Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
engant

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία

Recommended Posts

Φίλε karanus

Αυτό που χρειάζεσαι οπωσδήποτε για να μάθεις αυτά που ρωτάς, είναι μελέτη απωλειών για το σπίτι σου.

Τα στοιχεία που δίνεις είναι αρκετά μεν, αλλά όχι πλήρη για υπολογισμό απωλειών.

Προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί με μελέτες απωλειών και δεν έχω ούτε τρόπο να τις υπολογίσω ούτε και εμπειρία να διακινδυνεύσω "μαντεψιά".

Έχω ασχοληθεί με εγκαταστάσεις και ρυθμίσεις Α.Θ. μεγάλου μεγέθους σε τράπεζες, πολυόροφα κτίρια γραφείων, μουσεία κλπ.

Πρόσφατα μόνο εγκατέστησα στο σπίτι μου μικρή Α.Θ. 15 KW με ενδοδαπέδιο, και έχω "παίξει" αρκετά με τις ρυθμίσεις και την παρακολούθησή της.

Έχω πετύχει ποιότητα θέρμανσης με κατανάλωση πολύ χαμηλότερη από ότι θα ξόδευα σε πετρέλαιο για το ίδιο αποτέλεσμα.

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο που μπορώ να σου πώ, ότι μπορεί να επιτευχθεί με κάθε σωστή εγκατάσταση Α.Θ.

Σίγουρα με σώματα πάνελ το κόστος ρεύματος δεν θα είναι πολύ χαμηλότερο, αλλά σίγουρα πρέπει να είναι χαμηλότερο (για την εξωτ.θερμοκρασία που αναφέρεις). 

Αν δεν το πετυχαίνεις αυτό, κάποιο πρόβλημα υπάρχει στην εγκατάσταση ή στην ρύθμιση της Α.Θ.

Edited by antloukidis

antloukidis

Την έχω κάνει την μελέτη απωλειών , πριν απο την εγκατάσταση της Α/Θ.

Ξέρω ότι τα σώματα δεν είναι η καλύτερη λύση.

Έχω όμως πολύ μεγάλα σώματα.

Πραγματικά μεγάλα.

Και νομίζω ότι αυτό κάπως βελτιώνει την κατάσταση.

Επίσης η Α/Θ ακόμα και πέρυσι με τις πολικές θερμοκρασίες που είχαμε για 5-6 ημέρες θερμοκρασία απο -19 έως -8 ,δεν κρέμασε.

Το τι έκαψε βέβαια είναι άλλο θέμα....   Εννοείται ότι δούλευαν και οι τρεις αντιστάσεις.

Σε σχέση με το πετρέλαιο , που ακόμα υπάρχει σαν εγκατάσταση, έπεσα στα μισά λεφτά σε κατανάλωση.

Απλά ήθελα να δω αν υπάρχει κάποια χονδρική μέθοδος να υπολογίσουμε kwh/ημέρα χωρίς τον υπολογισμό απωλειών.

Τα μεγαλα σωματα σιγουρα βοηθανε την καταναλωση της ΑΘ γιατι μπορουν να θερμανουν με χαμηλοτερη θερμοκρασια νερου.

Αν ο λεβητας μπορει να λειτουργησει ειναι οικονομικοτερο να λειτουργει τις μερες με χαμηλες θερμοκρασιες αντι των ηλ. Αντιστασεων.

καμια γνωμη για το #520#?

engant

Συνάδερφε να σε ρωτήσω κάτι; (άσχετο με την ερώτησή σου)

Τι κατανάλωση έχεις για τα 75+75 τμ.;

Edited by karanus

μιλάω για καθαρό εσωτερικό χώρο(δάπεδο) με ενδοδαπέδια θέρμανση συνολικά 160τμ(κακώς έγραψα 150τμ, συγνώμη)...10500 μ.ο. κάθε χρόνο σύνολο θέρμανση και ψύξη....με τη ψύξη να καταναλώνει τα 1600-1800 ανάλογα με τη ζέστη(μέσω fan coil) 

Απαίτηση εσωτερικής θερμοκρασίας τον χειμώνα;

Και ημέρες λειτουργίας τον χειμώνα;

Καταλαβαίνω ότι μιλάς για Κομοτηνη.

Σε τι υψόμετρο βρίσκεσαι;

Edited by karanus

22 καθιστικο, 20.0-21.0 τα δωματια Α οροφο

Γεια σε όλους. Θα ήθελα την άποψη σας για το θέμα μου. Ενδιαφέρομαι για αντλία θερμότητας και αφορμή για αυτό είναι το γεγονός ότι ψάχνω οικονομική λύση για παραγωγή ζεστού νερού χρήσης στο διαμέρισμα . Δυστυχώς στην ταράτσα της πολυκατοικίας δεν υπάρχει αρκετός χώρος για την τοποθέτηση ηλιακού και όσος χώρος υπάρχει, σκιάζεται από αρκετα ψηλότερο κτίριο στο νότο. Απ' την στιγμή βέβαια που μπαίνει στο τραπέζι η λύση της Α.Θ. σαφώς και με απασχολεί και το ενδεχόμενο της θέρμανσης, όπου και έχω τις κρισιμότερες απορίες. Τα πάνελς που έχω είναι 10700kcalh για 90/70/20 και 4270 kcalh για 55/45/20 προσαγωγή, ταιριαστή για το νερό που εξάγει η Α.Θ. χαμηλών θερμοκρασιών απ' ότι κατάλαβα διαβάζοντας καποια πράγματα τελευταία. Οι απώλειες του διαμερίσματος (86μ2) σύμφωνα με την μελέτη θέρμανσης της άδειας είναι 4760kcalh. Το διαμέρισμα είναι γενικά ζεστό.

Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής

- Μια αντλία χαμηλών θα μπορούσε να υποστηρίξει σωστή θέρμανση του σπιτιού με τα δεδομένα πάνελς και τις δεδομένες απώλειες και τι ισχύος; Ή θα 'πρεπε να κοιτάξω Α.Θ. μεγαλύτερων  θερμοκρασιών;

- Υπάρχει η δυνατότητα σε Α.Θ. υψηλών, να χρησιμοποιείται ως χαμηλών για την παραγωγή ζεστού νερού χρήσης και υψηλών μόνο τις ώρες που χρειάζομαι για την θέρμανση; 

Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν είμαι σε λάθος τοπικ, αλλά δε βρήκα κάποιο άλλο σχετικό και πρόσφατο.

Edited by jnp

Γεια σε όλους. Θα ήθελα την άποψη σας για το θέμα μου. Ενδιαφέρομαι για αντλία θερμότητας και αφορμή για αυτό είναι το γεγονός ότι ψάχνω οικονομική λύση για παραγωγή ζεστού νερού χρήσης στο διαμέρισμα . Δυστυχώς στην ταράτσα της πολυκατοικίας δεν υπάρχει αρκετός χώρος για την τοποθέτηση ηλιακού και όσος χώρος υπάρχει, σκιάζεται από αρκετα ψηλότερο κτίριο στο νότο. Απ' την στιγμή βέβαια που μπαίνει στο τραπέζι η λύση της Α.Θ. σαφώς και με απασχολεί και το ενδεχόμενο της θέρμανσης, όπου και έχω τις κρισιμότερες απορίες. Τα πάνελς που έχω είναι 10700kcalh για 90/70/20 και 4270 kcalh για 55/45/20 προσαγωγή, ταιριαστή για το νερό που εξάγει η Α.Θ. χαμηλών θερμοκρασιών απ' ότι κατάλαβα διαβάζοντας καποια πράγματα τελευταία. Οι απώλειες του διαμερίσματος (86μ2) σύμφωνα με την μελέτη θέρμανσης της άδειας είναι 4760kcalh. Το διαμέρισμα είναι γενικά ζεστό.

Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής

- Μια αντλία χαμηλών θα μπορούσε να υποστηρίξει σωστή θέρμανση του σπιτιού με τα δεδομένα πάνελς και τις δεδομένες απώλειες και τι ισχύος; Ή θα 'πρεπε να κοιτάξω Α.Θ. μεγαλύτερων  θερμοκρασιών;

- Υπάρχει η δυνατότητα σε Α.Θ. υψηλών, να χρησιμοποιείται ως χαμηλών για την παραγωγή ζεστού νερού χρήσης και υψηλών μόνο τις ώρες που χρειάζομαι για την θέρμανση; 

Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν είμαι σε λάθος τοπικ, αλλά δε βρήκα κάποιο άλλο σχετικό και πρόσφατο.

Φίλε τα 86 τετραγωνικά που βρίσκονται?

Αν το διαμέρισμα είναι σχετικά ζεστό όπως αναφέρεις, τότε με έναν γρήγορο και αρκετά προσεγγιστικό τρόπο θα ισχύει.

Qδιαμ=86 x 2,85 hight x 2 w/m2chx ΔΘ

Στη ΔΘ ισχύει για περιοχή Αθήνα και έως υψόμετρο 300 μ και 38 Γ.Πλ. μέση ελάχ. και μέση μέγ. /24 ωρο τους Δεκ-Ιαν-Φεβρ  περίπου=10 -11c. ;

Άρα ο παραπάνω τύπος θα έχει σαν αποτέλεσμα =5,4 kw /h kai me 12 άωρη λειτουργία στους 21 και στις υπόλοιπες΄ώρες 20 = 65 kw/hm.

Άρα με μία Α/ θ ΧΘ =8 kw θα καταναλώνει περίπου 2-2,5 kwh x 12 ώρεςχ0 ,17 ευρώ =2 kw x 12h x 0,17 e=4 ,1 eu/dayx150 days=612 eu και για τις υπόλοιπες 30 ημ και ώρες που λειτουργεί στους 20c θα κάψει άλλες 50-80 ευρώ.

Αν στη πράξη συμβαίνει αυτό τότε με πετρέλαιο9 στο 1 ευρώ θα εχεισ.

Qdiam= 5,4 kw/h x 12 hours x 150 days= 9.700 kw/5 μήνες / 10,7 kw oil light fuel=908 litra x 0,99=898-100 eu επιδότηση=798 ευρώ.με πετρέλαιο.*

με πέλλετ σε τιμή 215 ευρώ ο τόνοσ =9700/5 κw/kg=1940 x 0,92=2100 kg pellet x 0,215=453 eu.**

* Επειδή το σύστημα θέρμανσης με πετρέλαιο λειτουργεί χωρίς αντιστάθμιση ξοδεύει περισσότερο. Αν φυσικά συνδυαστεί με λέβητα συμπύκνωσης και αντιστάθμιση τότε θα έχεις 15-18% περισσότερη οικονομία.