Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
engant

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία

Recommended Posts

Παναγιώτη με Πετρέλαιο θα ήθελες λιγότερο από 6 ευρώ την ημέρα.

Εσύ τα έχεις ξαναπεί λές, αλλά εγώ θα σου πώ τι εμπειρία έχεις από άλλα συστήματα θέρμανσης.

Το πετρέλαιο ως προς την απόδοση δεν συγκρίνεται με κανένα άλλο καύσιμο και αν η αντλία θέλει 1 ώρα να πιάσει θερμοκρασία λειτουργίας ο λέβητας πετρελαίου μη παραξενευτείς αν πιάσει 65 c σε 10 λεπτά με όλα τα σώματα σε ΔΘ=10c άρα θα δουλέψει όχι πάνω από 1 ώρα σε ένα 24 ωρο και θα δώσει στον χώρο όσες θερμίδες δίνεις εσύ με την ΑΘ όλη ημέρα με λιγότερο από 4 ευρώ και αν έβαζες πέλλετ λιγότερο από 2,5 ευρώ.

Που μένεις?

Τσεκαρισμένο πολλάκις με ξεχωριστό μετρητή στάθμης πετρελαίου, ένδειξης ρεύματος καυστήρα, για πετρέλαιο θέλω:

Για κάθε ώρα που έχω ανοιχτό το θερμοστάτη, δηλ περίπου 15 λεπτά λειτουργίας του καυστήρα-λέβητα με start-stop (περίπου) θέλω 4 λίτρα πετρέλαιο και 0,5 ευρώ ρεύμα κυκλοφορητή κλπ

Ελάχιστο: 4,5 ευρώ με εξ. θερμοκρασία 10+ βαθμούς. ΤΗΝ ΩΡΑ

Μέγιστο: 5,5 ευρώ με εξ. θερμοκρασία 0-10 βαθμούς  ΤΗΝ ΩΡΑ

ΔΕΝ συγκρίνεται η ταχύτητα του πετρελαίου, αλλά η διαφορά στο ρεύμα είναι χαοτική.

Μένω Αργολίδα σε 2ο όροφο, ο πρώτος έχει 2 διαμερίσματα.

Το διαμέρισμα κάτω από εμένα είναι τα μισά τετραγωνικά από τα δικά μου, το ζεσταίνω κι εγώ λόγω του ότι είμαι από πάνω, κι έχει κάψει πετρέλαιο ήδη παραπάνω από εμένα φέτος.

Άσε που ο πετρελαιάς κλέβει στα 500 ευρώ τουλάχιστον 50...

Τώρα για Α/Θ αν κάποιος είναι περίεργος και θέλει κάτι παραπάνω βάζει υψηλών και ξενοιάζει.

Ίδια μέγιστη θερμοκρασία με το πετρέλαιο, και επίσης πιο χαμηλά κόστη.

Και μην ξεχνάς τη συντήρηση του καυστήρα-λέβητα, πιθανές βλάβες θόρυβος- καπνίλα κλπ

ΔΕΝ λέω ότι είναι ο μόνος τρόπος θέρμανσης η Α/Θ απλά είναι τρομερά οικονομική σε λειτουργία και γενικά είμαι ευχαριστημένος!

Καλή είναι ΑΘ δεν αντιλέγω και κάνει οικονομία ιδίως στην Αργολίδα και Νοτιότερα που υπάρχει υγρασία.

Αλλά σε πιο Βόρεια μέρη η διαφορά είναι μικρή και δεν κάνεις ποτέ απόσβεση.

Τώρα όσο για προβλήματα ελάχιστα αλλά αν συμβούν μπορούν να αποκατασταθούν εύκολα και άμεσα με μικρό κόστος.

Αν πάθει κάτι η αντλία όπως στα παρελκόμενα ηλ/δες της τετράοδης ακριβά κοντρόλλερ κ.λ.π. θα πάθεις σόκ και θα περιμένεις κάμποσο για την αποκατάσταση.

Και μετά εδώ στη Εύβοια επικρατούν θερμοκρασ'ιες κάτω των -2 για πολλές ώρες.

Είσαι σίγουρος ότι μια φθηνή ΑΘ δεν θα κάνει αποπαγοποίηση και θα επέμβει η αντίσταση για τη συνέχιση της θερμότητας?

Για μένα καλές είναι οι ΑΘ Στη Κρήτη στα πεδινά της πελ/σου τα Νησιά του Ν. αιγαίου και του Ιουνίου. Σε άλλα μέρη δεν κάνεις ποτέ απόσβεση,  

Όλα είναι σχετικά.. δεν υπάρχει σωστό-λάθος....

θεωρώ πως αν μιλήσουμε για βόρεια Ελλάδα, τότε θες σίγουρα Α/Θ υψηλών και θα δουλεύει, άρα και θα καίει αρκετά, λόγω χαμηλών εξ. θερμοκρασιών

Όμως όποιο σύστημα θέρμανσης κι αν επιλεγεί, θα δουλεύει-και θα καίει- αντίστοιχα πολύ (πάλι λόγω χαμηλών εξ. θερμοκρασιών)

Επομένως επιλέγουμε ότι είναι καλύτερο (θεωρητικά πάντα) για την κάθε περίπτωση.

Αν δεν υπάρχει εγκατάσταση, και δεν σημειώνονται χαμηλές θερμοκρασίες, θεωρώ πως μια Α/Θ χαμηλών είναι εξαιρετική επιλογή.

Αν μιλήσουμε για διαμερίσματα, και όχι για πολύ κρύες περιοχές της βόρειας Ελλάδας πάλι θεωρώ πως μια Α/Θ θα καλύψει πάλι τις ανάγκες έστω και πιο οριακά.

Βάλε πιο μεγάλα σώματα (τρίστηλα-αυτά έχω εγώ) κάθε σώμα σε δικό του βρόγχο (το έχω) και πολύ καλές μονώσεις (δυστυχώς έχω μόνο απλές μονώσεις)

Τώρα ο καθένας έχει και τις δικές του απόψεις...

πριν 4 χρόνια το πετρέλαιο είχε 1,25 το λίτρο...εγώ έκαιγα 5-6 ευρώ την ώρα δηλ για πλάκα 15-20 ευρώ την ημέρα...300- 500 ευρώ το μήνα όλο το χειμώνα 2.000 ευρώ+ (έπαθα πλάκα!)

Τότε άλλαξα και έβαλα Α/Θ μέσο ετήσιο κόστος 800 - 1200 ευρώ ανά χειμώνα

Κόστος αγοράς και εγκατάστασης: 6.000 παρά κάτι ψιλά... Νομίζω ότι φέτος στον 4ο χειμώνα έχω κάνει ήδη απόσβεση

Έχω και νυχτερινό - Έχω αλλάξει πάροχο ρεύματος σε πιο οικονομικό έστω και ελάχιστη διαφορά αλλά στο χρόνο κερδίζω 70-80 ευρώ ακόμα...

Δικά μου νούμερα, αληθινά!

Συμφωνώ σχεδόν σε όλα που αναφέρεις αλλά μην ξεχνά κάτι σημαντικό που πολλοί αγνοούν.

Το ρεύμα είναι σήμερα φθηνό.

Αλλά για πόσο ακόμη.!!!!!

Να θυμάσαι ότι το ρεύμα που παράγεται από ορυκτά καύσιμα (λιγνίτης , λιθάνθρακας ,κ.λ.π. θα προέρχεται από καύσιμα με μηδενικό ισοζύγιο ρύπανσης CO2  που σημαίνει ακρίβεια.

Η Ελλάδα δεν είναι έτοιμη ενεργειακά να αντικαταστήσει τα υπάρχοντα εργοστάσια της εύκολα και αν πωληθούν ξέχασέ το φθηνό ρεύμα.

Αυτό είναι που δεν εμπιστεύομαι τη ΔΕΗ ούτε του άλλους πάροχους.

• Upvote 1
  • Downvote 1

Ειλικρινα δεν θα ηθελα να παρεμβω αλλά αυτα που διαβαζω πιο πανω ειναι απιστευτα! Το σπίτι μου ειναι στα Γιαννενα και, συμφωνα με αυτα που γραφετε για Αργολιδα και Ευβοια θα επρεπε η πόλη μου να βρίσκεται κοντα στο Βορειο Πολο!

Το σπιτι μου, οπως εχω γραψει πολυ παλιοτερα, ειναι 90 τμ, πληρως εκτεθειμενο, ψηλο, κυριως βορεινο, χωρις μονωσεις. Εχω ομως καλα ανοιγματα. Εχω μια Carrier 30AWH 15 (max 60C) και για να "καψω" 65kwh την ημερα θα πρεπει να γινεται ο κακος χαμος εξω. Ενδεικτικα να σας πω πως φετος, που δεν ειχαμε βαρυ χειμωνα, δεν εχω ξεπερασει τις 46kwh ενω στον περσινο, εξαιρετικα βαρυ, χειμωνα πανω απο 65 πηγα μονο λιγες μερες τον Ιανουαριο με τις μεγαλες παγωνιες. Κι οταν λεμε παγωνιες εννοουμε παγωνιες! Οχι -2 για λιγες ωρες που λετε πιο πανω! Για δεστε τα στοιχεια του meteo.gr για τον ΙΑΝ-2017 για να καταλαβετε!

http://www.metar.gr/WLK/Ioannina/2017-01.TXT

Από τις 7/1 μεχρι και τις 13/1 (δεστε στον πινακα τις μεσες και τις χαμηλες), εγω ειχα καταναλωση:

58,88    68,08    71,64    66,78    67,48    69,89    62,45

με τη θερμοκρασια χωρου στους ~21, μερα - νυχτα, δλδ 24ωρη λειτουργια μη διακοπτομενη. Επειδη δεν το εγραψα πιο πανω, εχω σωματα πανελ, ενδεχομενως τα καλυτερα της αγορας αλλά δεν παιρνω και ορκο. Σωματα παντως και οχι ενδοδαπεδια. Υπο κανονικες συνθηκες, η θερμοκρασια του νερου στο κυκλωμα μου δεν ξεπερναει τους 45C και εχω θερμοστατικες βαλβιδες σε ολα τα σωματα εκτος από αυτο του μπανιου. Στο βορεινο δωματιο την εχω τερμα ανοιχτη (δηλαδή είναι άχρηστη - κακώς την έβαλα).

Συνολικα για ολη την περσινη σαιζον, που ηταν η πιο κρυα σαιζον απο το 2012 που εβαλα την αντλια, ήτοι απο 1 ΟΚΤ έως και 30 ΑΠΡ, καταναλωσα 4.241 kwh για θερμανση και το κοστος τους ηταν 711,2 €, στο οποιο σαφως συμπεριλαμβανεται και η εκπτωση 15% της ΔΕΗ για την έγκαιρη πληρωμή. Σε αυτην την καταναλωση καποιο μεριδιο εχει και το ξεπάγωμα του στοιχείου της αντλιας, το οποιο στα Γιαννενα που εχουμε φοβερη υγρασια συμβαινει κυριως το πρωι, μεταξυ 07:30 - 09:00, ή οταν εχουμε συνθηκες για ομιχλη (πολυ συχνα δλδ). Σε οποιαδηποτε περιπτωση θα πρεπει η θερμοκρασια περιβαλλοντος να ειναι αναμεσα στους 0-1C και 3-4C. Πιο κατω εχει παγωσει και δεν ειναι πλεον υγρασια και πιο πανω δεν πιανει παγο το στοιχειο (όχι συνεχως δηλαδη, θα πιασει μια φορα τη μερα). Τα γραφω αυτα γιατι, οποιος μπορει να καταλαβει, στα Γιαννενα παει η αποψυξη των αντλιών σύννεφο! Και παρόλα αυτά, η κατανάλωση δεν παει στο θεο, όπως γραφετε πιο πανω στους "υπολογισμούς" που κανετε.

Γενικα μιλωντας, ο ακριβής υπολογισμος της καταναλώσης μιας Α/Θ ειναι σχεδον αδυνατος γιατι, λόγω inverter και αυτοματισμων αντιστάθμισης δεν υπάρχει καμμια σταθερα. Ο συνυπολογισμος δε της θερμικης αδρανειας του χωρου και των θετικών φορτίων (άτομα στο χώρο, ηλιασμός, συσκευές κλπ) τον καθιστα ακομα πιο περιπλοκο. Είναι προφανές επίσης οτι στους υπολογισμούς που κάνετε ΔΕΝ συμπεριλαμβάνετε την θερμική αδράνεια, που είναι πολύ μεγάλη παράμετρος σε περιπτώσεις συνεχούς θέρμανσης.

Συμπερασματικα, οι Α/Θ ενδείκνυνται για εγκατάσταση σε όλη την Ελλάδα, πλην ισως του Νευροκοπίου! Και ουτε καν οι υψηλων θερμοκρασιων. Αυτο που χρειαζεται ειναι να γινει σωστη μελετη και να μπουν οι Α/Θ με μεγαλυτερα (από την εγκατασταση με πετρελαιο) σωματα που να αποδιδουν την απαιτουμενη ενεργεια με νερο στους 60-50 (προσαγωγη - επιστροφη). Ή συμφωνα με το νεο ΚΕΝΑΚ, στους 55-47 (πιο σωστο ειναι αυτο, απλα βγαζει λιγο μεγαλυτερα σωματα). Ακόμη κι αν πρόκειται περί Α/Θ που μπορει να φτασει 70-80C, θα πρέπει να την υπολογίζετε και να τη ρυθμίζετε στους 55 max γιατί αλλιώς οικονομία δεν βλέπετε ούτε με κυάλια!

Αυτα και συγγνωμη για την παρεμβαση αλλά να ξερουμε τι λεμε.

Edited by paslas

Αν κοιτάξεις γράφω αναλυτικά:

1. ύπαρξη μεγαλύτερων σωμάτων (προσωπικά έχω παντού τρίστηλα)

2. κάθε σώμα σε δικό του βρόγχο (το έχω)

3. άριστες μονώσεις (δυστυχώς δεν το έχω)

Έγραψα πως αν κάποιος είναι πολύ απαιτητικός, περίεργος, που να θέλει να μην μετανιώσει ποτέ την κατάργηση του πετρελαίου του, ή διαθέτει και κάτι παραπάνω, υπάρχουν στην αγορά και Α/Θ υψηλών που καλύπτουν τα παραπάνω επάξια, και αν θες τις δουλεύεις στους 55 οπότε είναι σαν χαμηλών.

Προσωπικά με τους 55 βαθμούς της δικιάς μου είμαι καλυμένος (το έχω αναφέρει πολλάκις) έγω βρει την υγειά μου, έχω ρεύμα σε άλλο πάροχο και νυχτερινό και έτσι πετυχαίνω και μια εξτρά καλύτερη τιμή.

Ζεσταίνει αργά και σταθερά όλο το σπίτι και το νερό (όσο μπορεί έτσι) καταναλώνει πολύ λίγο, νιώθω ζεστασιά αρκετές ώρες, έχω θερμοστάτη με πρόγραμμα οπότε ρυθμίζω μέχρι και 3 διαστήματα ανά ημέρα και γενικά είμαι ευχαριστημένος. Επιθυμητή μέσα: 21+ βαθμοί (2,5 έως 3 KWh) ανά ώρα

Τώρα, γαι το πετρέλαιο τα έγραψα. (4 ευρώ ανά ώρα)

Τζάκι ενεργειακό θα ήθελα τα ίδια χρήματα σε ξύλα και θα έκανα τον κουβαλητή για πάντα καθότι 2ος όροφος... στάχτη, καπνίλα κλπ που δεν θέλω με τίποτα!

Θεωρώ πως γενικά για το 90% του Ελλαδικού χώρου οι Α/Θ χαμηλών καλύπτουν τις μέσες απαιτήσεις.

Υπάρχουν όμως και οι προσωπικές απόψεις, κατανοητές και σεβαστές πάντα!

Απλά θα ήθελα να μιλάμε και με νούμερα, αληθινά!

Και το πιο σημαντικό απ'όλα είναι οι μονώσεις!!

Όλα είναι σχετικά.. δεν υπάρχει σωστό-λάθος....

θεωρώ πως αν μιλήσουμε για βόρεια Ελλάδα, τότε θες σίγουρα Α/Θ υψηλών και θα δουλεύει, άρα και θα καίει αρκετά, λόγω χαμηλών εξ. θερμοκρασιών

Όμως όποιο σύστημα θέρμανσης κι αν επιλεγεί, θα δουλεύει-και θα καίει- αντίστοιχα πολύ (πάλι λόγω χαμηλών εξ. θερμοκρασιών)

Επομένως επιλέγουμε ότι είναι καλύτερο (θεωρητικά πάντα) για την κάθε περίπτωση.

Αν δεν υπάρχει εγκατάσταση, και δεν σημειώνονται χαμηλές θερμοκρασίες, θεωρώ πως μια Α/Θ χαμηλών είναι εξαιρετική επιλογή.

Αν μιλήσουμε για διαμερίσματα, και όχι για πολύ κρύες περιοχές της βόρειας Ελλάδας πάλι θεωρώ πως μια Α/Θ θα καλύψει πάλι τις ανάγκες έστω και πιο οριακά.

Βάλε πιο μεγάλα σώματα (τρίστηλα-αυτά έχω εγώ) κάθε σώμα σε δικό του βρόγχο (το έχω) και πολύ καλές μονώσεις (δυστυχώς έχω μόνο απλές μονώσεις)

Τώρα ο καθένας έχει και τις δικές του απόψεις...

πριν 4 χρόνια το πετρέλαιο είχε 1,25 το λίτρο...εγώ έκαιγα 5-6 ευρώ την ώρα δηλ για πλάκα 15-20 ευρώ την ημέρα...300- 500 ευρώ το μήνα όλο το χειμώνα 2.000 ευρώ+ (έπαθα πλάκα!)

Τότε άλλαξα και έβαλα Α/Θ μέσο ετήσιο κόστος 800 - 1200 ευρώ ανά χειμώνα

Κόστος αγοράς και εγκατάστασης: 6.000 παρά κάτι ψιλά... Νομίζω ότι φέτος στον 4ο χειμώνα έχω κάνει ήδη απόσβεση

Έχω και νυχτερινό - Έχω αλλάξει πάροχο ρεύματος σε πιο οικονομικό έστω και ελάχιστη διαφορά αλλά στο χρόνο κερδίζω 70-80 ευρώ ακόμα...

Δικά μου νούμερα, αληθινά!

Φίλε μου άκουσε. Για να κάψεις 5-6 ευρώ για το συγκεκριμένο διαμέρισμα σαφώς δεν σου έγκα/σαν σωστό μπέκ πετρελαίου και ίσως και λέβητα.

Εγώ, στη β. εύβοια για αντίστοιχο διαμέρισμα τοποθετώ λέβητα 30-40 kw και μπέκ 0,65 gal/h στα 10 κιλά πίεση. Αυτό σημαίνει ότι καταναλώνει σε λίτρα περίπου 3,63 την ώρα και με β. απόδοσης στους 92%. Αν επιλέξω 30% φορτίο ως προς το ονομαστικό θα βάλω μπέκ 0,55 στα 10 κιλά πίεση θα κάψω 2,73 λίτρα /ώρα. Η απόδοση θα αγγίξει και τα 94% τώρα και αν βάλω και τον ανακτήρα θερμότητας συμπύκνωσης θα πάρω 100% οπότε θα καίω 2,73 λ/ώρα.

Το θέμα είναι πόσα kw θα χρειαστεί το διαμέρισμά σου την χειμερινή περίοδο.

΄Αν ας πούμε χρειάζεται q=120 m x 2,80 x 1,5 w/m2c x 12 c= 6048 kw /winder.

Αν τώρα διαιρέσεις με 10,6 kw / kg oil light θα πάρεις 570 / 0,92=620 λιτρα πετρελαίου με 0,98=607-140 επιδότηση=467 ευρώ.

Αυτά είναι τα επίσημα νούμερα από καλά διαστασολογημένα συστήματα με μέση ελ-μέγ διαφορά θερμοκρασίας όλο τον χειμώνα στους 12 c.

Ο λέβητας πετρελαίου με προθέρμανση του αέρα κάνει 630 ευρώ και ένας καυστήρας 1,5-3,8 κιλών κάνει 380 ευρώ. Σε ρωτάω και΄όχι μόνο εσέν α πότε θα κάνεις απόσβεση με την ΑΘ?

Ποτέ είναι η απάντηση αλλά εσεις νομίζεται ότι λέω χαζομάρες. Βάλε την αντλία Θ να δουλέψει με 21 σταθερά χωρίς αντιστάθμιση και φάν κόιλσ ή ενδοδαπέδιο και θα δείτε.

Κανονικά η ΔΕΗ τιμολογεί με 0,14 ευρώ εώσ τις πρώτες 2000 kwh μετά το πάει στα 0,18-0,20 ευρώ χ 40 kw /day x 170 days=1360 ευρώ και αν δείτε   

Βέβαια σε κλίματα όπως η Αργολίδα ή Κρήτη έχουν υγρασία αλλά όχι κρύα.

Εκεί η αντλία συμπεριφέρεται άψογα αλλά πρέπει και να εγκα/θούν και φάν κόιλσ για να μη την ζορίζει.

Αλλά αξίζει να δώσεις για θέρμανση τόσα χρήματα για διαφορές θερμοκρασίας έως 12 c? 

και τι νομιζεται ότι το ρεύμα θα μείνει στα 0,14 h kwh με το πάγιο. Να δείτε ότι θα διπλασιαστεί.

Στην Αυστραλία το ρεύμα ανέβηκε στα 0,30 ευρώ η kwh με το πάγιο και είναι γεμάτη με άνθρακά και ορυχεία.

Ο φίλοσ μας που μένει στη β. Ελλάδα μπορεί να είναι ευχαριστημένος αλλά πρέπει όταν κάνεις σύγκριση να εξετάζεις ακριβώς όμοια πράγματα.

Εγώ είμαι τεχνικός Μηχανολόγος εγκα/της από το 1990 και έχω εγκαταστήσεις πολλά θερμικά και κλιματιστικά συστήματα με ή χωρίς αυτοματισμούς.

Σε μία δουλειά ο ιδιοκτήτης ήθελε ότι παρελκόμενα έπαιζαν στη θέρμανση με πετρέλαιο και εγκαταστάθηκαν αντιστάθμιση, με τετράοδη esbe 1'' λέβητας FER με συμπύκνωση καυστήρας με μπλούερ ανεμιστήρα, προθέρμανση αέρα και βεντιλατέρ καυσαερίων, και τρίοδη φορτίου 45 c με κόστος όλα αυτά όχι πάνω από 1500 ευρώ και σε διαμέρισμα με θερμοπρόσωψη  150 m2 έκαψε 750 ευρώ τον προηγούμενο χειμώνα με τον ψηφιακό charmeg  pid technology 2 εντολών στους 21,5 c  όλη την ημέρα ανοιχτός και το βράδυ στους 20,5 c.

Με αντλία ίσως έκαιγε το ίδιο αλλά πότε θα έκανε απόσβεση?

Επίσης για τις βλάβες και συντηρήσεις χρεόνουμε 30-35 ευρώ ανάέτος και ανταλλακτικά εύκολα προσιτά και την ίδια ημέρα αποκατάσταση αν ΄και όποτε συμβαίνει.  

etsa67

γράφεις και ξαναγράφεις τα ΙΔΙΑ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ πράγματα...

ΔΕΝ ισχύουν οι συντελεστές απόδοσης που γράφεις ούτε για τις Α/Θ ούτε για το πετρέλαιο...

ΔΕΝ υπολογίζουμε με τις "επιδοτήσεις" για να βγάλουμε συμπέρασμα...

ΔΕΝ ισχύουν τα περί φαν κόιλ και "ζορίσματος"...

ΔΕΝ παίζει ρόλο το κλίμα σε σωστά διαστασιολογημένα συστήματα...

Επιπλέον

Συνήθως γίνεται ελλειπής παράδοση στο πετρέλαιο...

Χρειάζεται προπληρωμή - αποθεματοποίση στο πετρέλαιο...

Χρειάζεται λεβητοστάσιο...

Επίσης

Α/Θ χρησιμοποιούνται ακόμα και στον Καναδά...

Α/Θ χρησιμοποιούνται χρόνια σε μεγάλα κτίρια για εξοικονόμηση...

ΔΕΝ είμαστε και δεν ξέρω τι γίνεται στην Αυστραλία...

ΜΗΝ μπερδεύεις κόσμο που δεν γνωρίζει και παρασύρεται...

Όλα αυτά είναι υπολογισμένα εδώ και χρόνια από πολλούς και ΔΕΝ χωρούν αμφισβήτηση....

Υ.Γ. ΔΕΝ πουλάω ούτε ασχολούμε με Α/Θ...

• Upvote 2

Μπορώ να μάθω με τι ασχολείσαι?

Edited by hkamp