Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ξυλότυπος ισογείου


 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 82
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω την εντύπωση ότι η πλάκα επιλύεται ως αμφιέρειστη μήκους 7,5μ λόγω του ότι ο λόγος των πλευρών (7,5/3,5) είναι μεγαλύτερος του 2.

Εφόσον θεωρείται αμφιέρειστη ορθώς δεν υπολογίζεται οπλισμός άνω αν και προσωπικά θα έβαζα.

Το πάχος είναι πολύ μικρό και εδώ γίνεται σίγουρα λάθος. Πολύ πιθανό για τον υπολογισμό του βέλους να λαμβάνει μήκος 0,8*7,5 λόγω του προβόλου που όμως είναι λάθος διότι ο πρόβολος είναι πολύ μικρός (1,30μ) μικρότερος από το 1/4 του εσωτερικού ανοίγματος. Συνεπώς το 0,8*l είναι πολύ λίγο. Πιο συντηρητική τιμή θα ήταν αν έπαιρνες 0,9*l παρόλο που δεν αναφέρεται στον ΕΚΩΣ.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν δεν χρειάζονται σίδερα άνω στη μικρή πλευρά (κοιτάζοντας στα γρήγορα ένα σκαρίφημα όπλισης βιβλίου του Τέγου), παρά μόνο στη θέση της στήριξης και του ελεύθερου ορίου (;).

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως αντιλαμβάνομαι στατικά την πλάκα θα έλεγα ότι κοντά στη στήριξη της μεγάλης πλευράς των 7,5μ και στο μέσο αυτής, μακριά δηλαδή από τις στηρίξεις των 3,5μ, χρειάζεται ένας ελάχιστος οπλισμός άνω Φ8/20, τον οποίο θα τον χαρακτήριζα απόσχισης.

Link to comment
Share on other sites

εχω ομως μια απορια.φανταζομαι αυτη η περιπτωση εχει περασει παρα πολλες φορες απο τα φιλτρα της εταιριας δεδομενου του χρονου παρουσιας της στην αγορα και του αριθμου των πελατων της.

 

πως γινεται να μην ειναι διορθωμενες αυτες οι περιπτωσεις οπλισης?

 

δεν μιλαμε,δα,για καποια περιεργη και ασυνηθιστη περιπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την ερώτηση θα έπρεπε κατά τη γνώμη μου να την κάνεις στην LH-Λογισμική. Είναι οι πλέον αρμόδιοι να σου απαντήσουν.

Αν σου απαντήσουν ενημέρωσέ μας αν δε σου είναι κόπος.

 

Θα μου επιτρέψεις ένα σχόλιο.

Στο forum της LH-Λογισμική δεν απαντούν συχνά οι μηχανικοί της LH αλλά μόνο χρήστες. Αντιθέτως σε δύο άλλα forum που έχω υπόψη μου, αυτά της 4Μ και της Multisoft, απαντούν επισήμως και συχνά οι μηχανικοί της εταιρείας. Αυτό είναι πολύ σημαντικό για τους χρήστες των προγραμμάτων. Γιατί το να σου απαντά ο κάθε Χάρης που είναι απλός χρήστης του Fespa δεν έχει τη βαρύτητα του να σου απαντά ο προγραμματιστής του Fespa.

Αν τους τηλεφωνήσεις ή τους στείλεις e-mail είμαι σίγουρος ότι θα σου απαντήσουν. Αλλά αν γράψεις στο forum της LH φοβάμαι πως όχι. Το δεύτερο, δηλαδή την απάντηση σ' ένα forum, το θεωρώ πολύ σημαντικό γιατί έτσι θα πάρουν απάντηση μαζί με σένα και πολλοί άλλοι που είχαν, έχουν ή θα έχουν την ίδια απορία.

Link to comment
Share on other sites

σωστο.εστειλα με mail το αρχειο και αναμενω απαντηση.

θα ενημερωσω για τις απαντησεις περι αναλυτικου ελεγχου βελων και οπλισης τριερειστης.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Χάρη. Η πλάκα λύνεται ως αμφιέρειστη γι' αυτό και δε σου βγάζει οπλισμό άνω. Βάλε στον πίνακα "Συνδεσμολογία πλακών" την τιμή 1 αντί για 0 για τη δεξιά παρειά, όπως κάνουμε στους προβόλους χωρίς συνέχεια.

 

Τη συνέχεια με την Π2 μπορεί να την βλέπεις στους πίνακες αλλά στο τεύχος θα δεις οτι θα την έχει "κόψει" και θα σου έχει και εκεί την τιμή 0. Σωστό κατά τη γνώμη μου αφού ο πρόβολος είναι πολύ μικρός.

 

Όσο για το βέλος να κρατήσεις τα 28-30cm που βγαίνουν από τον απλοποιητικό έλεγχο. Στον αναλυτικό έλεγχο προφανώς υπάρχει λάθος λόγω της συνδεσμολογίας της πλάκας (τριέρειστη που δεν είναι τριέρειστη). Να το επισημάνεις στην εταιρία για να το δουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.