Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ύψος υπογείου από τελική στάθμη εδάφους


STAVROSL

Recommended Posts

στο σχήμα καταλαβαίνεις πολλά. Να πω καταρχήν ότι στο μπάνιο δημιούργησε λαμπά στην πόρτα του. Η γνώμη μου είναι min 20cm ή μεγαλύτερο - πρέπει να σε παίρνει για να βολέψεις πίσω ντουλάπι, πετσέτες ή κάτι άλλο.

Ακόμα στο μεγαλύτερο δωμάτιο που εμφανίζεται σκέψου μήπως στον τοίχο απέναντι από τον τοίχο δεξιά της πόρτας, βάλεις μια μεγάλη ντουλάπα πέρα ως πέρα, με ενα μικρό ή καθόλου άνοιγμα. Τα μεγάλα υπνοδωμάτια θέλουν μεγάλες ντουλάπες. Ανοιγμα έχεις στον διπλανό τοίχο, αυτό μπορεί να μεγαλώσει και από εκεί να βγαίνεις στον εξώστη.

Για την στέγη αρχικά, η τετράριχτη θα σου δώσει περίεργο σχήμα στις όψεις στην περιοχή που βρίσκεται το σπάσιμο μεταξύ σκάλας και μπάνιου, οπότε μπορείς να σχεδιάσεις εκείνες τις όψεις να δεις τι σου δίνει και να αποφασίσεις.

Εγώ δουλεύω 3d με όψεις, οπότε το στήνω στο μοντέλο μου και επιλέγω μια καλή λύση η οποία θα πρέπει να αρέσει κιολας.

Η δίριχτη δείχνει να βγαίνει πιο καλά. Ενα σκέλος χαμηλά στην περιοχή που λες "κατοψη α' ορόφου" και το άλλο από την πλευρά που βρίσκεται ο εξώστης που βρίσκεται κοντά στο μπάνιο.

Το θέμα με τις δοκούς, δεν απαντάται εύκολα.  Την κλίση θα την δημιουργεί μπετόν, ξύλο ή κάτι άλλο?

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!τι εννοείς Λαμπά στο μπανιο?θα τα τελειώσω και θα τα ανεβάσω.τελικα η στέγη θα γίνει δυρριχτη από μπετό με 60ρι δοκάρι .στο δωμάτιο το μεγάλο θα το τελειοποίηση .σε ευχαριστώ.μολις τελειώσω περιμένω άποψη!καλη κυριακη

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά και εγώ θα κινηθώ στα.. βήματα του Arche  όπως

 στο υπνοδωμάτιο βάλε μια ντουλάπα φέρνοντας την πόρτα προς την σκάλα και 2 στενά παράθυρα 

Επίσης οι εξώστες γενικά υπερχειλίζουν (χαρακτηριστικά η βεράντα + μπαζωμένος εξώστης -γιατί?)

Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, sultanos said:

Ο μπαζωτος εξώστης είναι στο ισόγειο.θα τα φτιάξω καλημέρα και θα δεις.ειπες πως κανείς 3D?

έχω κάνει, τελευταίο διάγραμμα δόμησης πάντως έδωσα με αξονομετρικό. 3D αν παρουσιαστεί η ανάγκη ξανακάνω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.