Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπάρχει κρίση στον κλάδο μας;


parist43

Έχετε λιγότερες δουλειές απο το περσινό αντίστοιχο τρ  

80 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Έχετε λιγότερες δουλειές απο το περσινό αντίστοιχο τρ

    • Ναί, έχω λιγότερες δουλειές
      58
    • Εχω περίπου τις ιδιες δουλειές
      16
    • Αντίθετα έχω περισσότερες δουλειές
      6


Recommended Posts

Και τι μπορούμε να κάνουμε φίλε μου Skeptikos?

 

Η συζήτηση ξεκίνησε από το αν υπάρχει κρίση η όχι στο επάγγελμα μας. Προφανώς και υπάρχει. Και ας μη γελιόμαστε, δεν φταίνε και οι εργολάβοι για αυτό. Στο κάτω κάτω και αυτοί την πατήσανε τώρα πια. Τους είχαν καλομάθει οι τράπεζες πάρτε δάνεια, πάρτε να επενδύσετε, πάρτε να αγοράσετε εξοπλισμό πάρτε - πάρτε ....... και κάποια στιγμή οι ίδιες τράπεζες εντελώς ξαφνικά έκλεισαν τις κάνουλες και ζητούν τα λεφτά πίσω.

Δεν τους υποστηρίζω, προς θεού αλλά τι μπορούμε να κάνουμε εμείς?

 

Μην κάνετε παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος για λόγους οικονομίας του forum. Παράθεση κάνετε όταν θέλετε να κάνετε αναφορά σε τμήμα μιας δημοσίευσης ή να απαντήσετε σε δημοσίευση παλιότερη από την αμέσως προηγούμενη. Αντί για κλικ στη λέξη "παράθεση" κάντε κλικ στη λέξη "απάντηση" στο τέλος της ιστοσελίδας.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ μαζί σου αγαπητή συνάδελφε!

Όταν δουλεύουμε για αυτούς και για τον εκάστοτε εργοδότη ή ιδιώτη θα πρέπει να κρατάμε ένα επίπεδο και μια προσωπικότητα.Τίποτα παραπάνω δεν μπορούμε να κάνουμε. Καλύτερα λιγότερες δουλειές και καλοπληρωμένες, παρά πολλές και σκοτωμένες. Η απληστία είναι κακός σύμβουλος και γυρνάει μπούμερανγκ.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ότι λέει και ο Terry. Πριν το κλείσουμε είχαμε 7 φακέλους στοιβαγμένους σε έναν πάγκο, όλα βιομηχανικά που δεν γίνανε. Δεν είναι ότι χάσαμε τις δουλειές. Δεν προχώρησαν. Έχω απογοητευτεί πάρα πολύ και είμαι παντρεμένος με παιδί. Να μετακομίσω σε μικρή επαρχιακή πόλη για να μελετάω μεταλλικές κατασκευές μόνο σαν ανέκδοτο ακούγεται.

 

Με μελέτες δεν κάνεις τίποτα, και στην επαρχία τα ίδια είναι. Εγώ αναγκαστικά έγινα πολυμηχανικός και τα πρωινά δουλεύω σε ένα εργοστάσιο μεταλλικών κατασκευών και τα απογεύματα με τα δικά μου. Πολλές ώρες δουλειάς αλλά είναι δύσκολος καιρός και κάνω υπομονή.

Υπομονή lightname , τα μεταλλικά τα κατέχεις και πιστεύω ότι θα ξανανοίξουν οι δουλειές με τα βιομηχανικά όταν τρέξουν πάλι οι επιδοτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εμαθα απο φιλους συναδελφους οτι η J&P απελυσε 180 ατομα μεσα στο Πασχα. Ξερω οτι η Παντεχνικη εχει αφησει τους υπεργολαβους απληρωτους στα εργα του Μετρο που εχει στην Αθηνα. Ο Ακτωρ δεν παει καθολου καλα, ειναι ανοιχτος - κρατηθειτε - €300 εκατ. Μεχρι και ο Μπουγαδελης που εχει κολοσσιαιες μελετες σε Μ. Ανατολη εδιωξε γυρω στα 20 ατομα πριν το Πασχα.

Δεν παμε καλα.

Προσωπικα βλεπω κυμα μεταναστευσης Ελληνων Μηχανικων στο εξωτερικο. Τωρα θα μου πειτε " μηπως ειναι καλυτερα εξω?"..ε ναι σε καποιες χωρες ειναι καλυτερα ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Λιγότερες έως καθόλου είναι οι δουλειές, από το προηγούμενο φθινόπωρο... Με εξαίρεση ένα πελάτη που έκανε πλήρη ανακαίνιση των γραφείων του (450 τ.μ.) ο οποίος βέβαια πλήρωσε με 6-μηνες...

Link to comment
Share on other sites

Και δυστηχώς, η λίστα αυτή θα μεγαλώνει συνέχεια αφού περιλαμβάνει και πλήθος εταιρειών που δεν είναι κολοσσοί όπως αυτές που ήδη αναφέρθηκαν.

Για αυτό έχω απογοητευτεί λοιπόν.

Γιατί βλέπω πολλούς συναδέλφους που συνεργάζονταν με κατασκευαστικές, άνεργους σύντομα.

Και δεν έχουμε και ταμείο ανεργίας εμείς........ έτσι δεν είναι????

Link to comment
Share on other sites

Πολύ απαισιοδοξία βλέπω Από τότε που έγινα μέλος του οικονομικά ενεργού πληθυσμού , κατάλαβα πως πάντα υπάρχουν κρίσεις και μετά ύφεση (αν πάτε στις ειδήσεις της δεκαετίας του 1970 θα ακούσετε τα ίδια, μόνο που η τηλεόραση θα είναι ασπρόμαυρη) Κουράστηκα να ακούω για σφίξιμο του λουριού , λιτότητα κα άλλα τέτοια.Από την εμπειρία μου κατάλαβα ότι για να μπορείς να ανταπεξέλθεις στην ελεύθερη αγορά σαν ένα μικρό γραφείο (ελέυθερος επαγγελματίας) θα πρέπει να ασχολείσαι με πολλά αντικείμενα (με βάση τα δικαιώματα και τις γνώσεις που έχει κάθε ειδικότητα) να συνεργάζεσαι και με εργολάβους να κάνεις όλες τις μελέτες και κατασκευές που σου επιτρέπονται Ετσι ώστε αν σταματήσουν οι εργολαβίες να μπορείς ας πούμε (στο δικό μου τομέα ) να κάνεις μια φωτοερμηνεία ή πραγματογνωμοσύνη ή διόρΘωση πίνακα πράξης εφαρμογής κλπ.Βεβαια θεωρώ βασικό να σέβεσαι τον κάθε ιδιώτη που θα σε εμπιστευθεί , και να μην τον αντιμετωπίζεις σαν χρήμα και μόνο Σε γενικές γραμμές να τηρείς το κώδικα δεοντολογίας , ώστε να αποκτήσεις καλό όνομα (ειδικά αν η κοινωνία είναι κλειστή σε μικρή επαρχιακή πόλη) Πιστεύω ακράδαντα ότι αν αυτά πραγματοποιηθούν δεν υπάρχει λόγος για ανησυχία σε καμιά κρίση και πάντα θα υπάρχει δουλειά τουλάχιστον για αξιοπρεπή ζωή ( με την παραπάνω λογική σίγουρα δεν πλουτίζεις) Αυτά λοιπόν και συνάδελφοι αισιοδοξία και αγώνα !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δίνει ένα στίγμα που πιστεύω κι εγώ ο Γιώργος. Ωστόσο εμείς οι νέοι μηχανικοί που βγαίνουμε σε ένα τέτοιο κλίμα αποκαρδιονόμαστε και δε μας κολάει σύμφωνα με τα όνειρα και τη δημιουργικότητα μας..

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτείτε ότι μετά από μερικά χρόνια (π.χ. το 2020), όταν θα θυμάται κανείς την σημερινή εποχή θα λέει με νοσταλγία : "Ε, ρε τότε ήταν τα χρόνια των ευκαιριών... Τώρα είναι πραγματικά δύσκολα τα πράγματα"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.