Jump to content

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία

engant
 Share

Recommended Posts

Έχω κάνει εξαερωση και τίποτα τα ίδια... Μόνο στα μπάνια ζεστενει ομοιομορφα που είναι μικρά.ο κυκλοφορήτης ίσως να είναι μικρός η κάτι γίνεται με το δοχείο διαστολής.. 

Θέλω να μου απαντήσεις σε μερικά πράγματα:

1) Τον τύπο των σωληνώσεων που πάνε στα σώματα (χαλκός, πολυστρωματικός κλπ). Αν είναι χαλκοσωλήνες, η εγκατάσταση των σωμάτων προϋπήρχε της εγκατάστασης της Αντλίας; Κάποτε δηλαδή, τα σώματα λειτουργούσαν με τον λέβητα της πολυκατοικίας;

2) Τη διάμετρο των σωληνώσεων. 

3) Τη διαδρομή των σωληνώσεων, δηλαδή έχεις βρόχους μονοσωληνίου που μερικοί από αυτούς περνάνε από δύο τουλάχιστον σώματα, ή "σώμα κύκλωμα";

Επιπλέον, την εξαέρωση την έκανες εσύ, ή κάποιος έμπειρος υδραυλικός;

Ο τύπος των σωληνωσεων έως το κολεκτορ είναι ppr πολυστρωματικός 1 ιντσα μετά συνεχίζει πλαστικος σωλήνας, ανά δύο σωματα μια έξοδος δηλαδή μονοσωληνιο με βρογχους.Η εγκατάσταση δούλευε κανονικά με λεβητα πετρελαίου.εξαερωση και ο υδραυλικος και εγώ.επισης τοποθέτησε φίλτρο δικτύου που δεν μου αρέσει καθόλου.

thumb_52106.jpg

Edited by Ερτ Ερτ

Εννοείτε ότι κάποια σώματα είναι ζεστά (μάλλον τα πρώτα στο βρόγχο) και κάποια άλλα κρύα (τα δεύτερα)???

Σε τι θερμοκρασία βγαίνει το νερό από την Α.Θ. ???

Αν είναι χαμηλών θερμοκρασιών ....χάσατε!

Edited by antloukidis

Μου απαντάτε ότι :

"Δεν είναι αυτό.. Μισό ζεστό μισό κρύο όλα τα σώματα άσχετα με την θερμοκρασία δεν έχει δύναμη το σύστημα. Mitsubishi Electric 60 βαθμών δεν έχει υψηλών η mitsubishi "

Σας απαντώ:

Είναι μάλλον αδύνατο να αποδόσει σωστά ένα μονοσωλήνιο σύστημα με Α.Θ. χαμηλών θερμοκρασιών. (και με υψηλών ...υπό συζήτηση!)

Η σωστή λύση είναι να μετατραπεί το σύστημά σας σε δισωλήνιο και να ελεχθεί το μέγεθος των σωμάτων (με ότι αυτό συνεπάγεται)

Σαν τελευταία προσπάθεια αποφυγής του ανωτέρω είναι να ελεχθεί η παροχή του κυκλοφορητή, αν ισούται με την μέγιστη που προδιαγράφει ο κατασκευαστής της Α.Θ. (και να αυξηθεί αν είναι μικρότερη) και να ρυθμιστεί η θερμοκρασία εξόδου από την Α.Θ. στο μέγιστο (αν δεν έχει ήδη γίνει αυτό)

Edited by antloukidis

• 6 months later...

Καλησπέρα 

Προτάσεις για αντλία θερμότητας για θερμανση ψυξη ζνχ ? προοριζομαι για χρήση fan coil τοιχου

• 2 weeks later...

Καλησπέρα, συνάδελφοι. Το ζήτημα που με απασχολεί έχει να κάνει με την αποσαφήνιση όρων που με μπερδεύουν. Γράφω εδώ μιας και είναι σχετικό νήμα, αν απαιτείται να φτιάξω καινούριο, θα το κάνω μετά από σχετική υπόδειξη.

Διαβάζω την ΤΟΤΕΕ για να αρχίσω να κάνω κάποια ΠΕΑ στο γραφείο που άρχισα να εργάζομαι (πρώτη επαφή με το αντικείμενο) και μου έχει δημιουργηθεί ο εξής προβληματισμός:

όταν αναφερόμαστε σε "κλιματιστικά", αυτά που βρίσκουμε πλέον σχεδόν σε όλα τα νοικοκυριά, μιλάμε για air conditioners ή αντλίες θερμότητας; Διαβάζω σε διάφορες σελίδες online ότι τα κλιματιστικά (συγκεκριμένα χρησιμοποιείται ο όρος "air-conditioners") δεν έχουν εγγενώς την δυνατότητα θέρμανσης, δηλαδή ο κύκλος λειτουργίας τους με evaporator στον προς ψύξη χώρο και condenser τον έξω χώρο για αποβολή θερμότητας δεν μπορούν να λειτουργήσουν αντίστροφα. Αυτό μου φαίνεται αναμενόμενο και λογικό. Αντίθετα, μια αντλία θερμότητας που θα έχει τον ίδιο κύκλο λειτουργίας και τα ίδια εξαρτήματα (evaporator-compressor-condenser-expansion valve) μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για ψύξη και για θέρμανση. Όπως το σκέφτομαι, για να γίνεται αυτό, πρέπει να εναλλάσσεται η θέση του evaporator και του condenser. Δηλαδή το χειμώνα θέλουμε evaporator έξω να "τραβάει" θερμότητα από τον αέρα και ο condenser να την αποδίδει στον εσωτερικό χώρο, ενώ το καλοκαίρι το evaporator μέσα για να απάγει θερμότητα του εσωτερικού και ο condenser έξω να την απορρίπτει στον εξωτερικό αέρα. Στην περίπτωση της αντλίας θερμότητας, πώς γίνεται αυτή η εναλλαγή; Αυτό που ρωτάω, δηλαδή, είναι ότι έχουμε μια μονάδα έξω από τον χώρο που θέλουμε να ψύξουμε (ή θερμάνουμε, ανάλογα την εποχή) και μια μέσα, πώς γίνεται να βρίσκεται την μια ο evaporator μέσα και την άλλη έξω αφού -προφανώς- δεν αλλάζουν τα units θέση μαζί με τις εποχές;

Για να συνοψίσω, η απορία μου έχει δύο σκέλη:

-Όταν αναζητώ air-condition σε ηλεκτρονικό e-shop, βρίσκω το προϊόν της φωτογραφίας που επισυνάπτω. Αυτό είναι κλιματιστικό ή α/θ; Αν είναι μια α/θ, το πραγματικό, ας πούμε, κλιματιστικό ποιό είναι; Ο οδηγός του εξοικονομώ αναφέρει στις επιλέξιμες παρεμβάσεις για συστήματα θέρμανσης την "αντλία θερμότητας αέρα-αέρα διαιρούμενο τύπου (split unit) για θέρμανση ψύξη/χώρου", υποθέτω ότι μιλάει για ένα κλιματιστικό όπως της φωτογραφίας, σωστά;

-μια α/θ μπορεί να έχει πολλές τερματικές μονάδες, που λογικά διαφοροποιούνται ανάλογα την ανάγκη για θέρμανση ή ψύξη. Για παράδειγμα, για θέρμανση μπορώ να έχω μια α/θ να καταλήγει είτε σε ένα σώμα ακτινοβολίας είτε έναν κονβέκτορα, σωστά;

Τέλος, αν είχατε να μου προτείνετε κάποιο καλό βιβλίο για HVAC γενικά, περισσότερο πρακτικό (παρότι οι θερμοδυναμικοί κύκλοι μου προκαλούν το ενδιαφέρον), θα ήμουν ευγνώμων.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Capture.PNG

2 ώρες πριν, Jakob said:

air conditioners ή αντλίες θερμότητας

Το ιδιο ειναι/κανουν με αλλο τροπο, και δουλευουν ψυξη και θερμανση

Οσο για τη φωτο, διαβαζεις την περιγραφη που δε μας εδειξες

Γενικα σου λειπει η θεωρια για να το καταλαβεις πριν ασχοληθεις με το εξοικονομω, ειναι βαθεια νερα

Κλιματιστικό και airconditioner, προφανώς είναι το ίδιο πράγμα, απλά το πρώτο στην ελληνική γλώσσα και το δεύτερο στα αγγλικά.

Και βέβαια όλα είναι αντλίες θερμότητας ή heat pumps, άσχετα με τι έχει επικρατήσει στην γλώσσα της ελληνικής "πιάτσας".

Πολύ σωστά, όπως αναφέρεις, το κλειστό κύκλωμα του freon, περιλαμβάνει εκτός του συμπιεστή, από όπου το φρέον περνάει σε αέρια μορφή, και δύο εναλλάκτες.

Ο πρώτος εναλλάκτης στην πορεία του φρέον μετά τον συμπιεστή, είναι ο συμπυκνωτής (condenser), όπου το φρέον υγροποιείται αποδίδοντας θερμότητα.

Ακολούθως πηγαίνει (υγρό πλέον) στον δεύτερο εναλλάκτη (εξαερωτή ή evaporator), όπου εξαερώνεται απορροφώντας θερμότητα (δηλαδή αποδίδοντας ψύξη)!

Μετά επιστρέφει στον συμπιεστή (compressor), για να επαναληφθεί ο κύκλος.

Οι δύο αυτοί εναλλάκτες βρίσκονται προφανώς σε μία σταθερή θέση (ο ένας μέσα, ο άλλος έξω) και ανάλογα την εποχή, το μόνο που γίνεται είναι η αλλαγή πορείας του φρέον, με τη βοήθεια μιάς ηλεκτρομαγνητικής τετράοδης βαλβίδας. (προφανώς είναι και οι δύο απλά εναλλάκτες που αλλάζει το όνομα και ο ρόλος τους ανάλογα την ροή του ψυκτικού μέσου.)

(Συμπλήρωσα την πολύ σωστή επεξήγηση του συνάδελφου Jakob)

Καθώς το κόστος της βαλβίδας αυτής (και του απαραίτητου αυτοματισμού), είναι πολύ μικρό, ελάχιστα κλιματιστικά σήμερα προσφέρουν μόνο ψύξη.

Εμφανισιακά δεν υπάρχει καμμία διαφορά μεταξύ τους.

Προφανώς δεν υπάρχει κλιματιστικό που να καταλήγει σε σώμα ακτινοβολίας ή κονβέκτορα (εκτός από Α.Θ. αέρα-νερού, που τις χρησιμοποιούμε μόνο για θέρμανση)

Edited by antloukidis

Ας πούμε λίγα και για την διάκριση των κλιματιστικών ή Α.Θ. σε αέρα-αέρα, αέρα-νερού, ή νερού νερού.

Στον κάθε εναλλάκτη πάντα υπάρχουν 2 ρευστά που τους διαρρέουν χωρίς προφανώς να ανακατεύονται μεταξύ τους.

Στις Α.Θ. και από τους δύο εναλλάκτες που αναφέρω πιό πάνω (εξαερωτή-συμπυκνωτή), προφανώς πάντα το ένα ρευστό είναι το φρέον.

Το δεύτερο ρευστό είναι που δίνει το όνομα στις Α.Θ.

Έτσι έχουμε :

• Αέρα - αέρα, όταν και στους δύο εναλλάκτες το δεύτερο ρευστό είναι ο αέρας, όπως στα γνωστά "splitάκια"
  • Αέρα - νερού όταν στον ένα εναλλάκτη έχουμε αέρα (το εξωτερικό μηχ. βρίσκεται έξω) και στον άλλο νερό (ζεσταίνει ή ψύχει νερό για ενδοδαπέδια συστήματα, FCU, Θερμαντικά σώματα κλπ)
  • Νερού - νερού, όταν και στους δύο εναλλάκτες το δεύτερο ρευστό είναι νερό, όπως στις γεωθερμικές Α.Θ.