Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
engant

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία

Recommended Posts

Ηλία σε ευχαριστώ για την επιβεβαίωση του τρόπου που έκανα αναφορά σε μάρκες.

Συνάδελφε bobzavras, άποψή μου είναι (άσχετα πώς την ονομάζει ο κάθε κατασκευαστής) να βλέπουμε την απόδοση της Α.Θ. στις συνθήκες εξωτερικής θερμοκρασίας και θερμοκρασίας προσαγωγής νερού, που θέλουμε να πάρουμε από αυτήν, ανάλογα την περιοχή εγκατάστασης (στατιστικά χαμηλότερη θερμοκρασία τον χειμώνα) και συστήματος θέρμανσης του σπιτιού (ενδοδαπέδιο, σώματα χαμηλών ή υψηλών θερμοκρασιών, FCU κλπ).

Πρέπει να σιγουρευτούμε, αν δεν είμαστε οι μελετητές των απωλειών, ότι η μελέτη απωλειών έχει γίνει για αυτές τις θερμοκρασίες (minimum εξωτερική - επιθυμητή εσωτερική) και όχι στις τυπικές θερμοκρασίες (0οC έξω - 20oC μέσα).

Η ονομαστική απόδοση των Α.Θ., που δίνεται για θερμοκρασία 7οC και θερμοκρασία εξόδου νερού 35οC, μπορεί πολύ εύκολα να παραπλανήσει πελάτες που δεν έχουν γνώση του θέματος, και είναι η συνηθέστερη αιτία κακών κριτικών.

Ο συντελεστής προσαύξησης καλείται να καλύψει διάφορους γνωστούς αλλά και άγνωστους παράγοντες (απόψυξη, συνεχής ή όχι λειτουργία θέρμανσης, πτώση απόδοσης Α.Θ. λόγω ακαθάριστου εναλλάκτη, αλλά και τυχαίες εξωτ. θερμοκρασίες χαμηλότερες της στατιστικής, ζήτηση μεγαλύτερης εσωτερικής θερμοκρασίας κλπ)

Σίγουρα ποτέ δεν ξέρει κανείς ποιος είναι ο σωστός συντελεστής και η επιλογή του πρέπει να γίνεται και με οικονομικά στοιχεία (επιπλέον κόστος αγοράς & εγκατάστασης Α.Θ.κλπ), αλλά και λαμβάνοντας υπόψη την ύπαρξη ή μη, συμπληρωματικών / αναπληρωματικών συστημάτων θέρμανσης (λέβητας, ηλ. αντιστάσεις κλπ)

Edited by antloukidis

Για το πρωτο σκελος συμφωνω απολυτα με τα γραφομενα σου.

Αλλα η απορια μου εχει να κανει με κατι αλλο.

Για να γινω πιο συγκεκριμενος επισυναπτω παρακατω το τεχνικο φυλλαδιο ενος κατασκευαστη.

Στη σελιδα 5 υπαρχουν δυο πινακες με τις θερμαντικες αποδοσεις της αντλιας για διαφορες θερμοκρασιες περιβαλλοντος και προσαγωγης νερου.

Ο πρωτος πινακας δινει peak τιμες ενω ο δευτερος integrated.

Γνωριζεις εσυ ή καποιος αλλος συναδελφος ποιον απο τους δυο πινακες πρεπει να λαβουμε υποψη μας?

ERSQ-AY1.pdf

Edited by bobzavras

Τον integrated

Δεν ξέρω.

Πιστεύω η DAIKIN ή κάποιος αντιπρόσωπος, πρέπει να διευκρινίσει τι εννοεί με τους δύο πίνακες.

Χωρίς κάποια διευκρίνιση, σίγουρα θα πήγαινα με τις χαμηλότερες αποδόσεις......

(ίσως οι integrated αποδόσεις έχουν σχέση με την απόψυξη...) 

Edited by antloukidis

Και η carrier επισης δινει δυο τιμες nominal και maximum.

Η lg δινει μονο μια, την οποια ονομαζει maximum και αναφερει οτι περιλαμβανει και το defrost effect.

Μηπως πρεπει να λαμβανουμε υποψιν μας την max?

Edited by bobzavras

Καλησπέρα.

Σκέφτομαι να εγκαταστήσω αντλία θερμότητας στο διαμέρισμα, το οποίο προς το παρόν θερμαίνεται από τον κεντρικό λέβητα πετρελαίου της πολυκατοικίας με μονοσωλήνιο σύστημα (αυτονομία με ωρομέτρηση).

Η σκέψη είναι να μπει μία αντλία θερμότητας μέσων θερμοκρασιών (έως 65oC) με σκοπό να λειτουργεί στους 55oC. Αν τα σώματα πάνελ του διαμερίσματος θα είναι ικανά να ζεστάνουν το σπίτι με αυτή τη θερμοκρασία νερού -τη στιγμή που είναι διαστασιολογημένα για 70-80oC- υποθέτω θα το δείξει η μελέτη του μηχανικού.

Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1) Έχω ρωτήσει για Daikin Altherma 3, Panasonic Aquarea, Hitachi Yutaki. Για καθεμιά οι πωλητές ισχυρίζονται ότι διαθέτουν τον υψηλότερο εποχικό βαθμό απόδοσης (SCOP). Πώς μπορώ να ξέρω τι ισχύει στις ίδιες συνθήκες αναφοράς ? Εσείς ποια ΑΘ θα προτείνατε ?

2) Αν δεν κάνω λάθος, μόνο η Daikin χρησιμοποιεί το νέο ψυκτικό υγρό R32. Αν ισχύει, τι σημαίνει αυτό πρακτικά ?

3) Δεδομένου ότι τα θερμαντικά σώματα του σπιτιού είναι 15-ετίας και ούτως ή άλλως θα πρέπει να καθαριστούν εσωτερικά πριν την εγκατάσταση της ΑΘ, μήπως θα ήταν σκόπιμο να αλλαχτούν ?

4) Δεδομένου ότι το διαμέρισμα θα αποκοπεί από το υφιστάμενο σύστημα θέρμανσης, μπορώ να απαλλαγώ από το πάγιο θέρμανσης και τα έξοδα συντήρησης του κεντρικού λέβητα ? Ποια είναι η διαδικασία ?

On 7/6/2019 at 11:06 ΜΜ, Scrooge said:

Καλησπέρα.

Σκέφτομαι να εγκαταστήσω αντλία θερμότητας στο διαμέρισμα, το οποίο προς το παρόν θερμαίνεται από τον κεντρικό λέβητα πετρελαίου της πολυκατοικίας με μονοσωλήνιο σύστημα (αυτονομία με ωρομέτρηση).

Η σκέψη είναι να μπει μία αντλία θερμότητας μέσων θερμοκρασιών (έως 65oC) με σκοπό να λειτουργεί στους 55oC. Αν τα σώματα πάνελ του διαμερίσματος θα είναι ικανά να ζεστάνουν το σπίτι με αυτή τη θερμοκρασία νερού -τη στιγμή που είναι διαστασιολογημένα για 70-80oC- υποθέτω θα το δείξει η μελέτη του μηχανικού.

Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1) Έχω ρωτήσει για Daikin Altherma 3, Panasonic Aquarea, Hitachi Yutaki. Για καθεμιά οι πωλητές ισχυρίζονται ότι διαθέτουν τον υψηλότερο εποχικό βαθμό απόδοσης (SCOP). Πώς μπορώ να ξέρω τι ισχύει στις ίδιες συνθήκες αναφοράς ? Εσείς ποια ΑΘ θα προτείνατε ?

Στη θεση σου θα κοιτουσα τα SCOP που δινει ο καθε κατασκευαστης για τις ιδιες συνθηκες δηλαδη για το ιδιο κλιμα (θερμο,μεσο,ψυχρο). Παντως η daikin 3 εχει ενα προβαδισμα λογω διαφορετικου ψυκτικου υγρου.Βεβαια ειναι και η πιο ακριβη.

2) Αν δεν κάνω λάθος, μόνο η Daikin χρησιμοποιεί το νέο ψυκτικό υγρό R32. Αν ισχύει, τι σημαίνει αυτό πρακτικά ?

Εκτος απο την daikin και η lg χρησιμοποιει το νεο ψυκτικο υγρο R32. 

Και στις δυο περιπτωσεις οι βαθμοι αποδοσης που δινουν οι κατασκευαστες ειναι κατα ενα 10% περιπου υψηλοτεροι.

3) Δεδομένου ότι τα θερμαντικά σώματα του σπιτιού είναι 15-ετίας και ούτως ή άλλως θα πρέπει να καθαριστούν εσωτερικά πριν την εγκατάσταση της ΑΘ, μήπως θα ήταν σκόπιμο να αλλαχτούν ?

Εαν αλλαζαν τα σωματα σιγουρα θα ηταν προτιμοτερο με μονο μειονεκτημα το επιπλεον κοστος.

Στη θεση σου θα περιμενα πρωτα τα αποτελεσματα της μελετης του μηχανολογου και μετα θα αποφασιζα.

4) Δεδομένου ότι το διαμέρισμα θα αποκοπεί από το υφιστάμενο σύστημα θέρμανσης, μπορώ να απαλλαγώ από το πάγιο θέρμανσης και τα έξοδα συντήρησης του κεντρικού λέβητα ? Ποια είναι η διαδικασία ?

Εδω δε γνωριζω να σου απαντησω.

Edited by bobzavras
  • Like 1

Καλησπέρα σε όλους

Σε νεόδμητη ιδιόκτητη οικοδομή μονοκατοικία 105 τετραγωνικά με ΚΕΝΑΚ Β, εγκατέστησα πρόσφατα αντλία θερμότητας. Πιο συγκεκριμένα μια LG Therma V 12KW, 3φασική με σώματα πάνελ προφανώς μεγαλύτερων διαστάσεων. Ο λόγος που δεν πήγα σε fan colis είναι η ύπαρξη κλιματιστικών για ψύξη και η σαφώς ανώτερη ποιότητα ζέστης. 

Για την αγορά και εγκατάσταση απευθύνθηκα σε συγγενή. Γενικά όλα κύλησαν καλά από θέμα προσοχής στην δουλειά αλλά στο φλέγον θέμα της ρύθμισης της αντλίας δυστυχώς δεν φαίνεται να τα καταφέρνει και θα πρέπει να αναλάβω εγώ. Υπάρχουν δύο τρόποι λειτουργίας με εσωτερικό αέρα και με θερμοκρασία νερού.

Δεν έχω καταφέρει να βρω τον τρόπο που ρυθμίζεται η αντιστάθμιση όταν λειτουργώ με νερά, δηλαδή να ρυθμίζω εγώ τα όρια εξωτερικής θερμοκρασίας και επιδιωκόμενη θερμοκρασία νερού προσαγωγής.

Κατέβασα το βιβλίο οδηγιών και εγκατάστασης αλλά δεν κατάφερα να βγάλω άκρη καθώς είναι ιδιαίτερα δυσνόητο και ασαφές . Αν κάποιος έχει εμπειρία με την συγκεκριμένη αντλία θα ήθελα την βοήθειά του. Δεν μπορώ να πετύχω συνεχή λειτουργία αν και ακόμα είναι νωρίς και δεν έχουν σφίξει τα κρύα. Υπόψιν η εγκατάσταση έγινε στην Πάτρα οπότε δεν θα δούμε ποτέ πολύ χαμηλές θερμοκρασίες λειτουργίας.

Επίσης όταν φθάσει στην επιθυμητή θερμοκρασία και κλείσει η αντλία ο κυκλοφορητής μπαίνει σε λειτουργία ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Όταν συμβεί αυτό ακούγεται ροή νερού σε 2 από τα 8 σώματα. Είναι λογικό να συμβαίνει αυτό? Μήπως επιδέχεται κάποιας ρύθμισης? Πχ να αυξήσω την πίεση στα σώματα?

Αυτά για αρχή. Θα ήθελα τις απόψεις σας και είμαι έτοιμος να σας απαντήσω σε κάθε σας ερώτηση. 

Edited by nascar1