Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτοβολταϊκά - software για προσομοίωση σκίασης


sebastian leto

Recommended Posts

Υπάρχει κάποιο software που προσομοιώνει το χώρο που θα εγκαταστήσεις τα φωτοβολταϊκα και ανάλογα με μέρα και ώρα σου δείχνει πως θα σκιάζει τα πάνελ σου μια καμινάδα που μπορει να έχεις στην ταράτσα ή οποιοδηποτε εμπόδιο του ήλιου. Ξέρει κανείς πως λέγεται? (δεν εννοώ το pvsyst)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το κάνει και το Autocad. Σε 3D σχεδιασμό βάζεις και τις συντεταγμένες της περιοχής και τον προσανατολισμό και βλέπεις όλο το 24ωρο τις σκιάσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@ grassogr : εννοείται ότι θες ως συνέπεια της σκίασης να βλέπεις και της απώλειες σε συνάρτηση του χρόνου και αθροιστικά στο έτος. Δε θες να δεις τη σκίαση γεωμετρικά, αλλά ενεργειακά εν τέλει. Άρα ούτε λόγος για AUTOCAD.

 

PV-SOL, PV-SYST κλπ ... ακόμη και του Πέρδιου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είμαι φοιτητής στο ΤΕΙ Σερρών και επειδή έχω πάρει πτυχιακή επάνω στα φωτοβολταϊκά μπορεί κάποιος που γνωρίζει πιο πολλά από εμένα να μου πει τι ακριβός κάνουν τα προγράμματα PV-SOL, PV-SYST και αν μπορώ να τα βρω κάπου έστω και σε trial μορφή και αν θα με βοηθήσουν ή αν θα με δυσκολέψουν ; Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Πολυ μπερδεμα

 

Το μόνο πρόβλημα είναι οτι περνάς κάθε πόλη ξεχωριστά.

κατά τα άλλα μπες στο site του pvsyst και θα βρεις αναλυτικές οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.