Jump to content

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία

engant
 Share

Recommended Posts

3 ώρες πριν, antloukidis said:

Αν ρυθμίσετε την παροχή του κυκλοφορητή χαμηλότερα, κατά πάσα πιθανότητα, θα βγάλει alarm χαμηλής παροχής η Α.Θ.

Η σωστή λειτουργία όλων των Α.Θ. απαιτεί περίπου τριπλάσια ή τετραπλάσια παροχή από το δίκτυο θερμαντικών σωμάτων, καθώς η Α.Θ. λειτουργεί με ΔΘ = 4-5 οC ενώ τα θερμαντικά σώματα με ΔΘ = 15 οC περίπου.

Η σωστή εγκατάσταση, που λύνει το πρόβλημα, είναι με δημιουργία δευτερεύοντος κυκλώματος.

Ζητήστε λεπτομέρειες- εξηγήσεις - λύσεις, από τον μηχανολόγο που έκανε το σχέδιο εγκατάστασης.

Ευχαριστώ θα σας πω τα αποτελέσματα όταν λύσω το πρόβλημα.

Συγχωρήστε τον ..."απαρχαιωμένο" τρόπο σκιτσαρίσματος, καθώς, συνταξιούχος πλέον, ηθελημένα εγκατέλειψα στο γραφείο τα σύγχρονα βοηθήματα...

Δείχνω τα τελείως βασικά.... ίσως απαιτηθούν, αναλόγως των λοιπών εξαρτημάτων, κάποιες ρυθμιστικές βάνες κλπ.

ΑΘ - ΔΑ - Λέβης.pdf

• Like 1
  • Thanks 1

Ευχαριστώ συνάδελφε @antloukidis, έγινε κατανοητό το σκαρίφημα σου.

Να υποθέσω οτι ο κυκλοφορητής που έβαλες στη προσαγωγή του κυκλώματος προς τα σώματα είναι ενδεικτική θέση και μπορεί να τοποθετηθεί κάλλιστα στη προσαγωγή του λέβητα (δευτερεύοντος κυκλώματος).

Ναι σίγουρα μπορεί να μπεί και στην έξοδο του λέβητα, όμως τότε θα απαιτηθεί και άλλος κυκλοφορητής στην έξοδο του δοχείου αδρανείας.

Σίγουρα με δευτερεύον κύκλωμα είναι η σωστή προσέγγιση αλλά σε συνεόνηση με τον μηχανολόγο σου θα μπορούσες ίσως να δεις και το παρακάτω από το manual της LG

Water pump Capacity
The water pump us variable type which is capable to change flow rate, so it may be required to
change default water pump capacity in case of noise by water flow. In most case, however, it is
strongly recommended to set capacity as Maximum.

Λοιπόν εδώ και 10 μέρες είμαι με αντλία κι εγώ. 14 kw zubadan mitsubishi. Μονοκατοικία του 1990 ημιυπόγειο 100 όπου 50 αποθήκες και 50 θερμαινόμενοι χώροι, ισόγειο 100 σλκ και όροφος 100 υπνοδωμάτια. Σύνολο 250. Σώματα φέτες παλιά υπέρ υπέρ διαστασιολογημενα. Μόνωση μέτρια κουφώματα ξύλινα με διπλό τζάμι. Την άνοιξη θα κάνω κέλυφος και αντικατάσταση κουφωμάτων. Μου επέμεναν να βάλω 23 kw αλλά έγινε μελέτη απωλειών με βάση τη μελλοντική μόνωση και μου έβγαλε 9500 θερμίδες με 20% προσαύξηση ασφαλείας. Ο εγκατάστατης ρύθμισε καμπύλη 59 στους -5 και 40 στους +20 λέγοντας μου να δουλέψω με θερμοστάτες. Κατανάλωση 60kwh τη μέρα. Λοιπόν την έψαξα λίγο τη δουλειά και κατέβασα την καμπύλη σε 49 και 33 αντίστοιχα (κατέληξα εδώ πειραματικά). Ανοιχτοί ή θερμοστάτες στο φουλ για να δουλεύουν οι ηλεκτροβανες. Λοιπον η αντλία δουλεύει χαλαρά κυρίως inverter 24/7, εσωτερική θερμοκρασία ημιυπόγειο - ισόγειο 23 βαθμοί, όροφος 22. ΖΝΧ όλη μέρα (200 lt μποιλερ). Μέση κατανάλωση 7 ημερών 36 kwh) μέρα, μέση εξωτερική θερμ. 5~6 βαθμοί. Περιοχή Φλώρινα. Πλέον περιμένω τα μείον για να δω αν με καλύπτει η καμπύλη και κατανάλωση.

Edited by soulchr
  • Like 1

12 ώρες πριν, soulchr said:

Λοιπόν εδώ και 10 μέρες είμαι με αντλία κι εγώ. 14 kw zubadan mitsubishi. Μονοκατοικία του 1990 ημιυπόγειο 100 όπου 50 αποθήκες και 50 θερμαινόμενοι χώροι, ισόγειο 100 σλκ και όροφος 100 υπνοδωμάτια. Σύνολο 250. Σώματα φέτες παλιά υπέρ υπέρ διαστασιολογημενα. Μόνωση μέτρια κουφώματα ξύλινα με διπλό τζάμι. Την άνοιξη θα κάνω κέλυφος και αντικατάσταση κουφωμάτων. Μου επέμεναν να βάλω 23 kw αλλά έγινε μελέτη απωλειών με βάση τη μελλοντική μόνωση και μου έβγαλε 9500 θερμίδες με 20% προσαύξηση ασφαλείας. Ο εγκατάστατης ρύθμισε καμπύλη 59 στους -5 και 40 στους +20 λέγοντας μου να δουλέψω με θερμοστάτες. Κατανάλωση 60kwh τη μέρα. Λοιπόν την έψαξα λίγο τη δουλειά και κατέβασα την καμπύλη σε 49 και 33 αντίστοιχα (κατέληξα εδώ πειραματικά). Ανοιχτοί ή θερμοστάτες στο φουλ για να δουλεύουν οι ηλεκτροβανες. Λοιπον η αντλία δουλεύει χαλαρά κυρίως inverter 24/7, εσωτερική θερμοκρασία ημιυπόγειο - ισόγειο 23 βαθμοί, όροφος 22. ΖΝΧ όλη μέρα (200 lt μποιλερ). Μέση κατανάλωση 7 ημερών 36 kwh) μέρα, μέση εξωτερική θερμ. 5~6 βαθμοί. Περιοχή Φλώρινα. Πλέον περιμένω τα μείον για να δω αν με καλύπτει η καμπύλη και κατανάλωση.

To 49 στους -5 θα πρέπει να το δεις αν με την παροχή και την θερμοκρασία του νερού, τα σώματα σου δίνουν την απαιτούμενη ισχύ για να καλύψουν τις απώλειες στους -5. Επίσης θα πρέπει να δεις οπωσδήποτε, πόσα γίνονται τα 14kw της zubadan στους -5...γιατί τα ονομαστικά αναφέρονται στους +7 συνήθως! Η μελέτη απωλειών, ποια ελάχιστη θερμοκρασία έλαβε;...Γιατί είσαι Φλώρινα, και αυτό παίζει τεράστιο ρόλο.
Πχ εγώ είμαι Πύργο, μου έβγαλε η μελέτη απωλειών 19KW στους -1, ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΠΥΡΓΟ, τους -1 τους πιάνει ο Πύργος 4-5 φορές τον χρόνο με το ζόρι και για 2 ώρες τα ξημερώματα, στις άλλες ώρες ακόμα και τον βαρύ χειμώνα παίζει στους +3/+4, οπότε με καλύπτει η 16άρα...στην Φλώρινα όμως, αν βάλει τα κρύα...το - είναι στανταράκι, έτσι δεν είναι!!! Για δες το!

3 λεπτά πριν, mechpanos said:

To 49 στους -5 θα πρέπει να το δεις αν με την παροχή και την θερμοκρασία του νερού, τα σώματα σου δίνουν την απαιτούμενη ισχύ για να καλύψουν τις απώλειες στους -5. Επίσης θα πρέπει να δεις οπωσδήποτε, πόσα γίνονται τα 14kw της zubadan στους -5...γιατί τα ονομαστικά αναφέρονται στους +7 συνήθως! Η μελέτη απωλειών, ποια ελάχιστη θερμοκρασία έλαβε;...Γιατί είσαι Φλώρινα, και αυτό παίζει τεράστιο ρόλο.
Πχ εγώ είμαι Πύργο, μου έβγαλε η μελέτη απωλειών 19KW στους -1, ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΠΥΡΓΟ, τους -1 τους πιάνει ο Πύργος 4-5 φορές τον χρόνο με το ζόρι και για 2 ώρες τα ξημερώματα, στις άλλες ώρες ακόμα και τον βαρύ χειμώνα παίζει στους +3/+4, οπότε με καλύπτει η 16άρα...στην Φλώρινα όμως, αν βάλει τα κρύα...το - είναι στανταράκι, έτσι δεν είναι!!! Για δες το!

Η Αντλία δίνει 14 kw έως τους -15 εγγυημένα. Είναι η μοναδική μαζί με μια Panasonic. Η μελέτη απωλειών έδωσε για -5 +22 9500 θερμ και -11 +22 10700 και οι δύο τιμές με προσαύξηση 20%. Τα σώματα με 50/40/22 τα υπολόγισα και δίνουν 13500 θερμ. Μέχρι -15 δε θα έχω πιστεύω πρόβλημα. Για ποιο χαμηλά, επειδή υπάρχει περίπτωση να έχω μέχρι και -30 έχω κρατήσει παράλληλα τον παλιό λέβητα πετρελαίου συμπύκνωσης.

• Like 1

5 λεπτά πριν, soulchr said:

Η Αντλία δίνει 14 kw έως τους -15 εγγυημένα. Είναι η μοναδική μαζί με μια Panasonic. Η μελέτη απωλειών έδωσε για -5 +22 9500 θερμ και -11 +22 10700 και οι δύο τιμές με προσαύξηση 20%. Τα σώματα με 50/40/22 τα υπολόγισα και δίνουν 13500 θερμ. Μέχρι -15 δε θα έχω πιστεύω πρόβλημα. Για ποιο χαμηλά, επειδή υπάρχει περίπτωση να έχω μέχρι και -30 έχω κρατήσει παράλληλα τον παλιό λέβητα πετρελαίου συμπύκνωσης.

Με τί μόνωση...σάμπως λίγες μου φαίνονται οι απώλειες!
Όσον αφορά τα κουφώματα, επειδή έχεις ξύλινα, αν σου είναι και αεροστεγανά, δες και την επιλογή μήπως αντικαταστήσεις μόνο τα τζάμια με διπλά ενεργειακά και ενδιάμεσα αέριο, αν μπορούν να τοποθετηθούν! Και τα €€ να τα ρίξεις στην μόνωση...με την έννοια ότι το ξύλο ενεργειακά είναι στην ουσία θερμοδιακοπτόμενο από την φύση του σαν υλικό, η μεγαλύτερη επιφάνεια δε, είναι τα τζάμια!

• Like 1