Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Συμπλήρωση βιβλίου εσόδων-εξόδων


ge_liakos

Recommended Posts

Μπορώ να χρησιμοποιώ διαφορετικό φύλλο του βιβλίου για κάθε τρίμηνο; Δηλαδή για το πρωτο τριμηνο να γράφω τα εξοδα στο πρωτο φύλλο εξοδων, για το επομενο τριμηνο να αφήνω κενό το πρώτο φύλλο και να αρχίζω άλλο απο πίσω. Επιτρέπεται να αφήνονται κενά ή πρέπει να είναι συνεχόμενα;

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να αφήνεις κενά αρκεί να αιτιολογείται η απόφαση αυτή και να μην ωθεί σε σκέψεις πονηρές.

 

Αρκεί να "διαγράφεις" κατά τη λογιστική καταγραφή το κενό τμήμα της σελίδας.

 

Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να αφήνεις ολόκληρο φύλλο κενό !?!?

 

Τι μορφοποίηση είναι αυτή ? Έχω ακούσει για ανά σελίδα και αντικρυστό αλλά ολόκληρο φύλλο άδειο όχι.

 

Συμβουλές:

-γράφετε πυκνά αλλά ευανάγνωστα.

-όχι μπλάνκο και σβησίματα λιώσιμο του χαρτιού με τη γόμα. Καλύτερα διαγράψτε να φαίνεται η πράξη και συνεχίστε.

-διαλέξτε μορφοποίηση που βολεύει ανά τρίμηνο.

-Αποφύγετε πολλαπλές καταχωρήσεις μικροποσών. Δλδ 1,30€ και 1,25€ και 2,00€. Περισσότερο μπελάς είναι και αύξηση της πιθανότητας λάθους παρά όφελος σε ΦΠΑ.

-Διατηρείτε την ίδια μορφοποίηση και μην την αλλάζετε συνέχεια.

-Επωνυμία βάζουμε την πραγματική επωνυμία (πχ VODAFONE-ΠΑΝΑΦΟΝ Α.Ε.Ε.Τ. και όχι vodafone)

-Αν κρίνετε εαυτόν καθαρούς τότε βάζετε σημειωμένα με μολύβι πάνω υποσύνολα και τικ που βοηθάνε στην καλή εποπτεία και κερδίζουν ψυχολογικά κατά τον έλεγχο.

-Όχι πολλά χρώματα. Δεν είναι καμβάς το βιβλίο.

Για την 1η φορά: Ξεκινάμε από το βιβλίο με την πρώτη σελίδα πάντα κενή έτσι ώστε να έχουμε ανά άνοιγμα του βιβλίου 2 σελίδες σε θέαση που η μια είναι έσοδα και η άλλη έξοδα.

-όταν αφήνουμε κενό το διαγράφουμε τραβώντας διαγώνιο γραμμή.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λέω κενά εννοώ οτι οταν τελείωσει το τρίμηνο και στο φυλλο πχ των εξοδων εχει ακόμα κενές σειρές πρέπει να συνεχίσω το επόμενο τριμηνο στο ιδιο φύλλο ή μπορώ να πάω σε καινούργιο;

Link to comment
Share on other sites

-διαλέξτε μορφοποίηση που βολεύει ανά τρίμηνο.

Η μορφοποίηση είναι αναγκαστικά ανά τρίμηνο;; λόγω και του τρίμηνου ΦΠΑ ή απλά βολεύει περισσότερο εμάς τους ίδιους;;

Link to comment
Share on other sites

Οταν λέω κενά εννοώ οτι οταν τελείωσει το τρίμηνο και στο φυλλο πχ των εξοδων εχει ακόμα κενές σειρές πρέπει να συνεχίσω το επόμενο τριμηνο στο ιδιο φύλλο ή μπορώ να πάω σε καινούργιο;

 

Έτσι όπως λες κάν' το. Και αφού εννοείς σελίδα γράψε σελίδα συνάδελφε και όχι φύλλο γιατί άλλα κατάλαβα. Διάβασε και παρακάτω.

 

Η μορφοποίηση είναι αναγκαστικά ανά τρίμηνο;; λόγω και του τρίμηνου ΦΠΑ ή απλά βολεύει περισσότερο εμάς τους ίδιους;;

 

Λόγω του τριμήνου, έτσι ώστε να διαβάζεις πάντα στο ίδιο τρίμηνο τα έσοδα και έξοδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα,

 

προσπαθώ να περάσω στο βιβλίο εσόδων-εξόδων κάποια πράγματα που δεν έχω ξαναπεράσει , οπότε ζητάω καμμιά γνώμη για να αποφύγω πιθανά λάθη ή παρεξηγήσεις :rolleyes:.

 

1. Το θέμα βενζίνη... Μιλάμε για αυτοκίνητο επιβατικό ιδιωτικής χρήσης.

Στο βιβλίο της Μπόσκου αναφέρεται :

 

"1. Για ΕΙΧ αυτ/τα ποσοστό 25% εφόσον αυτό είναι ίσο ή μικρότερο του 3% των ακαθαρίστων αμοιβών μόνο από

ελεύθερους επαγγελματίες. Π.χ. ακθ. Αμοιβές 18.000 Χ 3% = 540€, ΕΞΟΔΑ ΕΙΧ Αυτ/του 3.000 Χ 25% = 750€ άρα περιορισμός στα 540€"

 

Στο παράδειγμα που δίνει οι ακαθάριστες αμοιβές 18000 είναι χωρίς ΦΠΑ και χωρίς παρακράτηση, σωστα? Στο ιδιο παράδειγμα τα έξοδα ΕΙΧ 3000 ειναι το συνολικό ποσό του τιμολογίου με ΦΠΑ? Τα 540 euro η συνολικη αξία τιμολογίων που μπορεί να δικαιολογηθεί? (αρα αν φπα=19% τοτε 540*0,19=102,6 το μέγιστο ποσό που κερδίζει ο επαγγελματίας?)

 

2. Τη συνδρομή του ΤΕΕ την γράφουμε στο βιβλίο εξόδων, στα έξοδα τριμήνου? Αν ναι : η συνδρομή είναι 55 eu+ 1,32eu χαρτόσημο = 56,32. Αυτα φαντάζομαι δεν έχουν ΦΠΑ και αναγραφονται στη στήλη "Χωρις δικαίωμα έκπτωσης" και στο αντιστοιχο ΦΠΑ γραφουμε 0,00 ? (γραφουμε το συνολικο ποσο με χαρτοσημο δλδ 56,32?)

 

Παραθέτω ενα παράδειγμα συμπλήρωσης για καλυτερη συνεννόηση.

 

Ευχαριστώ :smile:

post-22193-131887238858_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Το εχουμε χιλιο-γραψει: ΦΠΑ απο βενζινη εκπιπτουν μονο οι ΑΕ. ΤΕΛΟΣ.-

Η βενζινη μπαινει μεχρι 60% για αμαξι μεχρι 1600cc και 25% πανω απο 1600cc. Χωρις κανενα περιορισμο αναλογα με το τι εισοδημα εχεις, το βαζεις ολο. Λεω μεχρι 60% που σημαινει οτι εσυ βαλε 60% (πχ σε εαν τιμολογιο, που θα πρεπει να φαινεται και ο αριθμος του αμαξιου σου, για 60Ευρο εσυ γραφεις στο βιβλιο αυτολεξι: 60% x 60 Ευρω = 36 Ευρω). Αν, και οταν, σου γινει ελεγχος, ειναι στη διακριτικη ευχερεια του ελεγκτη να σου μειωσει το συντελεστη του 60% σε 50%, 32.1%, 28.6, 10% ή οτι αλλο του καπνισει.

 

Για το ΤΕΕ το εχεις βαλει σωστα: χωρις δικαιωμα εκπτωσεις. Εκει μπορεις να βαλεις και το ΣΠΜΕ ή κατι αντιστοιχο.

 

Κανε και κανενα search φιλε μου, φιλικα στο λεω, θα βρεις παραπανω πληροφοριες απο οτι σου εδωσα τωρα εγω.

Link to comment
Share on other sites

Το εχουμε χιλιο-γραψει: ΦΠΑ απο βενζινη εκπιπτουν μονο οι ΑΕ. ΤΕΛΟΣ.-....................................

Κανε και κανενα search φιλε μου, φιλικα στο λεω, θα βρεις παραπανω πληροφοριες απο οτι σου εδωσα τωρα εγω.

 

Φίλη είμαι καταρχάς :mrgreen: Ευχαριστώ για την απάντηση σου, έχω κάνει search εννοείται αλλά δυστυχώς οι πληροφορίες πολλές φορές είναι διάσπαρτες και πολλές φορές συγκεγχυμένες και κάποιοι που δεν έχουμε εμπειρία στο θέμα είναι εύκολο να παρερμηνευσουμε μια απάντηση ή να χάσουμε την ουσία. Εχω βρει και την απαντηση που εδωσες σε καποιο αλλο τοπικ αλλα προφανως κατι δεν έχω κατανοήσει.

 

Αν θέλει κάποιος μου απαντά. Αφού "Το εχουμε χιλιο-γραψει: ΦΠΑ απο βενζινη εκπιπτουν μονο οι ΑΕ.-" ο ελευθερος επαγγελματίας στο βιβλιο του δεν γραφει πουθενα-τιποτα για εξοδα βενζινης ή γραφει το 60% x αξια τιμολογιου στο κελι "Χωρις δικαιωμα εκπτωσης" ? Καταλαβαινω οτι για καποιους τα ερωτήματα ειναι αστεία.

Link to comment
Share on other sites

Σωστα. Μπαινει στο κελι των εξοδων χωρις εκπτωση ΦΠΑ. Βαζεις αριθμο τιμολογιου, επωνυμια βενζιναδικου (Καραπανος & ΣΙΑ ΟΕ για παραδειγμα) και μετα το 60% x αξια τιμολογιου στο κελι "Χωρις δικαιωμα εκπτωσης". Προσοχη, πρεπει να φαινεται η πραξη. Πχ για τιμολογιο 60 Ευρω στο κελι θα βαλεις 36 Ευρω αλλα απο μπροστα θα γραψεις: " 60% x 60,00 = " και το 36,00 θα γραφτει στο πεδιο εξοδων χωρις εκπτωση. Ελπιζω να καταλαβες τι εννοω. Σε ενδεχομενο ελεγχο, εαν ο ελεγκτης σου πει κατι πρεπει να τον πεισεις οτι οντως χρησιμοποιεις το αμαξι κατα 60% για δουλεια και 40% για προσωπικη χρηση. Εαν δεν το πεισεις, θα σου πει εκεινος τι να βαλεις.

 

Το ιδιο ισχυει και για τα service και τα αλλα εξοδα που κανεις για το αμαξι. Αυτα που λεει η Μποσκου ειναι για τα τιμολογια απο την αγορα του αμαξιου.

 

Αν θελεις κατι αλλο, ρωτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.