Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Μέσα από τη σκίαση και τον παρατηρητή έκανα μια πρώτη προσπάθεια σε bmp. Άλλαξα λίγο την ανάλυση για να μεγαλώσει η εικόνα.Όμως δεν είμαι και πολύ ικανοποιημένος.Άν κάποιος γνωρίζει το πρόγραμμα καλύτερα είμαι ανοιχτός σε συμβουλές

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να προσέχετε τους φωτισμούς (να είναι ενεργοί) και τις εντάσεις τους... Επίσης την ώρα σκίασης. Αποφύγετε αλληλοκαλύψεις τοίχων, διορθώστε τους. Αν βάζετε υλικά, προσέξτε τα σοκορα. Αν δεν σαν κάθονται οι αποχρώσεις, γυρίστε τις αποχρώσεις και τις ανακλάσεις στο απολύτως λευκό χρώμα για να έχετε 100% την υφή του υλικού bmp.(στο manual υπάρχει ο τύπος μίξης χρωμάτων).

Για τα υλικά το πρόγραμμα έχει πολύ μέτρια βιβλιοθήκη και η συνέχεια δεν είναι καλή. Παρ'όλα αυτά, είναι άκρως ικανοποιητικά για ενδεικτικούς φωτορεαλισμούς. Αν κάποιος θέλει να κάνει καλή δουλειά, θα πρέπει να προμηθευτεί υλικά (textures) από άλλα προγράμματα ή να αγοράσει κάποια συλλογή.

 

Το βασικότερο πρόβλημα για μένα είναι ο μετριότατος χειρισμός κλίμακας, διαστάσεων και τοπικών συντεταγμένων για τα υλικά και η έλλειψη καλής βιβλιοθήκης επίπλων.

 

Mε ενασχόληση λίγων λεπτών, έκανα αυτό:

(λεπτομέρειες στα infos του video)

(προσέξτε την κακή τοποθέτηση των ματιών κουζίνας στην αρχή). Με παίδεψε αφάνταστα και δεν κατάφερα κάτι καλύτερο...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χρησιμοποιεί κανείς το Τέκτων 7 σε υπολογιστή δικτύου;

 

Κατά τον φωτορεαλισμό, όταν επιλέγω να κάνει χρήση όλων των υπολογιστών του δικτύου [για να κάνει πιο γρήγορα] λαμβάνω μήνυμα ότι δεν έχω τέτοιο δικαίωμα.

 

Μήπως εννοεί υπολογιστές δικτύου που να έχουν το Τέκτων; Αλλά αυτό παραείναι κουλό, μόνο την υπολογιστική ισχύ θα χρειαστεί, δεν γίνεται interface χρήση προγράμματος.

 

Στον τιμοκατάλογο δεν είδα να έχει διαφορετικές εκδόσεις σε αυτό το θέμα. Tέκτων+Σκιές+Cinema είναι μία τιμή, δεν αναφέρει κάτι χωριστά για licence χρήσης δικτυακής υπολογιστικής ισχύος.

 

Δεδομένου ότι η εταιρία είναι κλειστή για το καλοκαίρι, αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος, θα ήταν σωτήριο για μένα, αλλιώς θα πρέπει να δεσμέυσω τον υπολογιστή για 1-2 μέρες να κάνει το rendering...

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιεί κανείς το Τέκτων 7 σε υπολογιστή δικτύου;

 

Κατά τον φωτορεαλισμό, όταν επιλέγω να κάνει χρήση όλων των υπολογιστών του δικτύου [για να κάνει πιο γρήγορα] λαμβάνω μήνυμα ότι δεν έχω τέτοιο δικαίωμα.

 

Κατ΄αρχάς δεν το έχω το πρόγραμμα απλά υποψιάζομαι ότι μπορεί να έχει να κάνει με δικαιώματα διαχειρηστή δικτύου και τα ρέστα. Windows ε?:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Windows και ξερό ψωμί! Δεν βγαίνουν για άλλα λειτουργικά αυτά τα προγράμματα! :razz:

 

To δίκτυο αποτελείται από "ισότιμους" υπολογιστές με αυτόματη αναλαβή IP (της μορφής 192.168.1.x, όπου για x=1 είναι το router για το internet).

Link to comment
Share on other sites

Στα extra, βάση ποιού τιμοκαταλόγου;

 

Όπως προείπα, στο τιμοκατάλογο Ιουνίου 2009, αναφέρεται Tέκτων+Σκιές+Cinema υπό ΜΙΑ τιμή, χωρίς να γίνεται κάποια επεξήγηση...

 

Γι' αυτό ρωτάω, για να μάθω...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που έχω τον τιμοκατάλογο 6/09 μπροστά μου, βλέπω (αντιγράφω επ'ακριβώς):

 

> Αρχιτεκτονικό πρόγραμμα με Σκιές - φωτορεαλισμό Ray Trace

> Cinema

> Πολλαπλή επεξεργασία φωτορεαλισμού - LAN

> CAD-Organizer

> Προμετρήσεις

 

όλα σε μία τιμή (δεν ξέρω αν είναι σωστό να την αναφέρω)...

 

Αnyway, προγραμμάτισα τις δουλειές μου και έχω αφήσει περίπου 1,5 μέρα συνεχόμενη κενό για να γίνει το video...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.