Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμπλήρωση βιβλίου εσόδων-εξόδων


Recommended Posts

επειδή περάστηκαν πρώτα τα έξοδα, και μετά τα έσοδα στο βιβλίο, δεν σκέφτηκα οτι θα χρειαστούν επιπλέον καταχωρήσεις στα έξοδα (που προκύπτουν απ'τα έσοδα-ΑΠΥ και αφορούν κρατήσεις ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ και αναγράφονται πάνω σε αυτές). Έτσι, δεν υπάρχουν κενά μεταξύ των καταχωρήσεων για να συμπληρώσω και άλλα έξοδα στο βιβλίο (το συμπληρώνω χειρόγραφα), υπάρχει πρόβλημα με αυτό?Πειράζει αν δεν καταχωρηθούν?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι υποχρεωτικό αλλά στο βιβλίο μου, οι αριστερές σελίδες είναι για τα έσοδα και οι δεξιές για τα έξοδα....

Εκτός αν υπάρχει και άλλου τύπου βιβλίο εσόδων-εξόδων...

Link to comment
Share on other sites

ετσι είναι ναι, αριστερά τα έσοδα και δεξιά τα έξοδα. Αυτό που είπα είναι οτι συμπλήρωσα ήδη τις δεξιές σελίδες (των εξόδων) μέχρι 31/12/12, οπότε δεν μπορώ να προσθέσω και άλλες καταχωρήσεις (π.χ. η μια ΑΠΥ κόπηκε μέσα Δεκέμβρη, άρα τις κρατήσεις ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ θα έπρεπε να τις δηλώσω στα έξοδα με ημερομηνία στα μέσα του Δεκέμβρη, κάτι που όμως δεν γίνεται γιατί δεν υπάρχουν κενές σειρές).

Link to comment
Share on other sites

ετσι είναι ναι, αριστερά τα έσοδα και δεξιά τα έξοδα. Αυτό που είπα είναι οτι συμπλήρωσα ήδη τις δεξιές σελίδες (των εξόδων) μέχρι 31/12/12, οπότε δεν μπορώ να προσθέσω και άλλες καταχωρήσεις (π.χ. η μια ΑΠΥ κόπηκε μέσα Δεκέμβρη, άρα τις κρατήσεις ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ θα έπρεπε να τις δηλώσω στα έξοδα με ημερομηνία στα μέσα του Δεκέμβρη, κάτι που όμως δεν γίνεται γιατί δεν υπάρχουν κενές σειρές).

 

Γιατί δεν μπορείς να προσθέσεις εγγραφές στον Δεκέμβριο με ημερομηνία 31/12 ?

Link to comment
Share on other sites

εχω καταχωρήσει ημερομηνίες μέχρι 28/12, αλλά μετά έχω βγάλει το σύνολο του Δεκέμβρη (συνολο εσόδων χωρίς ΦΠΑ, ΦΠΑ κ.τ.λ.), με ένα κενό μεταξύ αυτών. Δηλαδή μετά την τελευταία καταχώρηση κάθε μήνα, αφήνω μία κενή σειρά (την οποία και διαγράφω), και μετά βγάζω το σύνολο σε κάθε στήλη (με στυλό γραμμένα). Που να τα βάλω τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που κάνω εγώ είναι να τα γράφω αρχικά με μολύβι (τα σύνολα).

Μετά και αφού τα ελέγξω σε 2ο χρόνο, τα γράφω με στυλό.

Καλό, πρακτικό και με έχει σώσει.

Για το θέμα που έχεις ΄τώρα, ας σου απαντήσει ο ειδικός μας.

Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς κάτω από αυτά? έχω πχ 1-28/12 καταχωρήσεις, μία κενή σειρά(διαγραμμένη) και μετά το σύνολο του μήνα. Κάτω από αυτά, στη γραμμή μετά από αυτή που γράφω το σύνολο του μήνα Δεκέμβρη, να βάλω καταχώρηση 31/12?Μήπως να διαγράψω τη σειρά του συνόλου και να έχω απλά δύο διαγραμμένες σειρές μεταξύ της καταχώρησης στις 28/12 και της καταχώρησης 31/12?Δεν κινεί υποψίες σε ενδεχόμενο έλεγχο όμως?

Link to comment
Share on other sites

Υποψίες ότι βιάστηκες ίσως...

Από τη στιγμή που θα έχεις τα παραστατικά δε νομίζω ότι τίθεται θέμα.

Αν και έχω ακούσει ότι και καλά ούτε μουντζούρα δε θέλουν στο βιβλίο.

Δε ξέρω όμως άμα είναι μύθος ή πραγματικότητα.

Ας μας απαντήσει πάλι ο ειδικός.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.