Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ύψος υπογείου από τελική στάθμη εδάφους


STAVROSL

Recommended Posts

Σε οικισμο<2000 το οικοπεδο εχει οψη σε δρομο με κλίση. Eχει κτιριο με 3 οροφους.

Απο την οψη του δρομου, φαινεται να εχει υπογειο, ισογειο και οροφο,

αλλα απο την οψη του περιβαλλοντα χωρου του οικοπεδου, απο την αυλη του, φαινεται να εχει 3 οροφους.

 

το 1,20 που πρεπει να εχει το υπογειο απο την σταθμη του εδαφους πρεπει να υπαρχει σε ολες τις οψεις για να θεωρηθει ως υπογειο?

 

Σε αυτη τη περιπτωση εχω 3οροφο κτιριο με ισογειο και 2 οροφους?

 

http://postimg.org/image/zcpvhlshf/

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Το 1,20 (ή ότι έλεγε η άδειά του) πρέπει να υπάρχει γύρω γύρω από την περίμετρο του κτίσματος, από την τελική διαμορφωμένη στάθμη (εφόσον είναι υφιστάμενο) για να θεωρηθεί υπόγειο.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Έρχομαι και εγώ και ρωτάω μετά από 7 χρόνια στο ελεύθερο επάγγελμα την εξής ψαγμένη απορία που έχω .Τελικά όταν λέμε ότι το υπόγειο σύμφωνα με τον ΓΟΚ πρέπει να προεξέχει ως 1,50 μ τι εννοούμε ακριβώς; μέσα στο 1,50 μ είναι μέσα και η πλάκα ισογείου (δλδ 1,30 +0,2=1,5) η 1,50 μέχρι το κάτω μέρος της πλάκας;(κάθε φορά που ανοίγω την συζήτηση με συνάδελφο δεν ακούω σαφή απάντηση...)

Link to comment
Share on other sites

Όχι της πλάκας. Της οροφής του υπογείου. Μπορεί να είναι η πλάκα, μπορεί το φελιζόλ, μπορεί η ψευδοροφή.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Στο σχ. 7.3 που έχει παραθέσει ο συνάδελφος δείχνει να συμπεριλαμβάνεται και το πάχος της πλάκας της οροφής υπογείου, ενώ στα άλλα σχήματα δεν το συμπεριλαμβάνει.

Link to comment
Share on other sites

Το σχήμα που παραθέτει ο συνάδελφος είναι από την εγκύκλιο 131/86 και αφορά τον ΓΟΚ 85. Τα σχήματα αναφέρονται σε διαφορετικά σημεία του ΓΟΚ. Αυτό που αναφέρει ο ΝΟΚ είναι η "οροφή" του υπογείου.

Link to comment
Share on other sites

Με το > μάλλον εννοεί το max ο ποιητής... :mrgreen:

 

Με το οροφή όμως νοείται η φέρουσα οροφή και όχι τυχούσα ψευδοροφή πχ. 20 εκ. πιο κάτω.

 

Κάποτε είχα ρωτήσει ελεγκτή σε περίπτωση που η πλάκα υπογείου είναι 15 εκ.  και κάποιος πρόβολος  25 εκ. από που θα μετρήσουμε μου είπε από την οροφή του υπογείου και όχι του προβόλου.

 

Το σωστότερο θα ήταν να υπήρχε ένα όριο μέχρι το πάνω μέρος της πλάκας δηλαδή το δάπεδο του ισογείου πχ. 1,70 γιατί έτσι όπως είναι μπορεί κάποιος να δείξει κάποια zoellner 50 εκ. και έτσι να χαθεί... το μέτρο

Link to comment
Share on other sites

Οροφή δεν είναι το κάτω μέρος της πλάκας. Είναι το επίπεδο που αγκίζεις και βλέπεις. Μπορεί να είναι το κάτω μέρος της πλάκας, μπορεί το φελιζολ, μπορεί η ψευδοροφή. Και αυτό φύσικά είναι απολύτως λογικό.

 

Και εγώ είχα πλάκα σαντουιτς 60εκ. σε έργο μου και ψευδοροφή και η μέτρηση του 1,5μ ήταν από το κάτω μέρος της ψευδοροφής.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.