχω εγκαταστήσει στο σπίτι μου αντλία θερμότητας υψηλών θερμοκρασιών(γιατί έχω παλιά σώματα). Μπορεί να μου πει κάποιος πως μπορώ να τα συνδυάσω με ηλιακούς συλλέκτες για να έχω μεγαλύτερη οικονομία στο ρεύμα?
    • Από vskan
      Καλημέρα σας,
      Μου ζητήθηκε να συνδέσω μια αντλία πηγαδιού (Kraft PWD 900). Ειχε και δικό της κουτί Οn Οff και restart οπότε δούλεψε εύκολα και απλά. Διαπίστωσα ότι δεν έχει φλοτερ οπότε χρειάζεται κάποια προστασία ώστε να σταματάει να λειτουργεί όταν τελειώνει το νερό στο πηγάδι. Ο πελάτης λέει ότι στο κατάστημα του είπαν ότι το πρόβλημα λύνεται με ένα καλώδιο γείωσης που μπαίνει στο νερό. Επίσης διαπίστωσα ότι η τροφοδοσία του κουτιού On Off ήταν φάση και γείωση και όχι φάση ουδέτερος με γείωση. Δηλαδή ενώ είχε μπρίζα (ρευματολήπτη) σούκο για να πέρνει ρεύμα, μέσα στο καλώδιο υπήρχαν δύο μονο αγωγοί ένας μαύρος και ένας πρασινοκίτρινος που όντως βάση πολυμέτρου συνδεόταν στη γείωση της μπρίζας σούκο. (απορία μου τώρα γιατί δεν έπεσε ο αντιηλεκτροπληξιακός εκτός αν το σπίτι δεν έχει!!!) Κάθε βοήθεια ή σχόλιο ιδαίτερα δεκτή.  
    • Από heliaskes
      Καλησπέρα συνάδελφοι.. Πώς θα μπορούσε να εκτιμηθεί ο τύπος (και κατά συνέπεια τα λοιπά χαρακτηριστικά) του παρακάτω λέβητα βιομάζας (pellets) της εταιρείας ecospar? Ο συγκεκριμένος αγοράστηκε μεταχειρισμένος και δε φέρει πάνω ταμπελάκι. 
      Ευχαριστώ!

11
    • Από Engineer
      Σχετικά με επιλέξιμες παρεμβάσεις που αφορούν τα άνω συστήματα διευκρινίζονται τα κάτωθι:
      Α. Για την κατηγορία 4 και όλες τις υποκατηγορίες της κατηγορίας 3 πλην των 3.ΣΤ και 3.Η:
      πρέπει να προσκομίζεται δελτίο προϊόντος, όπως αυτό ορίζεται στην Οδηγία 2010/30/ΕΕ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου της Ευρωπαϊκής Ένωσης για την ενεργειακή επισήμανση (Energy Labelling). Στην περίπτωση που στο πεδίο «Ο ταμιευτήρας αποθήκευσης του ΖΝΧ είναι ενσωματωμένος στο σύστημα θέρμανσης;» έχει επιλεχθεί «Ναι», για να είναι επιλέξιμη η προσαύξηση των ανώτατων ορίων δαπάνης των υποκατηγοριών παρεμβάσεων 3.Α έως 3.Δ, θα πρέπει το σύστημα θέρμανσης να διαθέτει ταμιευτήρα αποθήκευσης του ΖΝΧ και όχι απλώς να παρέχει τη δυνατότητα παροχής (παραγωγής) ΖΝΧ. Β. Για τις επιλέξιμες παρεμβάσεις της κατηγορίας 3, όσον αφορά την ένταξη της Ισχύος P στις κατηγορίες δαπάνης Ι ως VIII, αυτή αφορά την αναγραφόμενη τιμή στο Δελτίο Προϊόντος ως εξής:
      Για τις υποκατηγορίες 3.Α & 3.Β: Την Ονομαστική θερμική ισχύ (Nominal heat output), συμπεριλαμβανομένης της ονομαστικής θερμικής ισχύος κάθε συμπληρωματικού θερμαντήρα. Για τις υποκατηγορίες 3.Γ & 3.Δ: Την Ονομαστική θερμική ισχύ, συμπεριλαμβανομένης της ονομαστικής θερμικής ισχύος κάθε συμπληρωματικού θερμαντήρα (μέσες κλιματικές συνθήκες). Για την υποκατηγορία 3.Ε: Την Ονομαστική θερμική ισχύ  (Prated). Για την υποκατηγορία 3.Z: Το φορτίο σχεδιασμού (Design load) για την λειτουργία της ψύξης.
      View full είδηση

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.