Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Παραχώρηση έκτασης γεωτεμαχίου αναδασμού σε Δήμο


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα. Αντιμετωπίζω την ακόλουθη περίπτωση:

Γεωτεμάχιο αναδασμού 6 στρεμμάτων το οποίο έχει πρόσωπο σε δρόμο αναδασμού. Το γεωτεμάχιο ανήκει σε ιδιώτη. Εντός του γεωτεμαχίου και σε απόσταση 3 μέτρων από την οριογραμμή του δρόμου υπάρχει αρδευτική γεώτρηση την οποία θέλει να νομιμοποιήσει ο Δήμος εντός των ορίων του οποίου βρίσκεται το εν λόγω γεωτεμάχιο.

Για τις ανάγκες προστασίας της αρδευτικής γεώτρησης ο Δήμος ζήτησε από τον ιδιώτη να του παραχωρήσει διαιρετά με συμβολαιογραφική πράξη έκταση 4μ x 6μ (24 τ.μ.) από το γεωτεμάχιο αναδασμού έκτασης 6 στρεμμάτων. Είναι νόμιμη μια τέτοια κατάτμηση;

 

Δε θα πρέπει η παραχώρηση της έκτασης των 24 τ.μ. να γίνει με τη μορφή εξ' αδιαιρέτου συνιδιοκτησίας;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί να δωρίσει στο δήμο τη γεώτρηση. Κατά τα άλλα εξ' αδιαιρέτου ή καλύτερα δουλεία.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω. Αυτό θα είχε προβλεφθεί κατά την οριστική διανομή! Είναι από τα επικείμενα τα οποία ΔΕΝ παραχωρούνται σε ιδιώτες. Όπως και το αντίστροφο.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι απ' όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω η γεώτρηση έγινε μετά τον αναδασμό και μάλλον ήταν παράνομη και θέλει ο Δήμος να την νομιμοποιήσει.

Μπορεί να δοθεί η έκταση των 24 τ.μ. από τον ιδιώτη στο Δήμο διαιρετά ...

ή για να μην έχω αμφιβολίες να το κάνω με εξ' αδιαιρέτου συνιδιοκτησία και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι απ' όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω η γεώτρηση έγινε μετά τον αναδασμό και μάλλον ήταν παράνομη και θέλει ο Δήμος να την νομιμοποιήσει.

Μπορεί να δοθεί η έκταση των 24 τ.μ. από τον ιδιώτη στο Δήμο διαιρετά ...

ή για να μην έχω αμφιβολίες να το κάνω με εξ' αδιαιρέτου συνιδιοκτησία και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο;

 

 

δηλαδη ηταν γεωτρηση του Δημου σε ξενο αγροτεμαχιο;

καλο κι αυτο...και θελει να τη νομιμοποιησει και να του παρει και το κομματι; :confused:

 

τοκ τοκ

 

εξ' αδιαιρετου κι αν θελει...αλλιως αντε γεια :twisted:

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε dgt βρισκόμαστε στην Ελλάδα, όπου συμβαίνουν πολλά κωμικοτραγικά...

Ακριβώς αυτό που ανέφερες θέλει...κι εγώ υπέρ της λύσης εξ' αδιαιρέτου είμαι αλλά επειδή με πιέζουν για κατάτμηση σε 2 γήπεδα έκτασης 5976 τ.μ. και 24 τ.μ. θεώρησα σκόπιμο να πάρω μερικές ακόμη γνώμες...

Συνάδελφε GRTOPO μιας και ο δήμος στο παραχωρηθέν κομμάτι γης θέλει να κατασκευάσει κτίσμα για την προστασία της γεώτρησης νομίζω ότι η δουλεία αποκλειστικής χρήσης δε θα βόλευε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.