Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Συμπλήρωση βιβλίου εσόδων-εξόδων


ge_liakos

Recommended Posts

Ανα μήνα ή τρίμηνο?

 

Κάπου είχα δει ότι για Β κατηγορίας έχεις την επιλογή είτε να περνάς τα έσοδα/έξοδα σου ανά ημέρα, είτε στο τέλος του μήνα. Δυστυχώς δεν θυμάμαι που το είχα διαβάσει οπότε δεν μπορώ να σου κάνω reference. Ίσως να το είχα δει στο βιβλίο της Μπόσκου.

Αυτό σημαίνει ότι εάν σου γίνει έλεγχος πχ στις 3 Φεβρουαρίου και δεν έχεις συμπληρώσει τον μήνα Ιανουάριο, έχεις φάει καμπάνα... υποθετικά μιλάμε 8-)

Link to comment
Share on other sites

Τα δικά μου ο λογιστής ανα τρίμηνο τα περνούσε...και εξακολουθώ και εγώ το ίδιο...υπάρχει πρόβλημα με αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Nαι υπάρχει και θα εμφανσιθεί σε ενδεχόμενο ξαφνικό έλεγχο, όπου θα διαπιστωθεί η μη καταχώρηση, εκτύπωση κλπ, και τα παρεπόμενα αυτών.

Link to comment
Share on other sites

Iσχύει το άρθρο 17 του ΚΒΣ (ΠΔ 186/1992) : μέχρι τη 15η ημέρα του επόμενου μήνα , από την έκδοση ή τη λήψη του κατά περίπτωση δικαιολογητικού.

Link to comment
Share on other sites

Nαι υπάρχει και θα εμφανσιθεί σε ενδεχόμενο ξαφνικό έλεγχο, όπου θα διαπιστωθεί η μη καταχώρηση, εκτύπωση κλπ, και τα παρεπόμενα αυτών.

 

Φαντάζομαι η απάντηση ήταν σε εμένα...επομένως, τι πρέπει να κάνω στη συγκεκριμένη περίπτωση? Να ξεκινήσω από εδώ και πέρα να πηγαίνω ανά μήνα? Με τα προηγούμενα που είναι ανα τρίμηνο? Μπορώ να διορθώσω κάτι?

 

Και ποιός ο λόγος να μου τα συμπλήρωνε πριν ανα τρίμηνο? Άλλαξε κάτι τελευταία σε αυτό το θέμα?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε,

 

O SOTHRIS σου λέει τι πρέπει να κάνεις αν θέλεις να είσαι by the book... και τι μπορεί να σου προκύψει. ;)

Το τι θα κάνεις θα στο πει ο λογιστής σου ή θα το αποφασίσεις εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.