Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Συμπλήρωση βιβλίου εσόδων-εξόδων


Recommended Posts

Να κάνω μια ερώτηση και εγώ!

 

Μπορεί κάποιος να αναφέρει το πλήθος των στηλών και τι τιτλοφορείτε κάθε στήλη στο βιβλίο εσόδων εξόδων (και για την σελίδα των εξόδων αλλά και για των εσόδων)

 

Γνωρίζω πχ ότι στα έσοδα υπάρχουν τρεις συντελεστές φορολόγησης, το βιβλίο που πήρα εγώ περά από τις "κλασικές" στήλες (ημερομηνία-είδος παραστατικού-αριθμός παραστατικού και αιτιολογία) έχει άλλες 3 υπό τον τίτλο ακαθάριστα έσοδα από: 1)παροχή υπηρεσιών

2)μια κενή στήλη και

3)λοιπές πράξεις

Ακόμα δεν έχω έσοδα, όταν με το καλό έχω πως θα τα συντάξω στο βιβλίο? (αποφάσισα σε αυτή τι χρονική περίοδο να κρατώ μόνος μου τα βιβλία)

 

Στα έξοδα από την άλλη, πέρα από τις προαναφερθέντες "κλασικές" στήλες έχει ακόμη 3 κενές και μια τέταρτη με τίτλο φπα. Τα έξοδα που έχω περάσει ως τώρα είναι αγορές εξοπλισμού για το γραφείο (εν αναμονή και της επιδότησης) τα οποία τα "βόλεψα" στις 2 από τις 3 κενές στήλες (συνολική άξια και καθαρή αξία) και στην τέταρτη με τίτλο φπα. στην εναπομένων κενή στήλη τι μπορώ (χρειάζεται) να γράψω? Η διαφοροποίηση των εξόδων χωρίς έκπτωση φπα μπορεί να "χωρέσει" σε αυτή τι μια στήλη (και πως?)

 

ελπίζω να ήμουν κατανοητός. ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

 

Επισυνάπτω και ένα φύλλο excel που φαίνεται πως είναι το βιβλίο μου

http://www.easy-share.com/1909972904/esodwnexodwn.xls

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

Δεδομένου ότι πρώτη φορά τώρα θα βάλω στα έξοδά μου τη βενζίνη, θα ήθελα να καταγράψω τα βήματα που υποθέτω πως πρέπει να γίνουν:

 

- Δημιουργώ/Αξιοποιώ μια κενή στήλη του βιβλίου Εσόδων-Εξόδων βάζοντας ως επικεφαλίδα "ΔΑΠΑΝΕΣ ΧΩΡΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΚΠΤΩΣΗΣ ΦΠΑ"

 

- Συμπληρώνω ως γραμμή το Τιμολόγιο Πώλησης της βενζίνης και στο κελί της προαναφερόμενης στήλης γράφω το ποσό συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α στη μορφή "50x0,25%=12,5 Ευρώ"

 

- Το ποσό αυτό ΔΕΝ φαίνεται στην Περιοδική Δήλωση ΦΠΑ.

 

- Στην ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ όμως και στον κωδικό "666" συμπληρώνω το άθροισμα των δαπανών της στήλης που δημιούργησα. Της στήλης δηλαδή που περιέχει Δαπάνες το Φ.Π.Α. των οποίων δεν εκπίπτει.

 

- Ο κωδικός "667" της εκαθαριστικής δήλωσης ΦΠΑ , ο οποίος είναι το άθροισμα των εξόδων (εκπιπτώμενων του ΦΠΑ και μη), είναι αυτός που συμπληρωθεί ως ποσό στον κωδικό "536" του Ε3 της φορολογικής δήλωσης.

 

Θα ήθελα κάποιος συνάδελφος που γνωρίζει τη "μεθοδολογία" καλό είναι να επαληθεύσει ή να διαψεύσει τα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μπερδεύτηκα λίγο , άλλος λέει 60% του τιμολογίου άλλος 25%... :confused: και δεν ξέρω καθόλου τί να συμπληρώσω :mrgreen:

 

Επίσης αμα τελικά καταλήξω τι πρόκειται να συμπληρώσω, το επόμενο βήμα είναι οτι θα έχω παρόμοια ερωτήματα με του DY_wannabe... 'Οπότε περιμένω να δώ τί θα απαντηθεί κι εκεί.

 

Επίσης θα βοηθούσε πάρα πολύ άν κάποιο μέλος ανέβαζε ένα συμπληρωμένο φύλλο απο το βιβλίο του με μια ποικιλία εξόδων ώς παράδειγμα (δεν ξέρω άν υπάρχει ήδη κάτι τέτοιο ανεβασμένο) μιας και πολλοί έχουμε απορίες και άλλοι δεν έχουν καθόλου ιδέα τι να συμπληρώσουν.

 

Προσωπικά για κάμποσα χρόνια πλήρωνα λογιστή για να προσθέτει πέντε νούμερα το τρίμηνο και όταν το συνειδητοποίησα το θεώρησα εντελώς κοροιδία γι αυτό αποφάσισα να κάνω τις εκκαθαριστικές μόνη μου. Πέρυσι καλά τα κατάφερα , άλλά σιγά σιγά γεννιούνται ερωτήματα...

 

Αν σε κάποιο τρίμηνο ξεχάσουμε να βάλουμε κάποιο τιμολόγιο, αυτό μπορούμε να το βάλουμε στην περιοδική του επόμενου τριμήνου ή στην εκκαθαριστική στο τέλος του χρόνου? Στο βιβλίο εσόδων-εξόδων, τη δαπάνη αυτή θα τη γράφαμε στο τρίμηνο που αντιστοιχεί η ημερομηνία τιμολογίου ή στο φύλλο τριμήνου που περάσαμε την δαπάνη στην αντίστοιχη περιοδική δήλωση?

Link to comment
Share on other sites

Africa δες εδώ: http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=36765&st=0&p=177499entry177499 το πρώτο post αι ειδικά στο τέλος αυτού που εξηγεί για το 25% αντί του 60%.

Πάντως πραγματικά χωρίς καμία διάθεση να υποτιμήσω συναδέλφους και θεωρώντας και εαυτόν μάλλον ελάχιστα σχετικό με τα φορολογικά, διαβάζω πρακτικές σαν αυτή που περιγράφεις με τα ξεχασμένα τιμολόγια δαπανών και λέω "πάλι καλά μάλλον τη γλυτώνω τη φυλακή" :smile:. Αν σε κάποιο 3μηνο ξεχάσουμε να βάλουμε ένα τιμολόγιο, εννοείται ότι κάνουμε τροποποιητική της περιοδικής εκείνου του 3μήνου και ρωτάμε και κανέναν ειδικό για το πως μπαλώνεται το θέμα στο βιβλίο! Αλίμονο αν περνάγαμε ό,τι να'ναι, όπου να΄ναι!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι κατά πόσο ελαστικό είναι το σύστημα δήλωσης των τιμολογίων. Παραδείγματος χάρη, κόβω τιμολόγιο για αγορά χαρτικής ύλης (χαρτί Α4) και εκ των υστέρων αντιλαμβάνομαι ότι λόγου χάρη, βγαίνω πιστωτικός για το συγκεκριμένο τρίμηνο. Δεν μπορώ να ΜΗΝ το δηλώσω στο βιβλίο εσόδων-εξόδων και να το εξαφανίσω ; Υπάρχει κάποιος κίνδυνος σ' αυτό ;

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι και σημερα προ νέου φορολογικού, ειδικά γα μηχανικούς το ποσοστό αναγνωρισης εξοδου από ΙΧ ειναι 25% ανεξαρτήτως κυβισμού, με ανω οριο 3% επί του τζίρου. Τρελλά πράγματα.

 

ΕΓώ πάντως στο βιβλίο έχω ημιουργήσει 2 στήλες: Μια για "Δαπάνες χωρίς ΦΠΑ" και αλλη μια ως "Εξοδα ΙΧ". Ουσιαστικά το αναλύω παραπάνω για να φαίνεται καλύερρα σε κανα έλεγχο ή εαν χρειαστεί να τροποποιηθεί το ποσοστό να έιναι ευκολο.

 

Το κινητό το βαζω όλο, και εάν πέσω σε λεεγχο, θα τους πω πως δεν εχω προσωπική ζωή... :wink:

 

(Με εξοδα περιπου το 10% του τζίρου, δεν νομίζω να σκαλώσουν εκεί, ούε ποτε να σε φωνλάξουν..)

Link to comment
Share on other sites

Είχα την εντύπωση ότι τα έξοδα του αμαξιού μπαίνουν στα 60% / 25% ανάλογα με τα κυβικά και για τους μηχανικούς και αυτό το είχα διαβάσει στους τρεις τόμους που ερμήνευαν τον Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων (ΚΒΣ). Διάβασα το post του Taxheaven αλλά και το βιβλίο της Μπόσκου. Για να είμαι ειλικρινής, εγώ επειδή έχω αμάξι με χρονομίσθωση περνάω το 100% των τιμολογίων της βενζίνης. Όποτε καλύτερα να ακολουθήσετε το 25% για να είστε ασφαλής.

 

Το θέμα των τιμολογίων είναι σοβαρό, ακόμα και να κόψεις ένα τιμολόγιο που δεν θα έπρεπε (πχ ξυριστική μηχανή) πρέπει να το καταγράψεις στο βιβλίο δημιουργώντας μια στήλη πχ «έξοδα μη εκπιπτόμενα» με μια σημείωση με μολυβί ότι τα έξοδα της στήλης αυτής δεν περνάν πουθενά. Αλλά προς θεού μην πετάτε τιμολόγια στα σκουπίδια γιατί σε μια ενδεχόμενη διασταύρωση μπορεί να βρείτε το μπελά σας. Τώρα, πόσο συχνά γίνονται τέτοιες διασταυρώσεις, αυτό είναι ένα άλλο θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτοντας ότι έχεις αγοράσει τα κλασσικά βιβλία εσόδων-εξόδων από το Πλαίσιο.

 

 

- Δημιουργώ/Αξιοποιώ μια κενή στήλη του βιβλίου Εσόδων-Εξόδων βάζοντας ως επικεφαλίδα "ΔΑΠΑΝΕΣ ΧΩΡΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΚΠΤΩΣΗΣ ΦΠΑ"

 

Αυτή η στήλη θα έπρεπε να υπήρχε ήδη, εάν όχι τότε ναι την δημιουργείς εσύ.

 

 

- Συμπληρώνω ως γραμμή το Τιμολόγιο Πώλησης της βενζίνης και στο κελί της προαναφερόμενης στήλης γράφω το ποσό συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α στη μορφή "50x0,25%=12,5 Ευρώ"

 

Ναι. Το 12,50 θα πρέπει να «κάτσει» ακριβώς στα κελιά της στήλης "ΔΑΠΑΝΕΣ ΧΩΡΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΚΠΤΩΣΗΣ ΦΠΑ" και θα φαινεται απο μπροστα η πράξη απο οπου προηλθε το νουμερο.

 

 

- Το ποσό αυτό ΔΕΝ φαίνεται στην Περιοδική Δήλωση ΦΠΑ.

 

Σωστά. Και αυτό γιατί το ΦΠΑ του δεν εκπίπτει.

 

 

- Στην ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ όμως και στον κωδικό "666" συμπληρώνω το άθροισμα των δαπανών της στήλης που δημιούργησα. Της στήλης δηλαδή που περιέχει Δαπάνες το Φ.Π.Α. των οποίων δεν εκπίπτει.

 

Σωστά (δεν είμαι σίγουρος για το κωδικό 666, δεν το έχω μπροστά μου)

 

 

- Ο κωδικός "667" της εκαθαριστικής δήλωσης ΦΠΑ , ο οποίος είναι το άθροισμα των εξόδων (εκπιπτώμενων του ΦΠΑ και μη), είναι αυτός που συμπληρωθεί ως ποσό στον κωδικό "536" του Ε3 της φορολογικής δήλωσης.

 

Σωστά (δεν είμαι σίγουρος για το κωδικό 667,536, δεν το έχω μπροστά μου)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να ΜΗΝ το δηλώσω στο βιβλίο εσόδων-εξόδων και να το εξαφανίσω ; Υπάρχει κάποιος κίνδυνος σ' αυτό ;

 

Την έχω και εγώ αυτή την απορία ακόμα. Δεν πήρα απολύτως πειστική απάντηση όταν είχα ρωτήσει. Θεωρητικά και από όσο μου είπαν, η μόνη διασταύρωση που γίνεται, είναι μέσω των συγκεντρωτικών "πελατών-προμηθευτών", αν το τιμολόγιο έχει καθαρή αξία <300 ευρώ δεν το δηλώνει στη συγκεντρωτική ούτε ο πελάτης ούτε ο προμηθευτής, οπότε δεν υπάρχει και πρόβλημα. Δεν ξέρω όμως τι κάνουν οι μεγάλες εταιρείες (προμηθευτές μας) που τηρούν ηλεκτρονικά τα βιβλία τους και πόσο εύκολη είναι τελικά η διασταύρωση μέσω ελέγχου σε αυτές, για αυτό και διατηρώ επιφυλάξεις σχετικά με την ορθότητα της απάντησης που πήρα...

Από την άλλη βέβαια, μη καταχωρώντας εμείς ένα τιμολόγιο δαπάνης και μη εκπίπτωντας καν το ΦΠΑ, εμείς οι ίδιοι "ζημιώνουμε" τελικά,οπότε δε βλέπω και το λόγο να μας ζητήσουν τα ρέστα σε ενδεχόμενο έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

tpanag πολύ καλό το Link στο taxisnet :D

 

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας και ελπίζω να μην έχω άλλα ερωτήματα κατα τη συμπλήρωση.

 

Σήμερα έλαβα ένα email εκπληξη :lol:.... απο πού... απο το taxisnet :mrgreen:

5-6 χρόνια που έχουν το mail ποτέ δεν πήρα ούτε μια υπενθύμιση για τίποτα.:roll:.. σιγή ... Φαντάζομαι και κανένας άλλος δεν θα έλαβε ποτέ πριν τέτοιο mail και δεν ήμουν η εξαίρεση :rolleyes: 'Οχι δεν πιστεύω οτι άλλαξε η υπηρεσία πρός το καλύτερο... απλά δεν υπάρχει σάλιο και τους έπιασε το ευγενικό...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.