Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Ακριβώς "παιδικό".

Αυτό είναι και το μεγάλο του πλεονέκτημα.

Αυτό διαφημίζει και η εταιρεία που το προωθεί.

Θυμηθείτε τη διαφήμιση με τα τουβλάκια και το μότο "δουλεύει απλά".

Με λίγα λόγια ένα πρόγραμμα:

α) εύκολο στην εκμάθηση,

β) παραγωγικό για σχέδια οικοδομικών αδειών,

γ) με λιγοστές δυνατότητες και βιβλιοθήκες σε σχέση με τα προγράμματα μεγαθήρια του εξωτερικού, αρκετές όμως για να κάνεις τη δουλειά σου εύκολα και γρήγορα.

δ) που διαθέτει κοινό περιβάλλον εργασίας με το Fespa, ένα διαδεδομένο πρόγραμμα στατικών της Ελληνικής αγοράς.

 

Για σχέδια πολεοδομίας όπως είπα, κατόψεις-τομές-όψεις είναι πάρα πολύ καλό.

Για το διάγραμμα κάλυψης που πιστεύω είναι μεγάλο μέρος της σχεδιαστικής δουλειάς θα μπορούσε να έχει ένα εργαλείο σαν το AutoΔόμηση.

Για φωτορεαλισμούς ενώ γίνονται εύκολα και γρήγορα έχει δύο μεγάλα μείον:

i) οι βιβλιοθήκες τρισδιάστατων αντικειμένων είναι περιορισμένες σε σχέση μ' όσες θα βρεις σε dwg

ii) η ποιότητα υστερεί σημαντικά σε σχέση με archicad, architect.pc που έχω δει. Ίσως βέβαια να φταίει και ο χρήστης!

 

Σημείωση:

Δεν έχω το Τέκτων 7 αλλά το 4.3

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Chronism εγω το εχω χρονια και εχω πλεον και την 7. Ενα πραγμα θα σου πω :ταχυτητα και παραγωγικοτητα. Βλεπω αλλους που δουλευουν πανω σε autocad και πραγματικα τους λυπαμαι.

Αν ασχοληθεις και ψειρισεις λιγο την κατοψη μετα πας σφαιρα στα αλλα.

 

Στις τομες δεν ειχε προβλημα , δεν ξερω που το εντοπιζεις.

Οι σκαλες που ηταν ενα πραγματικα αδυνατο σημειο εχουν βελτιωθει αρκετα στην 7.Βεβαια εξαρταται και απο τι ζηταει ο καθενας.

 

Για τον φωτορεαλισμο , για να παρεις καλο αποτελεσμα πρεπει να ψαχτεις πολυ με τις παρα πολλες παραμετρους του.

 

Eπισης υπαρχει η δυνατοτητα να προσθεσεις στην βιβλιοθηκη 3d αντικειμενα που εσυ θα φτιαξεις ή να τροποποιησεις τα υπαρχοντα.Αυτο ομως θελει χρονο.

 

Επισης ειναι χρησιμη δυνατοτητα οτι μπορεις να φωτογραφισεις με ψηφιακη υλικα και επιφανειες και να τις περασεις στις υφες του φωτορεαλισμου.

 

Απο την δικη μου εμπειρια , αν κατσεις και ασχοληθεις λιγο καιρο στην αρχη και σεταρεις τις default παραμετρους για τα διαφορα δομικα στοιχεια οπως σε βολευουν μετα δεν θα εχεις προβλημα.

 

Να θυμασαι παντα οτι δεν ειναι αμιγως τρισδιαστατο αλλα ουσιαστικα 2,5 διαστασεων με οτι αυτο συνεπαγεται .

 

Μειονεκτηματα που εντοπιζω εγω.

 

α.Ασυμβατοτητα με autocad. Παρολο που σωζει και φορτωνει και σε dxf χανονται πολλα στοιχεια.Βεβαια εχει βγει ενα προσθετο module γι αυτην την δουλεια το οποιο ομως δεν το εχω αγορασει αρα δεν μπορω να σου πω.

 

β.Αναλογα τα τελειωματα των τοιχων στην περιμετρο προκυπτουν ψιλα ελαττωματα στις οψεις τα οποια ομως διορθωνονται ευκολα.

 

γ. Η εισαγωγη κειμενου απο word συμπιεζει λιγο τις γραμματοσειρες.

 

δ. Δεν μπορεις σε εικονα που εισαγεις να σχεδιασεις απο πανω της .Πχ σε ενα αποσπασμα πινακιδας ΓΥΣ να σχεδιασεις απο πανω το οικοπεδο.(Αυτο πραγματικα μου την σπαει εμενα).

 

ε. Δεν υποστηριζει jpg . Moνο bmp.

 

Γενικα το καλυτερο ειναι να πας επι τοπου εχοντας καταγραψει ολα τα δυσκολα σχεδιαστικα σημεια που εσυ κρινεις και να τα ζητησεις στην επιδειξη.

Link to comment
Share on other sites

όσον αφορά την ερώτηση του Στέργιου για φτηνότερα προγράμματα

μου'ρχεται στο μυαλό (από πρόσφατη έρευνα αγοράς) το Archicad Start Edition

στα 1550 €.

Δεν έχει κανένα από τα προβλήματα που αναφέρει ο avgoust παραπάνω για τον ΤΕΚΤΩΝΑ, δεν χρειάζεται AUTOCAD για να δουλέψει και έχει πληρέστατη βιβλιοθήκη.

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια διευκρινηση. Το ΤΕΚΤΩΝ ειναι τελειως ανεξαρτητο απο το autocad. Το σχολιο που εκανα πανω σε αυτο αφορουσε την δυνατοτητα επικοινωνιας με αλλα autocad - based προγραμματα .

 

Για την τιμη του επειδη παω απο αναβαθμιση σε αναβαθμιση δεν ξερω ποσο ειναι σημερα.Αλλα αυτο που ξερω ειναι οτι μπορεις να το αγορασεις και σκετο δηλαδη χωρις φωτορεαλισμο (ΣΚΙΕΣ τον ονομαζει η LH) και χωρις την δυνατοτητα ταινιας , οποτε η τιμη πεφτει.

Link to comment
Share on other sites

Το module CAD-Organizer του Τέκτων λύνει το πρόβλημα εξαγωγής αξιοπρεπούς dxf αρχείου.

Θα ανέφερα σαν πρόβλημα την αδυναμία αποθήκευσης ενός αρχείου σε παλιότερο format για να επικοινωνήσεις μ' έναν συνεργάτη που δεν αναβαθμίσει στην έκδοση που έχεις εσύ.

 

Απ' όσα έχω δει θεωρώ το Archicad καταπληκτικό πρόγραμμα, πολύ καλύτερο από το Τέκτων και σε φοβερή τιμή αλλά το Τέκτων είναι πρόγραμμα με το οποίο θα βγάλεις λεφτά, θα το μάθεις γρήγορα, θα βγάζεις γρήγορα τα απαιτούμενα για πολεοδομία και θα το αποσβέσεις γρήγορα.

Ένας Πολιτικός Μηχανικός σαν και εμένα θα αγοράσει Τέκτων, ένας Αρχιτέκτονας Archicad ή και τα δυο.

Link to comment
Share on other sites

Στον Τέκτονα 4 δε θυμάμαι ακριβώς την έκδοση ήταν αδύνατο να δουλέψω με καμπύλες, κύκλους και τόξα.

Ούτε ένα απλό τοπογραφικό με τριγωνισμούς δεν μπορούσα να κάνω.

 

Όταν βιαζόμουν το έκανα στο autocad και το γυρνούσα σε Τέκτονα.

 

Δε συζητάμε για αποτυπώσεις παράγωνων κτιρίων ή όψεις Νεοκλασικών με οβάλ στολίδια, κυμάτια, φουρούσια ή και αγάλματα.

 

Και φυσικά όταν ερχόταν η ώρα του μηχανολόγου που είχε το cad της 4Μ κάναμε προσευχές.

 

Το θέμα της συμβατότητας των προσραμμάτων και το θέμα των αναβαθμίσεων είναι πολύ σοβαρό σε σημείο να προτιμώ να πληρώσω την τεράστια διαφορά για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

 

Ελπίζω το 7 να έλυσε τέτοια παράπονα.

Link to comment
Share on other sites

Με τους μηχανολόγους δεν υπήρχε ποτέ πρόβλημα εφόσον μπορούσαν να διαβάσουν dxf αρχεία. Αν έχεις δε το CAD-Organizer είναι πολύ καλύτερα γι αυτόν γιατί δε σπάζουν όλες οι γραμμοσκιάσεις σε γραμμές. Αλλά και χωρίς αυτό πάντα η δουλειά γινόταν χωρίς να φτάσει ποτέ κανένα παράπονο στα αυτιά μου.

 

Αυτά τα προβλήματα που αναφέρεις με τόξα και καμπύλες δεν τα αντιμετώπισα ποτέ και έχω κάνει απ' όλα όσα αναφέρεις εκτός των αγαλμάτων. :lol:

 

Τα ελαττώματα του Τέκτων εντοπίζονται αλλού.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.