Jump to content
STAVROSL

Ύψος υπογείου από τελική στάθμη εδάφους

Recommended Posts

o gior35 εννοει την οροφη πιο πανω.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μήπως αλλάζει πάλι με το καινούριο νομοσχέδιο που θα ψηφιστει το ύψος του υπογείου από τη στάθμη εδάφους???

Share this post


Link to post
Share on other sites

ναι, επανέρχεται στο 1,50 μ. για τις εντός σχεδίου περιοχές.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχω το εξής θέμα πολεοδομικής φύσης για τις εκτός σχεδίου περιοχές:

Απ’ την μια υπάρχει το ΠΔ/24-5-85 (το οποίο ισχύει από 31/5/85).

Στο άρθρο 1 παράγραφος 11 έχει γίνει προσθήκη με τον Ν.3212/03 άρθρο 10 παρ.4 του εξής:

"Η δε στάθμη της οροφής του υπογείου δεν επιτρέπεται να είναι υψηλότερη των 0,80 μέτρων από το διαμορφωμένο γύρω έδαφος".

Το οποίο είναι σαφές και δεν φαίνεται να καταργείται ρητά πουθενά μετά το 2003.

 

Απ’ την άλλη υπάρχει ο ΓΟΚ του 85 που ισχύει από 18/2/1986.

Ο ΓΟΚ του 85 όπως ισχύει σήμερα, μετά την τροποποίηση του Ν. 3775/09 που καταργήθηκε φέτος με τον Ν. 3843/10, επαναφέρει το ύψος των υπογείων πάνω από το διαμορφωμένο έδαφος σε 1.5m.

 

Το ερώτημα είναι απλό τι από τα δύο ισχύει και που στο καλό είναι γραμμένο το τι ισχύει?

Υπάρχει κάποια διάταξη που θέτει τον ΓΟΚ «πάνω» από το ΠΔ για τα εκτός σχεδίου ή το αντίστροφο?

Και ακόμα και αν υπάρχει κάτι τέτοιο ποιος ο λόγος δημιουργίας της ασυμφωνίας αυτής με το Ν. 3213/03 στην περίπτωση που ο ΓΟΚ ακυρώνει το ΠΔ?

 

Τέλος πάντων από Δευτέρα θα ρωτήσω και την γνώμη της πολεοδομίας, απλά θα ήταν καλύτερο να ξέρω νωρίτερα για να προχωρήσω τα σχέδια.

 

Σας ευχαριστώ όλους εκ’ των πρότερων για τις απαντήσεις.

 

Υ.Γ. Για πρόγραμμα ενημέρωσης έχω την Δομική Πληροφορική update, εσείς τι χρησιμοποιείτε, υπάρχει κάτι καλύτερο?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εκτός σχεδίου 0,80m

Εντός σχεδίου 1,50m

από στάθμη διαμορφωμένου εδάφους μέχρις στάθμης οροφής υπογείου.

Δεν είναι θέμα γνώμης της Πολεοδομίας, απλώς έτσι είναι.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.

 

Σε αυτό κατέληγα και εγώ διαβάζοντας αυτά που παρέθεσα, αλλά τα γεγονότα μου δημιουργούσαν αμφιβολίες αν υπάρχει και κάτι άλλο που δεν μπορούσα να βρω.

 

Σίγουρα δεν είναι θέμα γνώμης Πολεοδομίας κάτι τόσο απλό και αλλά και σοβαρό.

Αλλά πάλι δεν μπορώ να καταλάβω που έχουν στηριχθεί εγκεκριμένες άδειες???

Share this post


Link to post
Share on other sites

@arxrts

 

Οι εγκεκριμένες άδειες στηρίζονται στους ...νόμους (εδώ γελάμε ή κλαίμε ανάλογα την περίπτωση)

 

Όταν ο Alexispap γράφει οροφή εννοεί και ...οροφή όχι το δάπεδο δηλ. του υπογείου

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το ξέρω ότι δεν είναι από το δάπεδο αλλά απ' την οροφή, δηλαδή πόσο έξω είναι το υπόγειο από το έδαφος.

Πάντως αυτό είναι υπερβολικό καθώς δεν αφήνει περιθώρια για παράθυρα στο υπόγειο, αλλά και καλό γιατί γλιτώνουμε από κοντά υποστυλώματα αν και δεν πιστεύω να το έκαναν για αυτό.

 

Πάντως ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το έκαναν για να μην γίνονται υπόγεια με "άτυπη" κύρια χρήση. Δοθέντος ότι οι φεγγίτες 80cm εξασφαλίζουν καλό φωτισμό και ότι με λίγη επιμονή στον σχεδιασμό μπορείς (κάνοντας χρήση της τοπικής εκσκαφής) να βγάλεις ισόγεια είσοδο και κανονικά παράθυρα, έχω δει υπόγεια σύννομα με εξαιρετικές προϋποθέσεις κύριας χρήσης... Τελικά η επιλογή της μείωσης στα 80cm ήταν άλλη μια ανοησία. Ο ασυδότως παρανομών δεν κολλάει σε τέτοια, ξεμπαζώνει (δηλ... αλλάζει στάθμη) και καθαρίζει...

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.