Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υπάρχει κρίση στον κλάδο μας;


parist43

Έχετε λιγότερες δουλειές απο το περσινό αντίστοιχο τρ  

80 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Έχετε λιγότερες δουλειές απο το περσινό αντίστοιχο τρ

    • Ναί, έχω λιγότερες δουλειές
      58
    • Εχω περίπου τις ιδιες δουλειές
      16
    • Αντίθετα έχω περισσότερες δουλειές
      6


Recommended Posts

Και εγώ την κρίση την βλέπω μέχρι στιγμή να υπάρχει περισσότερο στην ψυχολογία το κόσμου . Εγώ έτσι και αλλιώς ζω λιτά , επομένως δεν με έχει πιάσει καμιά κρίση ( και τις περιτές μετακινήσεις με το αυτοκίνητο τις έχω κόψει για να περπατάω περισσότερο τώρα που είμαι πια παλαίμαχος ποδοσφαιριστής εδώ και 5 χρόνια) Οι δουλειές μάλλον είναι στο ίδιο ρυθμό που έτσι και αλλιώς με ενδιαφέρει να είμαι συνεπής και σωστός στην δουλειά μου όσο μπορώ , παρά τα περισσότερα χρήματα Πάντως το Πάσχα είδα ίσως περισσότερο κόσμο να έρχεται από άλλοτε στην Κάρυστο΄, ίσως γιατί είναι κοντινή διαδρομή από την Αθήνα και ο κόσμος ήθελε να ξοδεύσει λίγα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κάποιοι σίγουρα συνεχίζουν να ηγούνται εταιρειών που κερδοφορούν. Μερικά από τα αυτοκίνητα μισθώνονται από εταιρείες για υψηλόβαθμους managers.

 

Εκτός των παραπάνω , εν μέσω κρίσης , όλο και κάποιοι βρήκαν τρόπους να "καβαντζώσουν" ζεστό χρήμα και να παραγγείλουν τερατώδη τζίπ και προκλητικά πολυτελή αυτοκίνητα , την ίδια στιγμή που αυτοί οι κάποιοι θα κλαίγονται στους υπαλλήλους τους ότι ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΟΥΝ και ζητούν μειώσεις , περικοπές και θυσίες. Θυσίες για ποιό λόγο, για να πάρει άλλο ένα τζίπ ή για να κάνει άλλη μια βίλλα στο δάσος ή δίπλα στη θάλασσα ο κάθε κηφήνας που ζει παρασιτικά αποφεύγοντας να πληρώνει φόρους και εισφορές. Κάποιοι ίσως και να πληρώνουν , είναι όμως η μειοψηφία ...

 

Ας μην μιλήσουμε για παραοικονομία και "ξέπλυμα" χρήματος .

 

Μου φαίνεται ότι αν οι εταίροι δούν παρόμοια στατιστικά , αντί για δάνεια και διευκολύνσεις , θα μας στείλουν να φέρουμε τον "κηδεμόνα μας" !

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν ψαχνεις εναλακτικες λύσεις?αν εισαι νεος ισως μια μετακομιση σε επαρχια ,σε καποια κωμοπολη που δεν εχει αρκετα τεχνικα γραφεια.

Link to comment
Share on other sites

Η πτωση ειναι σιγουρη...Αλλα σιγουρη ειναι και η φοβια του κοσμου λογω των οσων ακουει... Εχω τουλαχιστον 4 περιπτωσεις πελατων που ξεκινησαν για να εκδοσουν αδεια και στα μισα σταματησαν..Εχουν τα λεφτα αλλα σου λενε "Που να παω να μπλεξω με αυτα που ακουω, κρατα καλυτερα τα λεφτα". Και το ξερω με σιγουρια οτι εχουν τα λεφτα για να προχωρησουν...Και στις 4 αυτες περιπτωσεις ειναι 2 βιομηχανικα κτηρια που θα επιδοτουνταν...Αλλα ακομα και οι εγκεκριμενες επιδοτησεις καθυστερουν μεχρι και 1-1.5 χρονο...Αντε πληρωνε δανεια μερικων εκατομμυριων και περιμενε την επιδοτηση..

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ότι λέει και ο Terry. Πριν το κλείσουμε είχαμε 7 φακέλους στοιβαγμένους σε έναν πάγκο, όλα βιομηχανικά που δεν γίνανε. Δεν είναι ότι χάσαμε τις δουλειές. Δεν προχώρησαν. Έχω απογοητευτεί πάρα πολύ και είμαι παντρεμένος με παιδί. Να μετακομίσω σε μικρή επαρχιακή πόλη για να μελετάω μεταλλικές κατασκευές μόνο σαν ανέκδοτο ακούγεται.

Link to comment
Share on other sites

Όλο το Μαρτιο δεν πατησε ανθρωπος στο γραφειο ..τα εξοδα τρεχουνε οι δοσεις αρχιζουν και διπλασιαζονται...εργαζομαι μια δεκαετια και πρωτη φορα τετοιο πραγμα..τι θα γινει??

η μονη ελπιδα σ'αυτους που χρωστανε καποια χρηματα για τις αδειες που τρεχουνε αλλα και εκει η πολεοδομια δεν βοηθαει..περιμενω για τελικη 2 μηνες για να παρω 1000 ψωρο ευρω να πληρωσω δανεια...ΕΛΕΟΣ!! ειμαι ο μονος η υπαρχουν και αλλοι σαν εμενα???

 

Παρατήρηση: Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

κι άλλοι πολλοί.

 

Πρόσφατα φίλος μου είπε:

 

-Άστα.....ούτε πάω γραφείο γιατί ψυχοπλακώνομαι και καίω και ρεύμα.:(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.