Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ένσταση σε πράξη χαρακτηρισμού


Recommended Posts

Εχω έναν πελάτη ο οποίος ενδιαφέρεται να αγοράσει αγροτεμάχιο σε εκτός σχεδίου περιοχή που είναι διαμορφωμένη ως οικιστική παραθεριστική περιοχή με πλήθος εξοχικών κατοικιών. Στο αγροτεμάχιο υπάρχουν δύο κτίσματα. Το κυρίως κτίσμα, κατά δήλωση των πωλητών έχει κατασκευαστεί το 1947. Για το βοηθητικό κτίσμα έχει εκδοθεί Ο.Α. το 1967 στην οποία φαίνεται και το κυρίως κτίσμα ως υφιστάμενο.

 

Ο πελάτης μου θέλει να αγοράσει το αγροτεμάχιο με σκοπό να κατασκευάσει νέα κατοικία βάσει των παρεκκλίσεων που ισχύουν για την εκτός σχεδίου δόμηση. Ως εκ τούτου, μεταξύ άλλων, απαιτείται πράξη χαρακτηρισμό από το Δασαρχείο. Οι πωλητές με ενημέρωσαν πως έχουν κάνει αίτηση στο Δασαρχείο πρό εξαμήνου, αλλά δεν έχουν λάβει απάντηση. Πήγα στο Δασαρχείο με τον αριθμό πρωτοκόλλου της αίτησης και μου είπαν ότι βάσει φωτοερμηνείας φαίνεται δασικό εκχερσωμένο και ότι δε μας συμφέρει να πάρουμε κάποιο χαρτί γιατί υπάρχει οφειλή κύρηξης ως αναδασωτέας έκτασης και πρότειναν να περιμένουμε την κύρωση δασικών χαρτών.

 

Το ερώτημά μου είναι αν μπορεί να κηρυχθεί αναδασωτέα έκταση ενός αγροτεμάχιου στο οποίο έχει κατασκευαστεί οικία βάσει νόμιμης Ο.Α. που είχε εκδοθεί στο παρελθόν.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλους σας. Ο πατέρας μου έκανε αίτηση για πράξη χαρακτηρισμού στο Δασαρχείο Μεγάρων για ένα αγροτεμάχιο με δύο ισόγεια κτίσματα, τα οποία σκοπεύει να μεταβιβάσει σε εμένα και την αδελφή μου.Αυτά τα είχε δηλώσει παλιά με τον Ν.720/77 και είχαν εξαιρεθεί από κατεδάφιση.

Η συμβολαιογράφος ζήτησε το χαρτί από το Δασαρχείο ότι δεν είναι δασικό, και μας ήρθε η  απάντηση που επισυνάπτω. Αντιλαμβάνομαι ότι το αγροτεμάχιο είναι δασικό....

Η συμβολαιογράφος μας είπε ότι δεν γίνεται η μεταβίβαση...το ίδιο και ο μηχανικός. Βρισκόμαστε σε απόγνωση, καθώς είναι και η επιθυμία του πατέρα μας, ο οποίος τελευταία διαγνώσθηκε και με την επάρατο νόσο...

Αλήθεια τι μπορώ να κάνω αν πράγματι είναι δασικό; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

Η έκταση δεν χαρακτηρίστηκε.

Βρίσκεται σε ευρύτερη έκταση που έχει κηρυχθεί αναδασωτέα και εφόσον έκρινε το δασαρχείο ότι είναι εκχερσωμένη (παρανόμως) δασική έκταση και όχι αγροτική (οπότε θα είχε εξαιρεθεί από την αναδάσωση έστω και λεκτικά) σύμφωνα με το νόμο δεν χαρακτηρίζεται.

Είστε δηλαδή στη χειρότερη περίπτωση. 

Δεν ξέρω αν τυπικά μπορείτε να κάνετε ένσταση σε αυτήν την περίπτωση (εφόσον δεν πρόκειται για απόφαση χαρακτηρισμού) με μόνο στόχο να αποδείξετε ότι δεν ήταν ποτέ δασική έκταση, άρα θα έπρεπε να εξαιρεθεί από την αναδάσωση. Ρωτήστε το δασαρχείο θα ξέρει καλύτερα.

Με αυτά τα δεδομένα ούτε τακτοποίηση ούτε μεταβίβαση. 

Link to comment
Share on other sites

 

Καλημέρα σε όλους σας. Ο πατέρας μου έκανε αίτηση για πράξη χαρακτηρισμού στο Δασαρχείο Μεγάρων για ένα αγροτεμάχιο με δύο ισόγεια κτίσματα, τα οποία σκοπεύει να μεταβιβάσει σε εμένα και την αδελφή μου.Αυτά τα είχε δηλώσει παλιά με τον Ν.720/77 και είχαν εξαιρεθεί από κατεδάφιση.
Η συμβολαιογράφος ζήτησε το χαρτί από το Δασαρχείο ότι δεν είναι δασικό, και μας ήρθε η  απάντηση που επισυνάπτω. Αντιλαμβάνομαι ότι το αγροτεμάχιο είναι δασικό....
Η συμβολαιογράφος μας είπε ότι δεν γίνεται η μεταβίβαση...το ίδιο και ο μηχανικός. Βρισκόμαστε σε απόγνωση, καθώς είναι και η επιθυμία του πατέρα μας, ο οποίος τελευταία διαγνώσθηκε και με την επάρατο νόσο...
Αλήθεια τι μπορώ να κάνω αν πράγματι είναι δασικό; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας.

 

 

Σωστα αναφερει ο αγιος

 

Κατ' αρχας δεν λες τι τιτλο κυριοτητας εχει  ο πατερας.

Αντι συμβολαιων, η "επιθυμια" του πατερα, πραγματοποιειται με την συνταξη μιας διαθηκης

Ευκολα και φθηνοτερα....

Κατα τα λοιπα, θα πρεπει να γινει ενσταση, εμπροθεσμως.

 

Υπαρχουν περιπτωσεις οπου στις  αναδασωτεες, εχουν συμπεριλαβει συλληβδην και ιδιωτικες εκτασεις.

 

Χρειαζεσαι μηχανικο

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Σωστα αναφερει ο αγιος

 

Κατ' αρχας δεν λες τι τιτλο κυριοτητας εχει  ο πατερας.

Αντι συμβολαιων, η "επιθυμια" του πατερα, πραγματοποιειται με την συνταξη μιας διαθηκης

Ευκολα και φθηνοτερα....

Κατα τα λοιπα, θα πρεπει να γινει ενσταση, εμπροθεσμως.

 

Υπαρχουν περιπτωσεις οπου στις  αναδασωτεες, εχουν συμπεριλαβει συλληβδην και ιδιωτικες εκτασεις.

 

Χρειαζεσαι μηχανικο

 

Καλημερα και σας ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση σας.

Βλεπω δυσβατα μονοπατια και προδηλως δυσβασταχτες καταστασεις.

Ο πατερας μου ισχυριζεται οτι δεν ηταν δασικο και αυτο το "μερικως δασοσκεπης" υποπτο

με περιθωρια ερμηνειας και συνδιαλλαγης.

Ο μηχανικος λεει οτι με τον νεο νομο με τα αυθαιρετα δεν θα μπορω μεταγενεστερα να το

αποδεχθω χωρις την βεβαιωση μηχανικου, ενω οι προς αναρτηση δασικοι χαρτες θα το εχουν Δασικο-Αλλης μορφης.

Αληθεια ποια μπορει να ειναι η συμβολη ενος μηχανικου στην δικη μου περιπτωση?

Μου συνεστησε να ασχοληθει δικηγορος για προσβολη της αναδασωσης τμηματικα (μετα απο τοσα χρονια?)

και οτι δεν νοει οτι χωρα (εμπροθεσμη...?) ενσταση στην μη ως σημερα γενομενη πραξη χαρακτηρισμου....

Απο την αλλη πως να αμφισβητησει ενας δασολογος μια τοσο εμπεριστατωμενη απαντηση με σαφη αναφορα

διαχρονικα σε φωτογραφιες...

Μπρος γκρεμος και πισω Δασος......

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρωτα -πρωτα, αφου δεν εισαι στους δασικους χαρτες

θα γινει η  ενσταση του αρθρου 14  για να μην τελεσιδικησει η πραξη .. κι οπου "βγει"

 

θα δεις και εναν δασολογο

 

και, αφου ειναι σε "δασικο"  προφανως, βασει του νομου   δεν μπορει να γινει τακτοποιηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.