Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Συμπλήρωση βιβλίου εσόδων-εξόδων


ge_liakos

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Καλημέρα, κάποιες ερωτήσεις που δεν απαντήθηκαν μετά από δύο επισκέψεις στην εφορία και τρεις συνομιλίες με λογιστές:

1. Στις στήλες "ΔΑΠΑΝΕΣ ΜΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΚΠΤΩΣΗΣ" και "ΔΑΠΑΝΕΣ ΧΩΡΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΚΠΤΩΣΗΣ" του βιβλίου εσόδων - εξόδων εννοείται έκπτωση από τα έσοδα (και αφορά το φόρο εισοδήματος) ή έκπτωση του Φ.Π.Α.;

2. Στο τέλος κάθε χρήσης κατεβάβάζουμε τα σύνολα στο κάτω μέρος της σελίδας διαγράφοντας τα κενά και ξεκινάμε στην επόμενη με μεταφορά ή από την αρχή;

3. Στην στήλη "ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΑ" γράφουμε επωνυμία και στα έσοδα και στα έξοδα;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ειδικά στην πρώτη ακόμα και στην εφορία πήρα δύο διαφορετικές απαντήσεις. Στις άλλες δύο (που είναι και μικρότερης σημασίας φαντάζομαι) οι απάντήσεις ήταν γενικά να κάνω ότι νομίζω, δεν έχει σημασία, αρκεί να είναι τα βιβλία μου πλήρη.

Αν μπορείτε να μου απαντήσετε με βεβαιότητα στην πρώτη θα με βοηθούσατε πολύ.

Ευχαριστώ.

 

Υ.Γ. Όλοι ήξεραν να απαντήσουν, αυτό είναι το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Aν καταχωρείς με τον τρόπο αυτό τις δαπάνες στο βιβλίο ΕΣ-ΕΞ, τότε αυτή είναι καταχώρηση για τις ανάγκες φορολογίας στον ΦΠΑ.

 

Ο τρόπος τήρησης του βιβλίου ΕΣ-ΕΞ περιγράφεται στο άρθο 6 του ΚΒΣ (πδ 186/2003 ). Αν το διαβάσεις με προσοχή θα λυθούν οι απορίες σου.

 

Μπορείς πχ έχοντας τη στήλη του ΦΠΑ δαπανών να διαιρέσεις το σύνολο του ΦΠΑ των δαπανών ενός τριμήνου με τον συντελεστή 23%, οπότε θα έχεις τις δαπάνες που υπόκεινται σε ΦΠΑ καθώς και τις μη υποκείμενες, απαλλασσόμενες κλπ ως αποτέλεσμα αφαίρεσης . Από το σύνολο των δαπανών του τριμήνου αφαιρείς το σύνολο των δαπανών που έχουν ΦΠΑ (Εννοείται ΦΠΑ εκπιπτόμενο από τον ΦΠΑ των εσόδων), όπως το προσδιόρισες προηγουμένως.

 

Τα παραπάνω απαντάνε στο 1 και 3.

Για την περίπτωση 2 θα διαβάσεις το άρθρο 18 παρ. 1 του ΚΒΣ, οπότε νομίζω ότι θα βρείς κάποι αποδεκτό τρόπο με τον οποίο " γεμίζουν τα κενά ".

Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλω πολυ, αν καποιος γνωριζει στα σιγουρα ας μου απαντησει.

Θελω να συστησω μια ΟΕ με αντικειμενο μονο παροχη υπηρεσιων (μελετες μηχανικων). Μπορω να δηλωσω εδρα μερος του σπιτιου μου με υπευθυνη δηλωση; Δυο λογιστες μου ειπαν οχι. Το μητρωο της ΔΟΥ μου ειπε οχι, αλλα στο gsis, οδηγιες προς πολιτες, δινει αυτην την δυνατοτητα.

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σας λέω ναι μπορείτε, αυτοί που σας απάντησαν αρνητικά (ειδικότερα από την ΔΟΥ, τμήμα μητρώου) που στηρίζουν την αρνητική απάντησή τους ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οι δαπανες ΕΜΠ ΤΣΜΕΔΕ μπορουν να μουν στα εξοδα. Αν δεν εγγραφουν δεν θα σου πει κανεις κατι αφου αφου με αυτον τον τροπο αυξανεις τα καθαρα κερδη και αρα το φορο που θα πληρωσεις...Εγω προσωπικα δεν τα βαζω γιατι ειναι μικροποσα ...

 

Ερωτημα: Ενας λογαριασμος ΔΕΗ με ποια ημερομηνια καταχωρειται στα βιβλια; Εκδοσης; Ληξης προθεσμιας πληρωμης; Πραγματικης ημερομηνιας πληρωμης;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.