Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Συμπλήρωση βιβλίου εσόδων-εξόδων


ge_liakos

Recommended Posts

Εγώ τα περνάω όπως φαίνεται εδώ: http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=3226

Στά έξοδα βάζω την επωνυμία αυτού που εκδίδει το στοιχείο, αλλα στα έσοδα γράφω αιτιολογία (πχ στατική μελέτη, παροχή τεχνικών συμβουλών κλπ). Υπάρχει πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Kαλά τα καταχωρείς . Στα έσοδα δεν υπάρχει υποχρέωση αναγραφής επωνυμίας πελάτη γιατί υπάρχει και η δυνατότητα συγκεντρωτικής καταχώρησης για τις ΑΠΥ που έχουν εκδοθεί την ίδια ημερομηνία. Δηλ. ΑΠΥ 350-356 , αξία εσόδου 5.000, ευρώ και ΦΠΑ 1.150,00 ευρώ.

Βέβαια όταν υπάρχει μηχανογραφική τήρηση βιβλίων , τότε η καταχώρηση γίνεται με βάση την επωνυμία του πελάτη, αλλά στα χειρόγραφα βιβλία αυτό δεν είναι απαραίτητο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Σωτήρη. Και εγώ κάτι τέτοιο είχα καταλάβει απο το γραφόμενα στους νόμους αλλα ποτέ δεν είσαι σίγουρος με τα φορολογικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα και από μένα.Στο ΤΕΕ μου είπανε ότι μεταξύ των καταχωρήσεων στο βιβλίο εσόδων εξόδων δεν πρέπει να υπάρχουν καθόλου κενά.Εγώ μέχρι τώρα άφηνα ένα κενό μετά από κάθε μήνα,μετά έγραφα το σύνολο,μετά πάλι κενό,και μετά ξεκινά ο επόμενος μήνας κοκ.Φυσικά διέγραφα κάθε φορά τις κενές γραμμές.Τι είναι πιο σωστό τώρα?να ξεκινήσω να μην αφήνω τις δύο κενές γραμμές?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά διέγραφα κάθε φορά τις κενές γραμμές.Τι είναι πιο σωστό τώρα?να ξεκινήσω να μην αφήνω τις δύο κενές γραμμές?

 

Επομένως δεν έχετε κενές γραμμές.

Link to comment
Share on other sites

ναι τράβηξα μία γραμμή και τα διέγραψα.Δηλαδή αφήνω όσα κενά θέλω και όπου θέλω αρκεί να τα σβήσω?απλά σε περίπτωση ελέγχου πρέπει να είναι διαγραμμένα?

Και κάτι ακόμα..τις αποσβέσεις παγίων τις περνάω και στα έξοδα συγκεντρωτικά?(εκτός από το τέλος του βιβλίου). Μέχρι τώρα δεν έκανα κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

κατι ακόμα..ο λογαριασμός ΔΕΗ πως καταχωρείται?Το ποσό που αφορά δήμο-ΕΡΤ στα έσοδα χωρίς ΦΠΑ.

Σε κάποιο σημείο γράφει "για το ηλεκτρικό ρεύμα πληρώνετε: πχ 12 ευρω". Όταν όμως υπολογίζει τον ΦΠΑ (13%), φορολογεί μόνο τα 11,6 ευρώ και όχι και τα 12. Έτσι η συνολική αξία ρεύματος και ΦΠΑ ισούται με 12+13%x11,6. Μπορείτε να με βοηθήσετε στην καταχώρηση των λογαριασμών αυτών?Στις δαπάνες 13% καταχωρώ το 11,6 ή το 12?Τη διαφορά τους την καταχωρώ με κάποιο τρόπο? Πρόκειται για μικροποσά αλλά με ενδιαφέρει η σωστή καταχώρησή τους.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Συγγνώμη αν δεν είναι το σωστό μέρος για να ρωτήσω αυτά που θέλω αλλά ελπίζω να μη με παρεξηγήσετε.

 

Εϊμαι σχετικά νέα μηχανικος. Έκανα έναρξη το Μάρτιο γιατί είχε τύχει να βρούμε με μια άλλη κοπέλα κάποιους που θέλαν να ανακαινίσουν το σπίτι τους. Τελικά η δουλειά δεν έγινε και δε μας πληρώσαν ποτέ γιατί και εμείς δεν είχαμε ζητήσει προκαταβολη καθώς ήταν ''γνωστοι'' και σκεφτήκαμε (κακώς) ότι και να μη γίνει θα μας δώσουν κάτι. Μέχρι τώρα λοιπον κατέθετα μηδενική περιοδική δήλωση και δεν είχα περάσει τίποτα στο βιλίο εσόδων εξόδων. Ωστόσο υπήρχαν έξοδα που τρέχαν όπως το τσμεδε, οι βενζινες, εκτυπώσεις κτλ. Τελικά η μόνη δουλειά που έκανα για φέτος ήταν τον Οκτώμβριο μια βεβαίωση ότι δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες σε ένα μικρό διαμέρισμα. Ζήτησα 250 ευρώ αλλά τώρα δε ξέρω τι πρέπει να γράψω στο βιβλίο και τι στην περιοδική δήλωση που πρέπει να καταθέσω μέσα τις επόμενες μέρες. Ξέρω ότι ακούγεται ίσως λίγο αφελές το θέμα αλλά πραγματικά έχω πελαγώσει γιατί δε ξέρω αν πρέπει να περάσω όλα τα έξοδα που έχω κάνει μέχρι τώρα ανεξαρτήτως των αμοιβών που έχω λάβει. Επίσης δε ξέρω αν τα έξοδα που πρέπει να περνάω στο βιβλίο πρέπει να είναι μόνο από τιμολόγιο. Καιτ τέλος δε ξέρω τι γίνεται με τη φορολογική δήλωση. Δηλαδή αν μπορώ έτσι όπως τα έχω κάνει μέχρι τώρα τα πράγματα να περάσω αποδείξεις κτλ για έξοδα. Ή αν δε χρειάζεται.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.