Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία

Recommended Posts

Υποστήριξαν ότι με την αντλία θερμότητας θα έχω μεγάλη οικονομία τόσο

στη θέρμανση (συγκρητικά πάντα με το λέβητα) όσο και στην ψύξη πράγμα φυσικά που δεν βλέπω. Επίσης

μου τόνισαν ότι αν τοποθετούσα αντλία μεγαλύτερης ισχύος η κατανάλωση θα ανέβαινε

ακόμα περισσότερο και ότι επαρκεί η 16kw για το σπίτι μου.

Κάτι πρέπει να γίνει με το θέμα και γιαυ αυτό απευθύνομαι σε γνώστες μήπως

καταφέρω και βγάλω άκρη..... Κάθε είδους βοήθεια είναι σημαντική!

Edited by ΤάσοςΠάτρα
  • Replies 669
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Συνάδελφοι καλά τα λέτε, αλλά νομίζω πως έχουμε ξεφύγει και υποσκάπτουμε το σκοπό του θέματος πλέον, που είναι η δημιουργία καποιας βασης συγκρισης εγκαταστάσεων.   Ίσως πρέπει να δημιουργηθεί ένα ν

ασχολήσου καλύτερα με αυτά που ξερεις καλά π.χ στατικα και μην μπλεκεις με πραγματα που δεν κατεχεις....και νομιζεις οτι ξερεις!

Καλησπερα κι απο μενα.   Μετα απο αποφαση της πολυκατοικιας να καταργησουμε το πετρελαιο, εγκατεστησα στο σπιτι μου πριν απο ενα μηνα αντλια θερμοτητας γνωστης αμερικανικης εταιριας. Ειναι μονομπλοκ

Posted Images

Τάσο, 

Για να επιλέξεις αντλία πρέπει να προηγηθεί μελέτη. 

Η μελέτη αυτή έγινε; 

Ο pωλητής μου είπε ότι σύμφωνα με τους δικούς του υπολογισμούς ακόμα

στην περίπτωση που  το σπίτι δεν έχει μονώσεις (δηλαδή δεν γνωρίζει αν έχει και επομένως συμπεραίνω ότι δεν έχει κάνει την απαιτούμενη μελέτη)

η αντλία θεωρεί ότι είναι σωστή για το χώρο και επιμένει για αυτό..... λέγοντάς μου ότι δεν χρειάζεται να λειτουργούν

όλα τα fancoils και στους τρεις ορόφους ταύτοχρονα . Παράλληλα επιμένει ότι το να ζητώ θερμοκρασία χώρου 26C ενώ έξω έχει ζέστη είναι παράλογο  . Εγώ όμως γουστάρω όπως και είναι λογικό άλλωστε όλο το σπίτι να καλύπτεται θερμικά. Σας φαίνονται

λογικά αυτά;

Με την αντλία θερμότητας έχεις οικονομία στην κατανάλωση φτάνει να έχει προηγηθεί μελέτη από μηχανικό και να σου έχει βρει την κατάλληλη για το κτίριο σου.  Η μελέτη (που θα πρέπει να είχες στα χέρια σου για να δούμε 2-3 πράγματα να μπορούμε να σου απαντήσουμε) λαμβάνει όλες τις παραμέτρους υπόψη, ακόμα και την επιθυμητή θερμοκρασία χώρου. Δυστυχώς εμπιστεύτηκες έναν έμπορο που στους "υπολογισμούς" του μπορεί να έχει βάλει και πιο μοντέλο του έχει μείνει στην αποθήκη.

Γενικά, όταν σου κάνει την εγχείρηση αυτός που πουλάει νυστέρια και μετά ρωτάς ένα γιατρό τι πήγε στραβά, τι απάντηση περιμένεις;

1. Μελέτη θερμικών απωλειών και ψυκτικών φορτίων μας κάνει μηχανικός κατάλληλης ειδικότητας επί πληρωμή... οι "δωρεάν" μελέτες δεν είναι μελέτες...
  2. Στην περίπτωσή σου είναι λάθος να βγάζεις "πόρισμα" για την κατανάλωση της αντλίας κάνοντας διακοπτόμενη χρήση και βλέποντας την κατανάλωση της ημέρας. Είναι λογικό ένα κτίριο την πρώτη-δεύτερη μέρα χρήσης της θέρμανσης ή της ψύξης να απαιτεί περισσότερη ενέργεια για θέρμανση ή ψύξη μέχρι να θερμανθούν ή ψυχθούν τα δομικά στοιχεία (τοίχοι, δάπεδο κτλ), και είναι ανεξάρτητο από την πηγή θέρμανσης ή ψύξης.
  3. Να καλέσεις μηχανολόγο να δει την όλη εγκατάσταση και τις ρυθμίσεις τις αντλίας. Ενδεχομένως να υπάρχουν κατασκευαστικά λάθη ή λανθασμένες ρυθμίσεις.
  • 1 month later...

Καλησπέρα σας

Ειμαι και εγω μηχανικός αν και δεν ασχολούμαι επαγγελματικά με τα οικοδομικά και θα σας αναφερω την εγκατάσταση που έκανα στο δικό μου σπίτι, τις καταναλώσεις και να σας ρωτήσω για ένα "θέμα" που έχω

Το σπίτι είναι διαμέρισμα δευτέρου ορόφου, 135τμ, νέας κατασκευης πανωσήκωμα, κοντα στο Πειραια. Τοποθετηθηκε ενδοδαπέδια θέρμανση της Rehau και πανελ γυψοσανίδας της Rehau στην οροφη για ψύξη. Η αντλία θερμότητας είναι 11kw Daikin Altherma χαμηλων ψυξης-θερμανσης. 

Μονώσεις έχουν μπει 8cm στους τοίχους(neopor kai aritherm) και τα δυο 0,031. Σε κολώνες και δοκάρια 3cm Νeopor λόγω περιορισμών. Μπήκε επίσης 3cm Νeopor στο κλιμακοστάσιο εσωτερικά πέραν της εξωτερικής του. Αλουνίνια με θερμοδιακοπή και εκρεμμεί η μόνωση στη ταράτσα περαν μιας υγρομονωσης που έκανα. Τοποθετήθηκε ηλιακος 200lt Ηλιοακμή και σύνδεσα και την αντλία εκεί.

Η κατανάλωση που είχα πέρυσι το χειμώνα ήταν Ιανουάριο- Φεβρουάριο περίπου 800Kwh ανα μήνα, για θέρμανση και νερό, με εσωτερικη θερμοκρασία 24C. Επίσης δυο καλοκαίρια που το έχω δουλέψει, μια το 2017 που ηταν πολύ ζεστό, γυρω στις 900Kwh ανα μηνα Ιούνιο και Ιούλιο με εσωτερική 23,5 - 24,5C ανάλογα με το δωμάτιο και φέτος το καλοκαίρι γύρω στις 800Kwh ανα μηνα (Ιούνιο-Ιούλιο) με εσωτερική 24,5-26 ανάλογα με το δωμάτιο

Το χειμώνα δουλευει με αντιστάθμιση (36C στους -2 και 27C στους +20) και το καλοκαίρι φετος ειχα 22C προσαγωγη σταθερά στο πατωμα και τα κυκλώματα της οροφης επαιζαν με θερμοστάτες και ηλεκτρομαγνητικες βανες

Το μόνο θεμα που έχω είναι ότι όταν η αντλία είναι standby καταναλώσει 400W. Έχω ψάξει να δω τί συμβαίνει χωρίς αποτέλεσμα. Έχει κανενας καμια ιδέα;; 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο profil σας.

Ευχαριστώ, hkamp.

Edited by hkamp
On 1/10/2018 at 6:08 ΜΜ, stakon said:

Η κατανάλωση που είχα πέρυσι το χειμώνα ήταν Ιανουάριο- Φεβρουάριο περίπου 800Kwh ανα μήνα, για θέρμανση και νερό, με εσωτερικη θερμοκρασία 24C. Επίσης δυο καλοκαίρια που το έχω δουλέψει, μια το 2017 που ηταν πολύ ζεστό, γυρω στις 900Kwh ανα μηνα Ιούνιο και Ιούλιο με εσωτερική 23,5 - 24,5C ανάλογα με το δωμάτιο και φέτος το καλοκαίρι γύρω στις 800Kwh ανα μηνα (Ιούνιο-Ιούλιο) με εσωτερική 24,5-26 ανάλογα με το δωμάτιο

Πολυ υψηλη θερμοκρασια το χειμωνα, μεχρι 22 εισαι καλα

On ‎1‎/‎10‎/‎2018 at 6:08 ΜΜ, stakon said:

Το μόνο θεμα που έχω είναι ότι όταν η αντλία είναι standby καταναλώσει 400W.

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο profil σας.

Ευχαριστώ, hkamp.

Αναλόγως της εγκατάστασης και των διαφόρων ρυθμίσεων είναι πιθανόν να λειτουργεί ένας ή περισσότεροι κυκλοφορητές.

Επίσης το χειμώνα λειτουργεί αντίσταση θέρμανσης του λαδιού του συμπιεστή.

Σε κάθε περίπτωση αν τα 400W είναι συνέχεια, υπάρχει κάποιο πρόβλημα που χρειάζεται ψάξιμο από κάποιο γνώστη τεχνικό, ώστε να λυθεί.

• Thanks 1
14 ώρες πριν, slalom said:

Πολυ υψηλη θερμοκρασια το χειμωνα, μεχρι 22 εισαι καλα

ειχαμε το μπεμπη ο οποιος γεννηθηκε σχετικα μικρουλης, οπότε καναμε πιο φιλικο το περιβάλλον μεχρι να παρει κιλάκια

6 ώρες πριν, antloukidis said:

Αναλόγως της εγκατάστασης και των διαφόρων ρυθμίσεων είναι πιθανόν να λειτουργεί ένας ή περισσότεροι κυκλοφορητές.

Επίσης το χειμώνα λειτουργεί αντίσταση θέρμανσης του λαδιού του συμπιεστή.

Σε κάθε περίπτωση αν τα 400W είναι συνέχεια, υπάρχει κάποιο πρόβλημα που χρειάζεται ψάξιμο από κάποιο γνώστη τεχνικό, ώστε να λυθεί.

Δυστυχως γινεται πάντα. Οταν μπει ο κυκλοφορητης, απλά ανεβαίνει 40-50W . Έκανα και μια ερωτηση στη Daikin και περιμενω να δω τί θα μου πουν. Ο αντιπρόσωπος που την αγόρασα μου είπε οτι πρωτη φορα το ακουσε. Ισχύει οτι υπάρχει η αντίσταση αλλά σιγουρα δεν είναι τόσο μεγάλη. Θα περιμένω την απάντηση τους και θα σας πω