Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ύψος υπογείου από τελική στάθμη εδάφους


STAVROSL

Recommended Posts

  • 4 months later...

Καλησπέρα.

Σε οικισμό προ 1923 θέλω να κατασκευάσω υπόγειο, το οποίο λόγω της κλίσης του εδάφους θα προεξέχει του εδάφους περισσότερο από 1.20μ. κατά ένα μεγάλο τμήμα του, όπως φαίνεται στην σχηματική τομή που επισυνάπτω.

 

Θεωρώ πως το τμήμα που προεξέχει <1.20μ. μπορώ να το θεωρήσω υπόγειο και να μην προσμετρηθεί στον Σ.Δ. και το τμήμα που προεξέχει >1.20μ. να προσμετρηθεί στον Σ.Δ. και με τοπική εκσκαφή στην μπροστινή πλευρά (δεξιά όπως το βλέπουμε) να έχω και πόρτα για πρόσβαση τον χώρο αυτό.

 

Συμφωνείτε?

SXHM_TOM.pdf

Link to comment
Share on other sites

Έχω τη γνώμη ότι το χαμηλότερο τμήμα θα θεωρηθεί ισόγειο, οπότε θα έχεις διώροφη οικοδομή με τμήμα υπογείου (αυτό που δεν προσμέτρησε στο Σ.Δ). Κάποιο μπάζωμα στο να μην έχεις υπέρβαση ύψους υπογείου δεν γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες μπάζωμα? Να μπαζώσω 80 εκατοστά μπροστά, ώστε να μην υπερβώ τελικά το 1.20μ από το οριστικά διαμορφωμένο έδαφος?

Link to comment
Share on other sites

και στα πλάγια και μπροστά και να αφήσεις μια σκάλα 1 μ πλάτους ωστε να κατεβαίνεις από το διαμορφωμένο έδαφος. Όμως αφού δεν υπάρχουν υπερβάσεις και έτσι να το αφήσεις σωστό είναι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βέβαια και στα πλάγια εννοούσα και μπροστά. 

Είναι μια εναλλακτική και αυτή.

 

Δε συνηθίζω να έχω το μισό υπόγειο εντός Σ.Δ. και με ξενίζει κάπως αυτή η προσέγγιση γι αυτό και ρώτησα.

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο περίεργη προσέγγιση, αλλά πλέον με τον ΝΟΚ μπορείς να έχεις υπόγειους χώρους με κύρια χρήση και 50% μέτρηση στο ΣΔ, και ταυτόχρονα βοηθητικούς που να μην μετράνε. Επίσης δεν είναι υποχρεωτικό να καλύψεις όλο το περίγραμμα του κτιρίου σου με υπόγειο. Μπορείς να καλύψεις το μισό, και να επικοινωνεί λειτουργικά με το διπλανό ισόγειο χώρο.

Επίσης δεν βλέπω τον λόγο γιατί να σε υποχρεώσουν να κατασκευάσεις τα δάπεδά σου βαθμιδωτά, για να εκμεταλευτείς το υπόγειο εκτός ΣΔ, δίνοντάς του και λίγο φως. Ο ΝΟΚ γενικά δεν το απαγορεύει.

Προσωπικά ενώνω με ευθεία γραμμή τα δύο σημεία που σταματάει το 1,20 να ισχύει, στην περιγραφή της δόμησης.

 

Τώρα αν το έδαφος είναι κυματιστό (σπάνιο, δεν το έχω δει ποτε), από το να παιδεύεσαι να κάνεις το μπακάλη με το διάγραμμα δόμησης, επέλεξε να διαμορφώσεις το έδαφος γύρω σου να είναι πιο στρωτό.

 

Αν δεν θες να μπαζώσεις όλο το ύψος, μπορείς από την μία να μπαζώσεις λίγο, από την άλλη να ξεμπαζώσεις και να κατεβάσεις λίγο το κτίριο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

(από μεταφορά)

Pavlos33

 

Καλησπέρα,

ελπίζω να είμαι στο σωστό τόπικ. Όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα κάπου συγκεντρωμένες πληροφορίες γιαυτό και παραθέτω τις απορίες μου.

 

Σε οικόπεδο εντός οικισμού (Ηmax=7.50m) πρόκειται να εκδοθεί άδεια για ενοικιαζόμενα διαμερίσματα. Όμως λόγω της κλίσης του εδάφους προκύπτουν  υπόγειο-ισόγειο-όροφος. Η μπροστινή όψη όμως του υπογείου είναι εμφανής και ο ιδιοκτήτης θέλει να κάνει κι εκεί διαμερίσματα (τουλάχιστον μπροστά).

 

α)Ποιά τετραγωνικά πρέπει να μετρήσουν στη δόμηση; 

β)Τί γίνεται με τα ύψη ? Μήπως πρέπει να κάνω κλιμάκωση ορόφων για να μη έχω θέματα?

aporia yps.pdf

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

αυτο που ισχυει ειναι η   προσαρμογή του κτιρίου στο εδαφος και οχι  το αντιστροφο..

 

κατα τα λοιπα εισαι στο σωστο  τοπικ

 

δες την αρχη [ και τα υπολοιπα...]

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.