Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμπλήρωση βιβλίου εσόδων-εξόδων


Recommended Posts

Πέραν του περιβόητου και αυθαίρετου ποσοστού 30%, και πέραν των καταχωρήσεων στο βιβλίο , τον ΦΠΑ (πχ του ηλεκτρικού) πως τον χειρίζεσθε ?

 

Παράδειγμα λογαριασμού ΔΕΗ συνολικού ποσού 146,55€ με ανάλυση:

Ηλ. ρευμα = 105

Φπα (11%) = 11,55

Δημοτικά τέλη = 30

 

Καταχωρώ στο Βιβλίο ΕΣ-ΕΞ το σύνολο του παραστατικού, κατανεμημένο ως εξής (το 30% είναι όπως είπατε αυθαίρετο αλλά ας το παραβλέψουμε αυτή τη στιγμή):

 

snap1ff.jpg

 

Είναι σωστό? Κυρίως με ενδιαφέρει αν το ποσό 102,58€ πηγαίνει στον κωδ.566 του Ε3 ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν εκπίπτει ο ΦΠΑ του ηλεκτρικού από τον ΦΠΑ των εσόδων σας, αλλά αποτελεί για εσάς δαπάνη , τότε το ποσό των 102,58 ευρώ θα αποτελέσει λογιστική αναμόρφωση και θα εμφανισθεί στον κωδ. 566 της δηλώσεως Ε3.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση, μια διευκρίνηση:

Θα ήμουν πιο σίγουρος αν γράφατε "Aν δεν εκπίπτει το 70% του ΦΠΑ του ηλεκτρικού από τον ΦΠΑ των εσόδων σας, αλλά ........."

γιατι έτσι προκύπτει το ποσό των 102,58. Ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

παιδια sos είπα τού μηχανικού να κάνει έναρξη και μου την έκανε με μηχανογραφικό βιβλίο, χωρίς να με ρωτήσει ενω εγώ ήθελα εσόδων εξόδων.ΤΟύ είπα να κάνει τροποποίηση. Με το μηχανογραφικό τι γίνεται εγω δεν έχω τίποτα στο γραφείο; τα περνά μόνο ο λογιστής από το γραφείο του(άρα τρέξιμο κάθε μήνα);

τι άλλο συνεπάγεται;

τι προτείνετε;

 

κανείς παιδιά απάντηση;

Link to comment
Share on other sites

Kαι το μηχανογραφικό βιβλίο είναι εσόδων-εξόδων. Αν θέλετε μπορείτε να αλάξετε , στο τμήμα μητρώου της ΔΟΥ, τον τρόπο τήρησης του βιβλίου ΕΣ-ΕΞ και να θεωρήσεις χειρόγραφο βιβλίο (θα κάνεις ακύρωση της μηνιαίας κατάστασης )

Link to comment
Share on other sites

Kαι το μηχανογραφικό βιβλίο είναι εσόδων-εξόδων. Αν θέλετε μπορείτε να αλάξετε , στο τμήμα μητρώου της ΔΟΥ, τον τρόπο τήρησης του βιβλίου ΕΣ-ΕΞ και να θεωρήσεις χειρόγραφο βιβλίο (θα κάνεις ακύρωση της μηνιαίας κατάστασης )

 

και ποιές είναι οι διαφορές; Τα συν και πλήν του τρόπου τηρησης;

σημειωτέον ότι συχνα λείπω και επιστρέφω κάτι αλλοπρόσαλλες ώρες στο σπίτι οπότε τι βολεύει;

Link to comment
Share on other sites

και ποιές είναι οι διαφορές; Τα συν και πλήν του τρόπου τηρησης;

σημειωτέον ότι συχνα λείπω και επιστρέφω κάτι αλλοπρόσαλλες ώρες στο σπίτι οπότε τι βολεύει;

 

 

Αν μπορείς να τηρείς τις προδιαγραφές του ΚΒΣ θα μείνεις στη μηχανογραφική τήρηση, διαφορετικά θα πορευτείς με τον παραδοσιακό τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

1)Να ρωτήσω στην σελίδα των εσόδων στην στήλη με τίτλο ''ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΑ'' γράφετε Παροχή υπηρεσιών ή το όνομα του πελάτη??

Το λέω γτ όταν έχω ένα τιμολόγιο στα έξοδα γράφω ΕΜΠ-ΠΛΑΙΣΙΟ κλπ.

 

2)Επίσης στα έξοδα τι σοιχεία παραστατικού βάζετε για τις κρατήσεις του τσμεδε??

Βάζετε το νούμερο που είναι στο Α/Α παραστατικοθ ή κάποιο άλλο??

 

Τέλος από τι διάβασα στον ΚΒΣ αλλά και στα παραπάνω σχόλια δν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος κανόνας μορφοποίησης των βιβλίων!

3)Εγώ θέλω να σας ρωτήσω αν σας φαίνεται περίεργο σε μία σελίδα να έχω όλα τα τρίμηνα του έτους μιας και δν εχω πολύ δουλειά?

4)Αν σε ένα τρίμηνο δν έχω καμία συναλλαγη, τότε πρέπει να καταγραψω μηδενικό σύνολο:roll::roll: και μετά να ξεκινήσω το νέο τρίμηνο?

5) Κάθε κενή-ες γραμμή-ες που θα αφήνω μεταξύ των τριμήνων θα πρέπει να τις διαγραφω??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.