Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιδοτήσεων παράνοια


asterixx

Recommended Posts

Αν δεν το βίωνα, και απλώς το άκουγα θα έλεγα πως με κοροϊδεύουν.

 

Πριν 1 μήνα έληξε το συμβόλαιο της κατακόκκινης κινητής τηλεφωνίας μου. Μην φανταστείτε τίποτα σπουδαίο, μία σύνδεση με πάγιο των 20€.

Η επιδότηση για ανανέωση ήταν 45€. Θέλησα να την περάσω σαν έκπτωση στα πάγια γιατί συσκευή με 45€ δεν παίρνεις.

Μου το αρνήθηκαν πεισματικά. Τσατίστηκα.

Πάω στην διπλανή ημικρατική εταιρεία κινητής τηλεφωνίας και ζητάω φορητότητα. Να πάρω δηλαδή το νούμερο μου από τους κόκκινους και να το πάω στους πράσινους.!!! Κάνω την σχετική αίτηση, ώστε αυτοί να ζητήσουν υπηρεσιακά από την προηγούμενή μου εταιρεία τον αριθμό.

 

Σε 3 ώρες.......

 

Με παίρνουν τηλέφωνο από την εξυπηρέτηση πελατών των κόκκινων. (ήδη είχε πάει σ αυτούς το αίτημα από τους πράσινους).

Προσπαθούν να ανιχνεύσουν γιατί φεύγω, από τι δυσαρεστήθηκα κλπ κλπ. Μου λένε προκειμένου να μην φύγετε, ας δούμε αν μπορούμε να σας αυξήσουμε την επιδότηση να πάρετε μια συσκευή/ Απαντάω θυμωμένα ΟΧΙ. Μου λέει το όνομά του, και επίσης μου λέει αν θέλετε σκεφτείτε το και με ξαναπαίρνεται τηλέφωνο εσείς.

 

Σε 12 ώρες...... την άλλη μέρα το πρωί.....

 

Παίρνω τηλέφωνο και τον ζητάω......

Συζητάμε λίγο.....

 

Και εκεί αρχίζει το ασανσέρ να ανεβαίνει......

 

ΠΟΣΟ πιστεύετε πως μπορεί να φτάσει μια επιδότηση των 45€ ρε παιδιά.???? 65.? 80.? 100.??????

 

ΟΧΙ

 

Έφτασε 424 ΕΥΡΩ.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΝΑΙ 424 ΕΥΡΩ.!!!!!!!!!

Και με μια Visa τους για πληρωμή λογαριασμού (που την κρατάς 2 μήνες) πήγε 474€.!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Και έτσι με άλλα 100€ ένα iPhone 16GB ήρθε στα χέρια μου εντός λίγων ωρών..

 

Νόμισα πως ήμουν θεός στα παζάρια (βλακείες ήμουνα).

 

Όταν πήγα να παραλάβω την συσκευή , άλλοι 2 περίμενα να πάρουν και αυτοί ίδια συσκευή με την ίδια ακριβώς επιδότηση.!!!

 

Και αναρωτιέμαι τώρα....

 

ΤΙ σκ@τά περιθώρια κέρδους έχουν και μπορούν να ελίσσονται έτσι.?????

 

Πως διάολο το 45 γίνεται 424.?????

 

Όλα αυτά τα γράφω να τα ξέρετε ώστε να τους κάνετε ζοριλίκια όταν έρθει ή ώρα της αναβάθμισης σας. Και στην ερώτησή μου προς το κατάστημα πλέον των κόκκινων γιατί δεν μου το είπαν από την αρχή η απάντηση των υπαλλήλων αφοπλιστική,,...

- Φυσικά και το ξέρουμε κύριε,... όμως δεν μπορούμε να σας το πούμε. Μας απαγορεύεται από την εταιρεία......

 

Τότε κατάλαβα γιατί όλοι αυτοί που δουλεύουν εκεί έχουν συσκευές των 700€.!!!!

 

Και μια (ανεπίσημη) πληροφορία που μου είπαν εκεί είναι η εξής.

 

Οι επιδοτήσεις, από 1-1-2011 ΚΟΒΟΝΤΑΙ.!!!

 

Έχετε τα όλα αυτά κατά νου,..... Μην μας θεωρούν και βλάκες.!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό το συμβάν με τους "κόκκινους" το έχω ακούσει πολλές φορές, δεν είναι κάτι καινουργιο. Η λογική είναι απλή: Θα σου δώσω μικρή επιδότηση. Αφού δεν παραπονιέσαι/δεν φεύγεις από μένα σημαίνει ότι είσαι ευχαριστημένος, οπότε θα σου δώσω επιδότηση όσο το δυνατόν μικρότερη. Όταν πας να φύγεις τότε σου τα δίνω...

 

Αυτό ξέρω ότι γίνεται με τους "κόκκινους". Επίσης ξέρω ότι πχ στους "πράσινους" δεν ιδρώνει τόσο το αυτί τους αν φύγεις... Για τους "μπλε" δεν έχω ακούσει κάτι...

Συνεπώς όλα είναι παιχνιδάκια των εταιρειών...

Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστή τακτική της συγκεκριμένης εταιρείας αυτή εδώ και πολύ καιρό (από όταν πήρε την κάτω βόλτα και κατέβηκε στην 3η θέση). εγώ απλά ήξερα για 3πλασιασμό περίπου όταν δουν τα σκούρα (παραλάβουν αίτημα φορητότητας). Το Χ10 είναι όντως εντυπωσιακό. Αν και η επιδότηση είναι πάντα και συνάρτηση της συσκευής που πρόκειται να πάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ανήκω στους μπλε και όταν πριν λιγο καιρό μου έδωσαν επιδότηση γύρω στα 60Ε έκανα κι εγω αίτηση μεταφοράς. Με πήρανε τηλέφωνο λίγες ώρες μετά και μέσα σε 3 περίπου μέρες είχα στα χέρια μου το κινητό της επιθυμίας μου.

Την ίδια ακριβώς τακτική έχουν όλες οι εταιρίες σας βεβαιώ. Και έχω σκοπό να έχω κι εγώ την ίδια τακτική κάθε φορά που θα έρχεται η ώρα της επιδότησής μου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάνω λογαριασμό στους κόκκινους περίπου 60Ε+ το μήνα.

Φέτος βγήκε η επιδότηση μόνο 108Ε!Τους πήρα τηλ. για το iphone και μου είπανε ότι αυτό που μπορούν να κάνουν τώρα είναι να πάνε στα 168Ε + 100Ε αν ενεργοποιήσω τις υπηρεσίες Ιnternet.

Θα πάω στους πράσινους ή στους μπλε μήπως μπορώ να πάρω καλύτερη προσφορά.

Στους κόκκινους είμαι πάνω από 10 χρόνια συνδρομητής και για ένα χρόνο με έκλεβαν συστηματικά. Το ανακάλυψα σε ένα τυχαίο έλεγχο και χρειάστηκε να πάρω πολλά τηλέφωνα για να το διόρθωσουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.