Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ένσταση σε πράξη χαρακτηρισμού


Recommended Posts

Για τις διοικητικές πράξεις ορίζεται κάποια συγκεκριμένη χρονική προθεσμία προσφυγής.

Μήπως η πράξη χαρακτηρισμού εκδόθηκε πρίν την απόφαση του Νομάρχη ή μήπως η αναδάσωση δεν σφορούσε αυτό το αγροτεμάχιο ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η αποφαση για το αγροτεμαχιο που ρωτησα αρχικα ειναι 1μηνα..

Το ομορο εχει βγαλλει ΟΑ πριν 2χρονια και υποθετω τοτε πηρε και την Πραξη Χαρακτηρισμου..(για το ομορο θελω να το ψαξω....)

 

Μπορει να αναδασωση να αφορουσε ενα αγροτεμαχιο και οχι το ομορο του???

Πριν 30χρονια τι χαρτες να εχουν για την αναδασωση?? Σε ΕΓΣΑ 87?????

Link to comment
Share on other sites

Αναδάσωση μπορεί να βγεί και τοπικά, μετά από αυτοψία δασονόμου, π.χ. για παράνομη εκχέρσωση και να αφορά λίγα τ.μ.

Link to comment
Share on other sites

Terry έχω δεί αποφαση αναδάσωσης που αφορούσε ένα παραλληλόγραμμο εμβαδού μερικών (λίγων) στρεμμάτων. Μπορεί να είσαι σε μια τέτοια περίπτωση.

Πάντως θα σε συμβούλευα σχετικά με τον όμορο να κινηθείς διακριτικά, γιατί ακόμα και στην περίπτωση που έχει κάνει "ματσακονιά", αν του δημιουργήσεις πρόβλημα θα σου δημιουργήσει και αυτός.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι το ξερω αυτο..

Αλλα και το ομορο ειναι του ιδιου ιδιοκτητη.. :smile:

 

agios

Αρα στην περιπτωση που εχει οντως χαρακτηριστει αναδασωτεο δεν εχω καμια τυχη????

Link to comment
Share on other sites

Terry χωρίς να είμαι άριστος γνώστης της δασικής νομοθεσίας, τα πράγματα είναι δύσκολα.

Συμβουλή μου είναι να συμβουλευτείς έμπειρο δασολόγο μήπως μπορείς να κινηθείς ώστε να αρθεί η απόφαση αναδάσωσης (αφού έχουν περάσει 28 χρόνια από την κήρυξη). Δεν είναι εύκολο ούτε χρονικά σύντομο αλλά δεν υπάρχει κάτι καλύτερο.

Η φετινή σοδειά του πελάτη σου πώς πήγε? Είχε βεντέμα? ;) ;) ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ζητωντας τον χαρτη (???) απο το Δασαρχειο με τη αναδασωτεα ζωνη αυτη, μου απαντησαν οτι δεν μπορουν να μου τη δωσουν εξαρτημενη οπως την εχουν ηλεκτρονικα (δεν ξερω γτ) αλλα μονο φωτοτυπια του χαρτη, αν τον βρουν, που οριστικε το 1983 η ζωνη αυτη το χερι (!!!!) και δεν ξερουν καν αν ειναι σχεδιασμενη πανω στον 1:5000...

 

Γενικα μπουρδες...

 

Το θεμα ειναι το εξης..

Αφου ζητανε εξαρτημενα τοπογραφικα

Αφου ζητανε τα τοπογραφικα σε ηλ. μορφη σε cd

Aφου εχουν βαλλει τη ζωνη αυτη στο ηλ αρχειο εξαρτημενη σε ΕΓΣΑ (ελπιζω σωστα...)

 

Πως μπορουν να μου αρνηθουν να μου δωσουν τη ζωνη αυτη????

 

Δλδ για το αυτονοητο πρεπει να τσακωθουμε παλι???

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε terry!

Οι υπάλληλοι ξέρουν ότι στην περιοχή υπάρχουν πολλές ελαιοκαλλιέργειες. Ξαναδιάβασε το ποστ #17 (τελευταία παράγραφο).

Γι' αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.