Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Λοιπόν, το ξανακοίταξα κι είχα κάνει λάθος σε αυτό που είπα.

 

Για να δουλέψει αυτό το εργαλείο για την διόρθωση τοίχων πρέπει οι τοίχοι να έχουν αλληλοκάλυψη με την γωνία κοινή (στην ίδια έλξη). Όταν τους έχεις έτσι πατάς το σχετικό εικονίδιο, κλικ στον έναν τοίχο, κλικ στον άλλο και στο κάνει.

Βγάζει την ένωση η οποία όμως δεν είναι τοίχος. Δεν έχω βρει τι είναι, οπότε αν θελήσεις να την σβήσεις θα πρέπει να το κάνεις μέσα από το "Επεξεργασία".

 

Σε γενικές γραμμές και ειδικά σε τέτοιες περιπτώσεις πρέπει να εκτυπώνεις με πατημένο το κουμπάκι της ποιότητας (δίπλα στο κόκκινο θαυμαστικό της επανασχεδίασης) το οποίο διορθώνει εμφανισιακά στο σχέδιο τέτοιες αλληλοκαλύψεις.

 

Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω σχήμα, πριν και μετά την διόρθωση.

post-6132-131887254676_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τόσο καιρό το εικονίδιο το δουλεύω με αλληλοκάλυψη και όμως τα αποτελέσματα σε πολλές περιπτώσεις δεν είναι ικανοποιητικά. Δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα και το τι εννοείς ικανοποιητικό αποτέλεσμα.

Όπως είπα και προηγουμένως, αυτό είναι όντως ένα από τα αδύναμα σημεία του προγράμματος. Με λύσεις όπως αυτή της εικόνας εγώ είμαι ικανοποιημένος.

Αν με ρώταγες μία και μόνο αλλαγή που θα ήθελα στο πρόγραμμα, θα ήταν οι τοίχοι με διαφορετικά υψόμετρα (μορφής τραπεζίου). Έχω συνηθίσει πλέον να λειτουργώ με ανακλινόμενα επίπεδα και να πετυχαίνω 100% αυτό που θέλω, αλλά θα ήθελα κάτι πιο απλό και εύχρηστο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπερα συναδελφοι.

 

Ειμαι κατοχος και χρηστης της εκδοσης Τεκτων 10 που την πηρα πακετο με το Μαστερ 5.4.0.14f

 

Αντιμετωπιζω το εξης προβλημα.

Οταν εισαγω διαστασεις και για καποιο λογο μετακινησω το στοιχειο που φερει τη διασταση, η διασταση "χανεται" αλλα παραμενει σε λανθανουσα κατασταση και το προγραμμα στον κωδικα του το αναγνωριζει αυτο ως σφαλμα.

Το αποτελεσμα ειναι μολις κλεισει το αρχειο και θελησω να το ξανα ανοιξω για να το δουλεψω, μου εμφανιζει σφαλμα και δε μ αφηνει να ανοιξω το αρχειο.

 

Επικοινωνωντας με την εταιρεια πριν απο 3 μηνες που πρωτοσυναντησα το προβλημα, μου ειπαν "θα βγαλουμε εκδοση που διορθωνει το προβλημα, στειλτε μας τα αρχεια που εχουν προβλημα και θα σας τα στελνουμε πισω διορθωμενα".

 

Το πληρωμα του χρονου εφτασε, εφαγα αρκετες μερες συνολικης αναμονης για τα αρχεια που περιμενα να διορθωθουν χωρις να μπορω να δουλεψω τα αρχιτεκτονικα μου, μεχρι σημερα που μου εστειλαν μειλ με προσφορα για το τοπογραφικο προσθετο.

 

Παιρνω τηλεφωνο και μου λενε πως η εκδοση του τοπογραφικου περιεχει τη διορθωση στις διαστασεις και πως η διορθωση αυτη δε θα βγει σε αυτονομη εκδοση.

Επισης μου ειπαν πως θα σταματησουν να δεχονται αρχεια προς διορθωση για το συγκεκριμενο προβλημα, αναγκαζοντας με κατ' ουσιαν να αγορασω ενα προσθετο το οποιο δε χρειαζομαι (δαπανη περι τα 350Ε +ΦΠΑ) για ενα λαθος για το οποιο δεν ευθυνομαι, για μια εκδοση που την πηρα πακετο με το ΦΕΣΠΑ-Ευρωκωδικες το Φεβρουαριο κι εδωσα πολλα χρηματα κι εν τελει το ολο θεμα ειναι κατι που με εξοργισε.

 

Θα ηθελα να διαβασω καποιες αποψεις σχετικα με το ανωτερω ζητημα, εχετε αντιμετωπισει το εν λογω προβλημα? σας εχουν προσεγγισει για την αναβαθμιση? εχετε λαβει καποια διαφορετικη απαντηση? πως το αντιμετωπιζετε εν τελει?

 

 

Συγνωμη για το σεντονι κι ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πολύ παλιός πελάτης της LH και ήμουνα "φανατικός" του Τέκτονα. Και καλά "Ελληνικό πρόγραμμα" και έχει τις απαραίτητες δυνατότητες χωρίς να είναι πολύ "βαρύ". Τόσο που το πρότεινα και σε συναδέλφους.

Ωστόσο η μη υποστήριξη παλιότερων εκδόσεων, η τάση "εξαναγκασμού" σε αναβαθμίσεις & η κακή επικοινωνία με άλλα προγράμματα με απογοήτευσαν τόσο ώστε να έχω ήδη στραφεί αλλού. Έχω ακόμα μια έκδοση που μ' αρέσει να την δουλεύω μέχρι να μου πουν ότι δεν μου ανανεώνουν την άδεια.

Αλλά δεν μ' έχουν δει ακόμα ν' αγριεύω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι να κανω, ειμαι σε απιστευτο τελμα.

ΔΕΝ μπορω να δωσω αυτα που ζητουν αυτη τη στιγμη για κατι που δε χρειαζομαι και εφοσον σταματησουν την τεχνικη υποστηριξη στο σφαλμα, πολυ απλα δε θα μπορω να δουλεψω, θα αναγκαζομαι σε καθε "υγιες" βημα να αποθηκευω σε διαφορετικο ονομα!  ΑΚΟΥΣΟΝ ΑΚΟΥΣΟΝ !

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Οι περισσότερες λεπτομέρειες μπορούν να δημιουργηθούν με επίπεδα (ή σπανιότερα τοίχους) σε συνδιασμό με περιστροφή και ανάκλιση.

Πρέπει να έχεις άριστη αίσθηση του τριδιάστατου χώρου και αρκετό χρόνο για να φτιάξεις κάτι εντυπωσιακό.

Επίσης ΑΡΙΣΤΗ γνώση των εντολών στο μενού "Επεξεργασία", διαφορετικά θα κάνεις πολλά κλικ χωρίς λόγο.

Link to comment
Share on other sites

@giannis_eng, Υπάρχει έτοιμο υλικό.

 

Θα πας στις ιδιότητες του τοίχου -> Φωτορεαλισμός εξωτερικής πλευράς -> Επιλέγεις "Ναι" στο πεδίο "Αρχείο Υλικού" -> Επιλέγεις "Τοιχοποιία 3" και θα βγάλει σκοτίες στο 3d. Επίσης, αλλάζοντας και τις τιμές Dx και Dy αλλάζει και την πυκνότητα στις σκοτίες.

 

Αν χρειάζεσαι διαφορετικό χρώμα, θα πρέπει να επεξεργαστείς το αρχείο με κάποιο πρόγραμμα όπως το photoshop ή το gimp (που είναι και δωρεάν).

Το αρχείο bmp βρίσκεται στον φάκελο του Τέκτωνα στον Υποφάκελο "textures".

 

Το αποτέλεσμα είναι μάλλον ικανοποιητικό, αλλά δε σου δίνει ιδιαίτερα πολλές δυνατότητες χειρισμού.

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημερα, συναδελφος πολιτικος μηχανικος μεγαλης ηλικιας εχει το εξης προβλημα, δουλευει τα σχεδια του σε Τεκτων 2000, προσδιοριζει τα πενακια για τα παχη των γραμμων κανονικα, οταν επιλεξει να αποθηκευσει το σχεδιο ως dxf ολες οι γραμμες του σχεδιου εμφανιζονται με το ιδιο παχος. Υπαρχει καποια λυση;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.