Jump to content

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία

engant
 Share

Recommended Posts

On 29/1/2020 at 8:24 ΜΜ, nvel said:

Η ΑΘ στην ψύξη δεν παράγει ΖΝΧ (εκτός αν είναι τετρασωλήνια)

Πολύ σωστό (για Α.Θ. DX - VRV)

Ωστόσο τεχνικά υπάρχουν και άλλες λύσεις, όπως Α.Θ. αέρα -νερού με εναλλάκτη ανάκτησης θερμότητας, Α.Θ. νερού-νερού, γεωθερμικές Α.Θ. κλπ

Όλα βέβαια τελικά επιλέγονται αφού περάσουν από το "φίλτρο" των οικονομικών ....

On 28/1/2020 at 9:07 ΠΜ, civeng said:

Βλέπω σε κάποιο portfolio ένα έργο ως εξής:

Κλιματισμός κατοικίας σε νησί του Ιονίου με VRV και ενδοδαπέδια θέρμανση και παραγωγή ζεστού νερού χρήσης με αντλία θερμότητας.

Για ποιο λόγο μπορεί να επέλεξαν δύο συστήματα αντί να εκμεταλλευτούν την αντλία θερμότητας και για ψύξη;

Σωστές είναι όλες οι απαντήσεις του Αντώνη αλλά χρειάζεται να γίνεις πιό συγκεκριμένος.

Πρέπει να διαβάσεις στη μελέτη, ή να μάθεις με κάποιον τρόπο, τα κριτήρια σχεδιασμού. Εμείς από έναν τίτλο τι συμπέρασμα να βγάλουμε...Μπορεί π.χ. να λαμβάνεται υπ όψη και το κριτήριο της εφεδρικής λειτουργίας. 

Σίγουρα είναι όπως το λες. Εγώ σαν Πολιτικός Μηχανικός, κυρίως εγκυκλοπαιδικής φύσεως αναζήτηση είχα βλέποντάς το.

On 26/1/2020 at 9:14 ΜΜ, civeng said:

Ουσιαστικά το σύστημα με κάποιον τρόπο καταλαβαίνει πότε πλέον  δεν χρειάζονται τα fan coils οπότε και τα απομονώνει;

Παρότι ρωτάς εγκυκλοπαιδικά, εδώ έχεις βγάλει μια ερώτηση "για προχωρημένους", και αυτό είναι πολύ καλό για τον τρόπο που σκέπτεσαι.

Επειδή είμαι σε προκαταρκτικό στάδιο κατασκευής του σπιτιού μου, ψάχνω να είμαι ενήμερος για όσα περισσότερα μπορώ, προκειμένου να μπορώ να συνεννοούμαι με τον συνάδελφο Μηχανολόγο που θα χρειαστώ, καθώς και να ελέγχω (όσο μπορώ) ακόμα και τις Η/Μ εργασίες.

Το γνωστό μικρόβιο του Μηχανικού που θέλεις να ξέρεις την αρχή λειτουργίας και όχι να μένεις απλώς στο επιφανειακό "έτσι είναι".

Αν υποθέσουμε ότι η πηγή θερμότητας του δικτύου των fcu είναι διαφορετική από την πηγή της ενδοδαπέδιας, η απάντηση στο ερώτημα που έθεσες είναι "ποτέ". Και αυτό με δεδομένο, αν το επιτρέπει ο κατασκευαστής της αντλίας της ενδοδαπέδιας, ότι έχει αφαιρεθεί από το κεντρικό χειριστήριο ελέγχου της, η δυνατότητα θερμοστατικού ελέγχου από τον αέρα δωματίου. Αν δεν το επιτρέπει κλάφτα. Τότε το ένα σύστημα θα παραπλανεί το άλλο ΕΝΤΕΛΩΣ.

Ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Για τη δική μου περίπτωση (σκέψη για μονοκατοικία) η ιδέα που επεξεργάζομαι είναι μία αντλία θερμότητας συνδεδεμένη με ενδοδαπέδια για χειμώνα και fcu για καλοκαίρι.

Όμως, μιας και θα υπάρχουν τα fcu, η επόμενη απορία μου ήταν αν μπορούν να λειτουργούν υποστηρικτικά και το χειμώνα μαζί με την ενδοδαπέδια σε περίπτωση που χρειάζεται πιο γρήγορη θέρμανση του σπιτιού.

Αμέσως - αμέσως, θέλεις μια Αντλία με διπλάσια ισχύ. Γιατί αν το σπίτι σου έχει απώλειες 8kW θα ρίχνεις 4 στο δάπεδο και 4 στα fcu; Δεν θα ζεσταθείς ούτε από το ένα ούτε από το άλλο.

Η ενδοδαπέδια θέρμανση δεν ανάβει μόλις η εξωτερική θερμοκρασία φτάσει στους μηδέν. Αν όμως ανάψει τουλάχιστον μία μέρα νωρίτερα φτάνει. Και στο εξοχικό σου να θέλεις να πας μπορείς να τη ανάψεις πλέον και από το κινητό σου.

Αν δεν μπορείς να κάνεις ούτε αυτό, πάρε ένα μικρό VRV/VRF και μείνε μ' αυτό. Είναι οικονομικότερο.

• 2 months later...

Καλησπέρα 16 kw αντλια θερμότητας στην περιοχή της Ν. Σμύρνη 2 όροφος 130 τ.  μ.  και 8 σωματα πανελ με σχετικά καλή μόνωση η κατανάλωση για το μήνα Φεβρουαρίο-Μαρτιο ήταν 800kwh θερμοκρασία 20-21 βαθμούς. Παρατηρώ το πρόβλημα ότι όλα τα σώματα είναι μισα ζεστα μισά κρυα.. Ο κυκλοφορήτης είναι 32/6/180 πίεση 1.5 Bar... Θα ήθελα κάποια γνώμη.. *Η αντλια είναι στον μπαλκόνι μου. 

Edited by Ερτ Ερτ

4 ώρες πριν, Ερτ Ερτ said:

Καλησπέρα 16 kw αντλια θερμότητας στην περιοχή της Ν. Σμύρνη 2 όροφος 130 τ.  μ.  και 8 σωματα πανελ με σχετικά καλή μόνωση η κατανάλωση για το μήνα Φεβρουαρίο-Μαρτιο ήταν 800kwh θερμοκρασία 20-21 βαθμούς. Παρατηρώ το πρόβλημα ότι όλα τα σώματα είναι μισα ζεστα μισά κρυα.. Ο κυκλοφορήτης είναι 32/6/180 πίεση 1.5 Bar... Θα ήθελα κάποια γνώμη.. *Η αντλια είναι στον μπαλκόνι μου. 

Ίσως να ακουστεί χαζό αυτό που θα πω οπότε θα ήθελα την επιείκεια σας γιατί είμαι νέος, εξαέρωση στα σώματα κάνατε ίσως αυτό να σας λύσει το πρόβλημα.