Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υπάρχει κρίση στον κλάδο μας;


parist43

Έχετε λιγότερες δουλειές απο το περσινό αντίστοιχο τρ  

80 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Έχετε λιγότερες δουλειές απο το περσινό αντίστοιχο τρ

    • Ναί, έχω λιγότερες δουλειές
      58
    • Εχω περίπου τις ιδιες δουλειές
      16
    • Αντίθετα έχω περισσότερες δουλειές
      6


Recommended Posts

Να συπληρώσω ακόμα όταν ημουν και εγώ στο ξεκίνημα , οι συνάδελφοί μου με αποθαρρύναν να ανοίξω γραφείο όχι εσκεμένα αλλά επειδή στην περιοχή μου ήταν πιο δύσκολα τότε λέγοντας μου ότι , που πας δεν βλέπεις εμάς που τρομάζουμε να πάρουμε τα λεφτά μας , που δεν έχει δουλειές και άλλα τέτοια. και είχα να αντιμετωπίσω και την νοοτροπία του χωρικού που με ρώταγε εσυ δεν είσαι μηχανικός αλλά τοπογράφος . Ομως σιγά - σιγά έκτισα μια διαφορετική εικόνα (ξεκινώντας να έχω γραφείο σε ένα μικρό χωριό στο σπίτι των γονιών μου που μέχρι τότε ήταν εξοχικό) Παράλληλα ενθάρρυνα και άλλους συναδέλφους να ξεκινήσουν στην περιοχή , και μέσα από την δουλειά μας τα 18 αυτά χρόνια και μαζί με την βοήθεια των παλαιότερων συναδέλφων που ήταν ήδη στην περιοχή (πολύ λίγοι τρείς όλοι και όλοι) έχει αλλάξει η εικόνα της ανάπτυξη εδώ και για αυτό ομολογώ ότι είμαι υπερήφανος . Συγνώμη αν κουράζω με αυτά που γράφω αλλά θέλω να δώσω ενα στίγμα αισιοδοξίας για τους νεους συναδέλφους

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επιτέλους μία νότα αισιοδοξίας και χαίρομαι που προέρχεται από έναν παλιό συνάδελφο - σε ευχαριστώ!

 

Από την εμπειρία μου κατάλαβα ότι για να μπορείς να ανταπεξέλθεις στην ελεύθερη αγορά σαν ένα μικρό γραφείο (ελέυθερος επαγγελματίας) θα πρέπει να ασχολείσαι με πολλά αντικείμενα (με βάση τα δικαιώματα και τις γνώσεις που έχει κάθε ειδικότητα) να συνεργάζεσαι και με εργολάβους να κάνεις όλες τις μελέτες και κατασκευές που σου επιτρέπονται...

 

Βεβαια θεωρώ βασικό να σέβεσαι τον κάθε ιδιώτη που θα σε εμπιστευθεί , και να μην τον αντιμετωπίζεις σαν χρήμα και μόνο...

 

Αυτά λοιπόν και συνάδελφοι αισιοδοξία και αγώνα !!!!!

 

Απλά θα ήθελα να αναφέρω το παράπονο ότι δεν είναι μόνο το να αντιμετωπίζει κανείς τον πελάτη σαν χρήμα, αλλά και τη δουλειά την ίδια! Προσωπικά θα με ευχαριστούσε περισσότερο να ασχολούμαι με 3-4 αντικείμενα που πραγματικά τα κάνω κέφι, παρά με όλα για βιοποριστικούς και μόνο λόγους, και ας βγάζω λιγότερα χρήματα! Σίγουρα οι οικονομικές απολαβές του επαγγέλματος καθόρισαν κάποτε την επιλογή σπουδών, αλλά το να γουστάρεις συνάμα το αντικείμενο της δουλειάς σου είναι πολύ σημαντικό! Είναι κάπως δύσπεπτο για νέο μηχανικό να ασχολείται με πράγματα που δεν τον/την γεμίζουν ή ενδιαφέρουν - χαλάει τη διάθεση ο αναγκαίος συμβιβασμός!

 

Συγνώμη αν κουράζω με αυτά που γράφω αλλά θέλω να δώσω ενα στίγμα αισιοδοξίας για τους νεους συναδέλφους

 

Προσωπικά δε με κουράζουν καθόλου όλα αυτά, κάθε μέρα τέτοια αισιόδοξα μηνύματα θα ήθελα να διάβαζα από τους παλιούς να παίρνω κουράγιο!

Link to comment
Share on other sites

σημερα πηγα στην Πολεοδομια.ειχα να παω πανω απο ενα χρονο.

ε τι κριση μιλαμε και σαχλαμαρες.απλα δεν υπαρχει πια τιποτα.

αλλες εποχες θυμαμαι (πριν 10-15 χρονια) πανω απο το κεφαλι του καθε υπαλληλου μηχανικου καθοταν 3-4 ιδιωτες μηχανικοι και δεν προλαβαινε να παρει ανασα.

σημερα απλα ..δεν υπηρχαν ιδιωτες μηχανικοι.μια πολεοδομια αδεια.

κατι το αδιανοητο για τις παληες καλες εποχες .

Link to comment
Share on other sites

Μην μασάς. Εϊναι επειδή λειτουργεί η e-πολεοδομία. :smile:

 

.....Ναι δουλεύουν από τον προσωπικό υπολογιστή τους στο σπίτι ,γι'αυτό λείπουν συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά, θέλω να χαιρετίσω σαν νέο μέλος του forum.

Στην συνέχεια, θέλω να προσθέσω και την δική μου εμπειρία

αναφορικά με το θέμα της κρίσης.

Στην Δυτική Μακεδονία και στην περιοχή που δραστηριοποιούμαι

εγώ, υπάρχει κατακόρυφη πτώση στις δουλειές.

Πρέπει να σημειωθεί ότι η ενασχόλησή μου επεκτείνεται και στην κατασκευή

στα δημόσια έργα αλλά και στις μελέτες - αδειοδοτήσεις.

Τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.