Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Συμπλήρωση βιβλίου εσόδων-εξόδων


Recommended Posts

1. το όνομα του πελάτη + ΑΦΜ

2. το νο του παρασταικού

3. όχι δεν είναι πρόβλημα, είναι σύνηθες | και δουλειά να έχεις πάλι μια σελίδα μπορεί να γεμίζεις

4. όπως σε βολεύει καλύτερα | εγώ πλέον είμαι υπερ του 3 μηνου

5. εγω τις διαγράφω για να μην προκύψει κανένα θεμα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απαντηση σας

 

το ξέρω Σωτήρη, επειδή όμως για τα έξοδα ζητά επωνυμία + ΑΦΜ

αποφάσισα να το βάζω και στα έσοδα

 

Οκ ευτυχώς που ρώτησα γτ είχα σκοπό να βάλω στην αιτιολογία των εσόδων απλά την σημείωση ''παροχή υπηρεσιών'' όπως λέει ο συνάδελφος στο επισυναπτόμενο αρχείο #3 http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=3226

 

Μυρι στα έξοδα στην αιτιολογία ήξερα (εδώ το πέτυχα :P) πως έβαζα ΜΟΝΟ το όνομα, εσυ γτ βάζεις και ΑΦΜ?(με τα γράμματα που κάνω δν παίζει να χωράει με τπτ)

 

Μυρι στην απάντηση σου για το γραμ. είσπραξης του τσμεδε εννοείς το 7ψήφιο νούμερο πάνω δεξιά?

Link to comment
Share on other sites

το ξέρω Σωτήρη, επειδή όμως για τα έξοδα ζητά επωνυμία + ΑΦΜ

αποφάσισα να το βάζω και στα έσοδα

 

 

Oύτε στα έξοδα είναι απαραίτητο (ΠΔ 186/92, άρθρο 6 παρ. 1α ).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που χρησιμοποίησα μπλάνκο στη στήλη αιτιολογία δαπάνης υπάρχει περίπτωση να αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα; είχα ξεχάσει να περάσω στα έξοδα το ενοίκιο ενός μήνα γι αυτό το τρίμηνο και όταν το κατάλαβα είχα αρχίσει να συμπληρώνω τη συγκεκριμένη γραμμή με κάτι άλλο... Το μόνο σίγουρο είναι ότι από δω και πέρα θα τα γράφω με μολύβι. αλλά το μπλάνκο αν το δει κάποιος τι θα πει;

Link to comment
Share on other sites

To "διορθωτικό" να το αποφεύγεις όπως ο διάβολος το λιβάνι. Τα όποια σφάλματα θα διαγράφονται (δηλ. τραβάς μια γραμμή πάνω στην εσφαλμένη εγγραφή ) και θα ακολουθεί δεύτερη εγγραφή (η σωστή).

Προσωπική γνώμη : δεδομένου ότι το διορθωτικό έσβησε αιτιολογία και όχι ποσό, εκτιμώ ότι δεν θα υπάρξει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

απλα για να συμπληρωθεί σωστά χωρίς διορθωτικό θα πρεπε να αρχίσω να τραγουδάω "τραβάω λοιπόν σ'όλα μια κόκκινη γραμμή!" :) δηλ. να ξαναγράψω όλο το τρίμηνο!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο το συγκεκριμένο άσμα, δεδομένου ότι η διαγραφή μπορεί να γίνει και με "γραμμή" διαφορετικού χρώματος από το κόκκινο (πχ μαύρο, γαλάζιο κλπ , αρκεί να είναι μελάνι διαρκείας και να υπάρχει δυνατότητα να διαβασθεί ευχερώς αυτό που έχει διαγραφεί ).

 

Εγώ δεν είπα να διαγράψεις όλο το τρίμηνο. Διαγράφεις τη συγκεκριμένη γραμμή.

Link to comment
Share on other sites

Αν ξεχάσεις να περάσεις κάτι και είναι κατηλλειμένες οι επόμενες γραμμές; Στο τέλος δεν μπορείς να το βάλεις αφού πρέπει να είναι όλα με αυστηρή χρονολογική σειρά...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.