Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
engant

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία

Recommended Posts

Καλησπέρα σε ολους ειμαι νεο μελος τοποθετηθηκε σε σπιτι που νοικιαζω στην καβαλα 90τμ 2 οροφου (ΣΕ 5οροφη) κατασκευης 2008

Αντλία Θερμότητας Carrier AquaSnap 30AWH012HD 12kw εχω ενα προβλημα με τον θερμοστατη που τοποθετήθηκε ειναι το χειριστηριο NUI της Carrier εχει διαφορα θερμοκρασιας 2 βαθμον κελσιου (Διαφορα προς τα κατω 3 θερμομετρα που εχω στο σπιτι δειχνουν 20 και το NUI 18) εκανα αλαγη της παραμετρου 13 και αλλαξα την ρυθμιση αισθητηρα για αντισταθμιση σφαλματος +2 και τωρα ειναι ενταξει. Το 2 προβλημα ειναι με την τιμη της υγρασιας το NUI δειχνει 35% (το οποιο αλλαζει) και τα αλλα 3 θερμομετρα 55%  σε ερωτηση που εκανα στον εγκαταστατη μου ειπε διαφορα και στο τελος οτι δεν εχει αισθητηρα υγρασιας και απλα γραφει μια τιμη (πραγματικα δεν με επεισε) χειριστηριο 158 ευρω με τετοια σφαλματα?? Ακουω την γνωμη σας να εχει προβλημα ο αισθητηρας τι μου προτείνετε??? 

Να δωσω και καποια στοιχεια την δουλευω με την καμπυλη 10 (στους 20 βαθμους 25 νερα και στους -7 60 βαθμους) και οχι οπως μου την εβαλε ο εγκαταστατης 60 βαθμους νερα και ελεγχο με την θερμοκρασια χωρου και εχω 17 kw καταναλωση το 24ωρο (το βραδυ απο 23:00 εως 06:00 κατεβαζω θερμοκρασια 19,5 βαθμους) μεσος ορος εξωτερικης θερμοκρασιας 7 μερες που την εχω περιπου 9,5 βαθμους.

Edited by [email protected]

Έχω το ίδιο χειριστήριο και η τιμή της υγρασίας μεταβάλλεται (άρα δεν είναι απλά μία τιμή, όπως σου είπε) και συμβαδίζει (με ελάχιστες αποκλίσεις) με άλλο υγρασιόμετρο που έχω στο σπίτι.

• Upvote 1

Έχω το ίδιο χειριστήριο και η τιμή της υγρασίας μεταβάλλεται (άρα δεν είναι απλά μία τιμή, όπως σου είπε) και συμβαδίζει (με ελάχιστες αποκλίσεις) με άλλο υγρασιόμετρο που έχω στο σπίτι.

Καλημέρα και ευχαριστω για την απαντηση αρα να εχει καποιο θεμα με τον αισθητήρα υγρασίας?? και 2 βαθμους και στην θερμοκρασια?? δεν ξερω τι να πω και τι να κανω. Οταν διακοπη η ταση ανεβενει 2 βαθμους η θερμοκρασια και μετα απο κανα 15λεπτο ξαναπαει στην ιδια θερμοκρασια με τα αλλα θερμομετρα.

Δεν το έχω ψάξει, και τώρα δεν είμαι σπίτι, αλλά όλα τα θερμο-υγρασιόμετρα έχουν κάποιες μικρές περσίδες, από όπου κυκλοφορεί ο αέρας.

Μήπως θέλει κάποιο καθάρισμα???

Με πολύ προσοχή όμως γιατί είναι πολύ ευαίσθητη περιοχή, με κάποιο πολύ μαλακό βουρτσάκι ή φυσώντας πολύ ελαφρά όχι με το στόμα αλλά ίσως με μία σύριγγα.

• Upvote 1

Ειναι καινουργιος και ειναι ολα καθαρα δεν ξερω τι να πω! Εσυ πως την δουλευεις?? Εγω εχω βαλει την καμπυλη 10 αλλα παιζω και με τον θερμοστατη ζηταω 06με08 21,5 βαθμους 08με15 20,5 15με17 21,5 17με23 20.5 και 23με06 19,5 απο καταναλωση νομιζω ειμαι καλα απο 15 εως 19 Kw εως τωρα (μονο μια εβδομαδα την εχω).

Edited by hkamp

Από ότι κατάλαβα έχετε θερμαντικά σώματα, ενώ εγώ έχω ενδοδαπέδιο.

Αυτό και μόνο, αλλά και η διαφορετική περιοχή (εγώ Αττική), διαφορετικό σπίτι (προφανώς), διαφορετικές ρυθμίσεις (ωρών/θερμοκρασιών), διαφορετική καμπύλη αντιστάθμισης, διαφορετικό μέγεθος Α.Θ. (15 KW), κάνουν την όποια σύγκριση χωρίς νόημα.

Οι καταναλώσεις που αναφέρετε πάντως, φαίνονται (τελείως εμπειρικά - χωρίς κανένα στοιχείο υπολογισμού) καλές.  

Edited by antloukidis

antloukidis

Υπάρχει κάποια μέθοδος χονδρικού υπολογισμού για εκτιμήσουμε αν η κατανάλωση Α/Θ με πάνελς είναι σε λογικά όρια.

Εαν υπάρχει, τι στοιχεία χρειάζονται;

Ξαναλέω για μια προσεγγιστική τιμή . Δηλ και 10kwh /24ωρο απόκλιση δεν με ενδιαφέρει.

antloukidis

Mε αυτά τα στοιχεία μπορείς να κάνεις μια εκτίμηση κατανάλωσης;

Α/Θ HITACHI YATAKI S  19KW  τριφασική παροχή.

Θερμαντικά σώματα (πάνελς)

Διαμέρισμα σε πρώτο όροφο 170,00τμ.

Εκτεθειμένο από όλες τις πλευρές.

Στούς πρόποδες του Βερμίου (Ημαθία), 325μ υψόμετρο.

Υγρασία σπάνια. Το χτυπάνε αέρηδες από παντού.

Μεση εξωτερική θερμοκρασία απο την αρχή λειτουργίας φέτος μέχρι τώρα 6ο C. (85 ημέρες)

Επιθυμητη θερμοκρασία μέσα 22.5ο C

Μόνωση οροφής ναι 10εκ. εξηλασμένης

Μόνωση τοίχων, υπάρχει 25άρι θερμομπλόκ.

Ο κάτω όροφος (ισόγειο),σε σταθερή θερμοκρασία 17-18οC

Κουφώματα ξύλινα (δρύς) , διπλά τζάμια.

Edited by karanus

Να ρωτήσω το εξής. Σε σπίτι δύόροφο 75 τμ ανά όροφο, έχω ενδοδαπεδια θέρμανση με ξεχωριστό δίκτυο και θερμοστάτη ανά όροφο. Είναι καλύτερα να δουλεύω την αντλία στο μέγιστο της φορτίο με το ίδιο ωριαιο πρόγραμμα και για τους 2 ορόφους ή να έχω διαφορετικό ωριαιο πρόγραμμα για τους 2 ορόφους με ηπιοτερη χρηση της?