Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φωτοβολταϊκά - software για προσομοίωση σκίασης


sebastian leto

Recommended Posts

grassogr εχεις πμ

 

 

Παντως σχετικα με το pv syst υπαρχει ενα θεμα.Εκει που βαζεις καποιες συντεταγμενες βρισκοντας ενα μερος,αν πας στο google earth στο ιδιο μερος σου βγαζει λιγο διαφορετικες συντεταγμενες!!

 

Αυτο ειναι ενα θεματακι.Οτι δηλαδη στο pvsyst δε μπορεις να βαλεις ακριβεις συντεταγμενες ενος σπιτιου βαση google earth αλλα μπορεις να βαλεις με μια μικρη αποκλιση.

 

Κατα τα αλλα κανει και μελετη σκιασης απο οτι εχω δει και μαλιστα σε παραπεμπει σε ενα τρισδιαστατο σχεδιαστικο προγραμμα.Εκει το σταματησα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχει κάποιος χρησιμοποιήσει το Solmetric SunEye ή κάτι ανάλογο για υπολογισμό σκίασης ώστε να μου πει τις εντυπώσεις του?

 

το έχω δουλέψει κάμποσες φορές....αν σε ένα χώρο εγκατάστασης φωτοβολταϊκών έχεις πολλά εμπόδια αυτό θα σου δείξει πόσες απώλειες από σκιάσεις θα έχεις...βέβαια αυτό μπορείς να το κάνεις και με το pvsyst απλά θα πρέπει να μετρήσεις όλα τα εμπόδια περιμετρικά της εγκατάστασης...ενώ το suneye το δουλεύεις επί τόπου!! τι ακριβώς θες να μάθεις εσύ ???

Link to comment
Share on other sites

Αν αξίζει τα λεφτά του. Είναι αξιόπιστο?

Για παράδειγμα εχω μια στέγη και κάποιο ψιλό δέντρο σε απόσταση. Είναι δύσκολο να μετρήσω τις ακριβής αποστάσεις όπως για παράδειγμα το ύψος του δέντρου για να βάλω τα δεδομένα στο pvsyst κ να βρω σε ποιο χώρο υπάρχουν σκίασεις.

To suneye σου λύνει τα χέρια σε τέτοιες περιπτώσεις? Αξίζει να το αγοράσω ή να μείνω στο Pvsyst?

Link to comment
Share on other sites

Αν αξίζει τα λεφτά του. Είναι αξιόπιστο?

Για παράδειγμα εχω μια στέγη και κάποιο ψιλό δέντρο σε απόσταση. Είναι δύσκολο να μετρήσω τις ακριβής αποστάσεις όπως για παράδειγμα το ύψος του δέντρου για να βάλω τα δεδομένα στο pvsyst κ να βρω σε ποιο χώρο υπάρχουν σκίασεις.

To suneye σου λύνει τα χέρια σε τέτοιες περιπτώσεις? Αξίζει να το αγοράσω ή να μείνω στο Pvsyst?

 

πιστεύω πως είναι αξιόπιστο!!!βρίσκεις συντεταγμένες του χώρου από gps που συνοδεύει το suneye και με τη φωτογραφία που βγάζει βλέπει όλα τα εμπόδια και βγάζει σκιάσεις....αλλά είναι πολύ ακριβό και δεν ξέρω αν τελικά αξίζει αφού ίσως με λίγο παραπάνω κόπο θα κάνεις δουλειά και με το pvsyst - pvgis αρκεί να τα δουλεύεις σωστά....και ένα ποσοστό λάθους να έχεις στην τελική μελέτη και τι έγινε??δεν θα είναι και τόσο τρομερά μεγάλο αν δεν είσαι τελείως άσχετος με το θέμα!!!εγώ το έχω στη δουλειά μου και έτσι το δουλεύω....αν ήταν να το αγοράσω θα το σκεφτόμουνα πολύ!!!πάντως είναι ωραίο εργαλείο!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είναι κάπως παλιό το ερώτημα αλλά θεωρώ σκόπιμο να απαντήσω για όποιον ενδιαφέρεται.

Κατ΄αρχάς πέραν από τα επαγγελματικά σχεδιαστικά πακέτα λογισμικού, για γρήγορη 3d αποτύπωση της τεράτσας, στέγης, πάρκου κλπ και την χωροθέτηση των πλαισίων μπορεί να χρησιμοποιηθεί το google sketchup (είναι δωρεάν στη βασική έκδοση και ότι χρειάζεται για τον σκοπό αυτό). Αφού φτιαχτεί το σχέδιο, επιλέγεται η δυνατότητα add location που μεταφέρει τη θέση του σχεδίου στον πραγματικό κόσμο. Κατόπιν, με την επιλογή σκίασης μπορεί να δει κανείς τι συμβαίνει οποιαδήποτε ώρα, μέρα, μήνα (ιδιαίτερα στις 21 Δεκ 12:00 που μας ενδιαφέρει ιδιαίτερα). Απλά, πολύ γρήγορα, εντυπωσιακά και δωρεάν.

Ακριίβεια; το έχω τσεκάρει και είναι απολύτως ικανοποιητική για ένα μηχανικό που θέλει να κάνει χωροθέτηση πλαισίων!

Μιχαήλ

Link to comment
Share on other sites

To suneye σου λύνει τα χέρια σε τέτοιες περιπτώσεις? Αξίζει να το αγοράσω ή να μείνω στο Pvsyst?

 

To suneye χρησιμοποιείται σε συνδυασμό με το Pvsyst.

 

H φωτογραφία που παίρνει το suneye εισάγεται στο Pvsyst για να διαμορφώσει τα δεδομένα του ορίζοντα ωστε να είναι πιο αξιόπιστο το αποτέλεσμα του Pvsyst.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Είναι κάπως παλιό το ερώτημα αλλά θεωρώ σκόπιμο να απαντήσω για όποιον ενδιαφέρεται.

Κατ΄αρχάς πέραν από τα επαγγελματικά σχεδιαστικά πακέτα λογισμικού, για γρήγορη 3d αποτύπωση της τεράτσας, στέγης, πάρκου κλπ και την χωροθέτηση των πλαισίων μπορεί να χρησιμοποιηθεί το google sketchup (είναι δωρεάν στη βασική έκδοση και ότι χρειάζεται για τον σκοπό αυτό). Αφού φτιαχτεί το σχέδιο, επιλέγεται η δυνατότητα add location που μεταφέρει τη θέση του σχεδίου στον πραγματικό κόσμο. Κατόπιν, με την επιλογή σκίασης μπορεί να δει κανείς τι συμβαίνει οποιαδήποτε ώρα, μέρα, μήνα (ιδιαίτερα στις 21 Δεκ 12:00 που μας ενδιαφέρει ιδιαίτερα). Απλά, πολύ γρήγορα, εντυπωσιακά και δωρεάν.

Ακριίβεια; το έχω τσεκάρει και είναι απολύτως ικανοποιητική για ένα μηχανικό που θέλει να κάνει χωροθέτηση πλαισίων!

Μιχαήλ

καλησπέρα μιχαήλ

ρε μιχαήλ το έχω χρησιμοποιήσει κι εγώ κι έχω βγάλει σκίαση για αρκετές στέγες στην αθήνα. Δυστυχώς δεν έχω κατασκευάσει καμία ακόμα αλλά ήθελα να σε ρωτήσω απο την εμπειρία σου, η προσομοίωση σκίασης που κάνει είναι όντως αληθινή? το χρησιμοποιεί κι ένας φίλος που κάνει ανιμεησον για διαφημίσεις.....πιστεψε με παίζει πολύ στην ελληνική τηλεόραση......αλλά εκεί δεν τους ενδιαφέρει η ακρίβεια.....ενώ εμάς κάθε εκατοστό σκιασμένης επιφάνειας είναι σημαντικο. Επίσης εμπιστεύομαι το google earth μιας και όποιο πρόγραμμα και να χρησιμποιήσεις πλέον χρησιμοποιεί gps δεδομένα....και είμαι σίγουρος ότι κανένας απο εμάς δεν παίρνει gps επι τόπου στο site εγκατάστασης....έχεις τοπογραφικό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις παρά να το τεστάρεις. Βάλε ένα εμπόδιο αναφοράς εκεί που βρίσκεσαι, βγες έξω και μέτρησε αζιμούθιο και μήκος σκιάς. Μηχανικός είσαι, κάνε ρεαλιστικές υποθέσεις και μείνε εντός περιθωρίων ασφαλείας. Αν ψάχνεις για ακρίβεια μικρού (μ), μάλλον δεν κάνει.

Μιχαήλ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ενα καλο προγραμμα ειναι το PV*SOL EXPERT 4.5 υπαρχει και demo version,ειναι σε γραφικο περιβαλλον και δεν αφηνει κανενα κενο και απορια,http://www.valentin.de

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.