Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Συμπλήρωση βιβλίου εσόδων-εξόδων


ge_liakos

Recommended Posts

Μπερδευτηκα με την τελευταια απαντηση

 

Αυτα που δινουμε για ΤΣΜΕΔΕ για συνταξη και υγειονομικη ασφαλεια μπαινουν στο βιβλιο ΕΣ-ΕΞ;;;;;

 

Οι δαπανες ΕΜΠ ΤΣΜΕΔΕ μπορουν να μουν στα εξοδα. Αν δεν εγγραφουν δεν θα σου πει κανεις κατι αφου αφου με αυτον τον τροπο αυξανεις τα καθαρα κερδη και αρα το φορο που θα πληρωσεις...Εγω προσωπικα δεν τα βαζω γιατι ειναι μικροποσα ...

 

Εννοεις αυτα που δινουμε για ΕΜΠ ΤΣΜΕΔΕ οταν βγαζουμε αδειες η κανουμε καποιο εργο ετσι; Οχι τις ασφαλιστικες εισφορες;

Link to comment
Share on other sites

grsive Τα διάφορα παραστατικά καταχωρούνται βάσει της ημερ. έκδοσής τους ή την ημερ. παραλαβής τους

danton Ακριβώς

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους....

 

μετά από 10 χρόνια (!!!) αποφάσισα να συμπληρώσω κι εγώ βιβλίο. Αν μπορεί κάποιος ας απαντήσει μερικές ερωτήσεις.

 

1. Το 2005 αγόρασα αυτοκίνητο, όχι με τιμολόγιο αλλά απόδειξη.

1α. Τα έξοδα του αυτοκινήτου μπορώ να τα περνάω στο βιβλίο - βενζίνες, συνεργεία κ.λπ;

1β. Πρέπει να το βάλω στον πίνακα παγίων στο τέλος του βιβλίου; Αν ναι, πρέπει να γίνεται και σταδιακή απόσβεση;

 

2. Αποσβέσεις παγίων

2α. Μπαίνουν σαν έξοδο κάθε χρόνο το Δεκέμβριο και αφορούν στην ετήσια αξία απόσβεσης βάσει των εκάστοτε συντελεστών;

2β. Μπαίνουν κάπου ξεχωριστά στις περιοδικές ή στην εκκαθαριστική ΦΠΑ ή στο Ε3;

 

3. Κάθε πότε δικαιολογείται αγορά νέου Η/Υ; Αν γίνει αγορά π.χ. το 2010, μπορεί το 2013 να αγοραστεί νέος; Υπάρχει κάτι σαν "ελάχιστη διάρκεια ζωής παγίου";

 

4. Κατέθεσα ήδη εκκαθαριστική ΦΠΑ αλλά δεν έχω συμπληρώσει τον κωδικό 666 – δαπάνες χωρίς δικαίωμα έκπτωσης ΦΠΑ. Πρέπει να κάνω διορθωτική/συμπληρωματική εκκαθαριστική ΦΠΑ για να συμπληρώσω αυτό τον κωδικό ή δεν είναι απαραίτητο;

 

5. Όπως προείπα, ετοιμάζομαι να συμπληρώσω βιβλίο 10 ετών. Για το 2010 θα περάσω όλες τις δαπάνες που μπορώ προκειμένου να γίνει μείωση του φορολογητέου εισοδήματος.

5α. Θα είναι «άσχημο» σε ενδεχόμενο έλεγχο μέχρι το 2009 να υπάρχουν ελάχιστες δαπάνες και ξαφνικά το 2010 να εμφανιστούν ΔΕΗ, ΟΤΕ, βενζίνες, συνεργεία κλπ που μέχρι πρότινος δεν καταχωρούνταν στα βιβλία; (Πάντα δήλωνα συντελεστή 60% προσαυξημένο στο 72%)

5β. Αν υποθέσουμε ότι συμπεριλαμβάνω όλες αυτές τις δαπάνες στο βιβλίο, τότε δε θα είναι φάουλ όλες οι προηγούμενες εκκαθαριστικές ΦΠΑ στις οποίες δεν είχε συμπληρωθεί ο κωδικός 666;

Σε αυτό μία εκτίμηση βάσει της εμπειρίας σας δώστε μου – αμφιβάλλω αν η νομοθεσία περιγράφει περιπτώσεις ασυμπλήρωτων βιβλίων επί 10ετίας !!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις

 

Σχετικό http://portal.tee.gr/portal/page/portal/PROFESSIONAL_ISSUES/FOROLOGIKA_THEMATA/TAB32557/Tab6178538/forologia_mixanikwn23-6-10.pdf

 

1. Στις 16/9/2010 αγόρασα ένα μεταχειρισμένο ΕΙΧ (1598 κ.εκ.) για το οποίο εκδόθηκε τιμολόγιο συνολικής αξίας 5.825,00€. Υποθέτω ότι θεωρείται πάγιο κατα συνέπεια δημιουργώ Μητρώο Απόσβεσης Παγίων (σελ 16 του σχετικού) και επιλέγοντας συντελεστή απόσβεσης 15%, για τη χρήση του 2010 (θεωρώντας 4 μήνες χρήσης) έχω απόσβεση ποσού 5.825 x 15% x (4/12) = 291,25€ και δεδομένου ότι φορολογικά αναγνωρίζεται το 70% τελικά έχουμε 291,25 x 70% = 203,88€.

1α) Στο ΜΑΠ θα φαίνεται κάπου το 70%?

1β) Στο βιβλίο ΕΣ-ΕΞ στη στήλη των μη εκπιπτώμενων δαπανών (σελ 25 του σχετικού) το ποσό που θα αναγραφεί θα είναι το 291,25 ή το 203,88?

1γ) Η συνολική δαπάνη (5.825€) θα φαίνεται κάπου αλλού στο βιβλίο ΕΣ-ΕΞ πέρα από το ΜΑΠ?

1δ) Η συνολική δαπάνη (5.825€) θα πρέπει να γραφτεί στον Πίνακα ΣΤ του Ε3, κωδ. 811 (αγορές παγίων χρήσης)?

 

2. Από όσο έχω καταλάβει διαβάζοντας τις πληροφορίες στο forum, στο βιβλίο ΕΣ-ΕΞ περνάμε τις δαπάνες για τη συντήρηση κτλ του αυτοκινήτου μαζί με το συντελεστή π.χ. Βενζίνη 50,00 x 70% = 35,00.

Οπότε αναφερόμενος στα posts #12 και #18 και στο παράδειγμα βιβλίου ΕΣ-ΕΞ και συμπλήρωσης Ε3 με λογιστικές διαφορές (σελ 23,24 του σχετικού), έχω τις ακόλουθες απορίες:

2α) Στο κελί με κωδ. 536 του Ε3 (διάφορα έξοδα) περνάμε το ποσό από το 667 της εκκαθαριστικής ΧΩΡΙΣ τις αποσβέσεις παγίων? [ρωτάω επειδή υπάρχει και το κελί 543(αποσβέσεις παγίων)]

2β) Αν θεωρήσουμε ότι «Στην ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ όμως και στον κωδικό "666" συμπληρώνω το άθροισμα των δαπανών της στήλης που δημιούργησα. Της στήλης δηλαδή που περιέχει Δαπάνες το Φ.Π.Α. των οποίων δεν εκπίπτει.» τότε και στο Ε3 κωδ. 536 και κατα συνέπεια κωδ. 546 (σύνολο δαπανών) περιλαμβάνεται μόνο το ποσοστό των δαπανών που αναγνωρίζεται φορολογικά, οπότε δεν μπορεί να συμπληρωθεί ο κωδ. 566 (Πλέον: Δαπάνες μη εκπιπτόμενες) όπως φαίνεται στο υπόψη παράδειγμα.

Αυτό σημαίνει ότι η συμπλήρωση του Ε3 με λογιστικές διαφορές είναι θέμα επιλογής? Υποθέτω πως για να ακολουθήσω το παράδειγμα θα πρέπει στο βιβλίο ΕΣ-ΕΞ να περνάω το συνολικό ποσό (και όχι x 70%) με αποτέλεσμα το συνολικό ποσό να είναι αυτό που θα φαίνεται και στην Εκκαθαριστική και στο Ε3, οπότε τότε θα είχαν νόημα οι λογιστικές διαφορές.

 

3. Στα έξοδα ΕΙΧ περιλαμβάνονται ασφάλεια και τέλη?

 

Συγνώμη για το πλήθος των ερωτήσεων, ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους....

 

μετά από 10 χρόνια (!!!) αποφάσισα να συμπληρώσω κι εγώ βιβλίο. Αν μπορεί κάποιος ας απαντήσει μερικές ερωτήσεις.

 

1. Το 2005 αγόρασα αυτοκίνητο, όχι με τιμολόγιο αλλά απόδειξη.

1α. Τα έξοδα του αυτοκινήτου μπορώ να τα περνάω στο βιβλίο - βενζίνες, συνεργεία κ.λπ;

1β. Πρέπει να το βάλω στον πίνακα παγίων στο τέλος του βιβλίου; Αν ναι, πρέπει να γίνεται και σταδιακή απόσβεση;

 

2. Αποσβέσεις παγίων

2α. Μπαίνουν σαν έξοδο κάθε χρόνο το Δεκέμβριο και αφορούν στην ετήσια αξία απόσβεσης βάσει των εκάστοτε συντελεστών;

2β. Μπαίνουν κάπου ξεχωριστά στις περιοδικές ή στην εκκαθαριστική ΦΠΑ ή στο Ε3;

 

3. Κάθε πότε δικαιολογείται αγορά νέου Η/Υ; Αν γίνει αγορά π.χ. το 2010, μπορεί το 2013 να αγοραστεί νέος; Υπάρχει κάτι σαν "ελάχιστη διάρκεια ζωής παγίου";

 

4. Κατέθεσα ήδη εκκαθαριστική ΦΠΑ αλλά δεν έχω συμπληρώσει τον κωδικό 666 – δαπάνες χωρίς δικαίωμα έκπτωσης ΦΠΑ. Πρέπει να κάνω διορθωτική/συμπληρωματική εκκαθαριστική ΦΠΑ για να συμπληρώσω αυτό τον κωδικό ή δεν είναι απαραίτητο;

 

5. Όπως προείπα, ετοιμάζομαι να συμπληρώσω βιβλίο 10 ετών. Για το 2010 θα περάσω όλες τις δαπάνες που μπορώ προκειμένου να γίνει μείωση του φορολογητέου εισοδήματος.

5α. Θα είναι «άσχημο» σε ενδεχόμενο έλεγχο μέχρι το 2009 να υπάρχουν ελάχιστες δαπάνες και ξαφνικά το 2010 να εμφανιστούν ΔΕΗ, ΟΤΕ, βενζίνες, συνεργεία κλπ που μέχρι πρότινος δεν καταχωρούνταν στα βιβλία; (Πάντα δήλωνα συντελεστή 60% προσαυξημένο στο 72%)

5β. Αν υποθέσουμε ότι συμπεριλαμβάνω όλες αυτές τις δαπάνες στο βιβλίο, τότε δε θα είναι φάουλ όλες οι προηγούμενες εκκαθαριστικές ΦΠΑ στις οποίες δεν είχε συμπληρωθεί ο κωδικός 666;

Σε αυτό μία εκτίμηση βάσει της εμπειρίας σας δώστε μου – αμφιβάλλω αν η νομοθεσία περιγράφει περιπτώσεις ασυμπλήρωτων βιβλίων επί 10ετίας !!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Δεδομένης της (απαραδεκτης) φορολογικής συμπεριφοράς σου, μαζευεις τα χαρτιά σου και πας σε εναν λογιστή να σε συμβουλεύσει. Προφανώς, τα εξοδα μεχρι και 31/12/2009 τα ξεχνάς.

 

Τα εξοδα του 2010, που ειχαν εκπτωση ΦΠΑ τα ξεχνάς (εκτός και αν τα συμπεριέλαβες στις περιοδικές)

 

Γρηγορα σε Λογιστή

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω μια απλή ερώτηση για τη συμπλήρωση των βιβλίων.

Εμένα το βιβλίο έχει και σε έξοδα και στα έσοδα 5 στήλες.

1. Ημερομηνία. Συμπληρώνουμε την ημερομηνία έκδοσης του παραστατικού.

2. Στοιχεία παραστατικού. Συμπληρώνουμε τον αριθμό του παραστατικού.

3.εσ. Επωνυμία συμβαλλόμενου. Συμπληρώνουμε την επωνυμία του προσώπου ή της εταιρείας.

3.εξ. Αιτιολογία Δαπάνης. Εδώ συμπληρώνουμε μια περιγραφή της δαπάνης; πχ. Αναλώσιμα γραφείου; ή όπως και στα έσοδα την επωνυμία του συμβαλλόμενου;

4. Ήταν κενή στήλη και την έκανα ΦΠΑ. Εκεί καταχωρώ την αξία του ΦΠΑ της κάθε συναλλαγής. Αν αυτό είναι μηδενικό (πχ. έσοδα από ευρωπαϊκά προγράμματα) γράφω 0 ή δε γράφω τίποτα;

5.εσ. Ποσό που εισπράχθηκε. Συμπληρώνεται με ενσωματομένο το ΦΠΑ όταν υπάρχει ή μόνο το καθαρό ποσό;

5.εξ. Ποσό που δαπανήθηκε. Συμπληρώνεται με ενσωματομένο το ΦΠΑ ή μόνο το καθαρό ποσό;

 

Όσο για το κάθε πότε αλλάζουμε σελίδα κλπ, εγώ γράφω όλες τις καταχωρήσεις τη μία κάτω από την άλλη, και θα αλλάζω σελίδα ανά χρόνο, αφού γράψω τα σύνολα του χρόνου στο κάτω μέρος της σελίδας.

Ανά τρίμηνο όμως πρέπει να τραβάω γραμμή στο βιβλίο και να γράφω τα σύνολα, στη μέση της σελίδας;

Link to comment
Share on other sites

Ο τρόπος τήρησης του βιβλίου ΕΣ-ΕΞ περιγράφεται στον ΚΒΣ (πδ 186/1992) στο άρθρο 6. Διάβασέ το με προσοχή και αν εξακολουθήσεις να έχεις απορίες επανέρχεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς, τα εξοδα μεχρι και 31/12/2009 τα ξεχνάς.

 

Γιατί να τα ξεχάσει; Εϊναι άλλο πράγμα η μη τήρηση αρχείου παραστατικών, βιβλίου και υποβολής δηλώσεων και άλλο απλά η μη ενημέρωση του βιβλίου εσ-εξ. Πάμε στοίχημα ότι τουλάχιστον ένα 50-60% των φορολογούμενων του κλάδου μας έχει ποοοολύ καιρό να ενημερώσει το βιβλίο του και στην καλύτερη περίπτωση κρατάει απλά "ηλεκτρονικό βιβλίο" σε αυτοσχέδια εξελόφυλλα ή και σε ...χειρόγραφα πρόχειρα χαρτιά κι όλα αυτά λόγω συντελεστών που ίσχυαν; Είμαι βέβαιος για αυτό και από πληροφορίες από γνωστούς συναδέλφους, προκύπτει και από τις ερωτήσεις που μόλις πρόσφατα γίνονται εδώ και το κάνουν εμφανές αλλά και από προσωπική πείρα (εχώ πολύ καιρό να το ενημερώσω κι εγώ).

Link to comment
Share on other sites

Ορθώς μιλάς, αλλά αν προ΄σεξεις λίγο καλύτερα τα αναγραφόμενα του συναδέλφου, θα δεις πως από τα εξοδα αυτα δεν τα δήλωνε σε εκκαθαριστική κτλ. ¨οπως δεν ξερω καν τι εχει δηλώσει σε αποσβέσεις κτλ... τα οποία υπάρχουν σε κάποιο Ε3 ετών τώρα....

 

Για αυτο και του λέω να πάει σε λογιστή. Από την στιγμή που δεν εχει ιδέα, δεν μπορεί να αντιμετωπίσει μόνος του αυτη την "μεταβατική κατασταση"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.