Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμπλήρωση βιβλίου εσόδων-εξόδων


Recommended Posts

Δύο ερωτήσεις ακόμη, άν γνωρίζει κάποιος :).

 

Για τη συνδρομή ΤΕΕ στο κελί "Ειδος - αριθμος δικαιολογητικού" τι συμπληρώνουμε (πχ ΛΟΓ/ΜΟΣ, ΤΙΜ. η κάτι άλλο) ?? Η αξία της συνδρομής μπαίνει στο κελί "Χωρίς δικαίωμα έκπτωσης" ή στο "Αγορες απο μή υποκείμενες σε φόρο δαπάνες" ??

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι νεος μηχανικος και δεν εχω κανει ακομα εναρξη επαγγελματος στην εφορια. Επειδη ομως εχω ηδη ΑΦΜ και πληρωσα τις πρωτες εισφορες του ΤΣΜΕΔΕ, θα πρεπει να διατηρω κ εγω βιβλια εσοδων-εξοδων?

Link to comment
Share on other sites

@Africa

Εγώ προσωπικά τη συνδρομή του ΤΕΕ τη περνάω ως εξής:

Είδος παραστατικού: -

Δικαιολογία: ΤΕΕ

Και περνάω το ποσό στη στήλη "Χωρίς δικαίωμα έκπτωσης"

 

@el04xxx

Όχι. Αφού δεν έχεις έξοδα/έσοδα και δεν φορολογείσαι ως μηχανικός δεν χρειάζεται να ανοίξεις τα βιβλία σου στην εφορία. Δεν μπορείς όμως να περνάς στα προσωπικα σου έξοδα την ασφάλιση σου.

Link to comment
Share on other sites

Σωστα. Εννοω οτι εφόσον δεν κάνει φορολογική δηλωση, δεν μπορει και να χρησιμοποιησει καποια απο τα αυτα που πληρωνει ως επαγγελματικα Ή προσωπικα εξοδα.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι νεος μηχανικος και δεν εχω κανει ακομα εναρξη επαγγελματος στην εφορια. Επειδη ομως εχω ηδη ΑΦΜ και πληρωσα τις πρωτες εισφορες του ΤΣΜΕΔΕ, θα πρεπει να διατηρω κ εγω βιβλια εσοδων-εξοδων?

 

Όχι. Όταν κάνεις έναρξη στην εφορία θα πάρεις βιβλίο εσόδων-εξόδων. Από εκεί και πέρα όμως, αν έχεις εισοδήματα από άλλες πηγές (π.χ. ενοίκια, εισόδημα μισθωτού, γεωργικό εισόδημα), δεδομένου ότι συμπληρώνεις ούτως ή άλλως Ε1 (κάνεις "δήλωση" που λέμε), σαφώς και οι ασφαλιστικές σου εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ, εκπίπτουν (είναι λάθος δηλαδή Topap αυτό που λες, ότι δε μπορεί να τις εκπέσει). Αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο οι ασφαλιστικές εισφορές εν γένει, μπαίνουν στο Ε1 και όχι στο Ε3 (το οποίο δεν υποχρεούνται να υποβάλλουν όλοι εξάλλου).

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες έχω αγοράσει λογισμικό(Windows 7) από Γερμανία και το κόστος έχει επιβαρυνθεί με ΦΠΑ Γερμανίας 19%, όσο και το αντίστοιχο δικό μας (2 μήνες πριν).Στην περιοδική ΦΠΑ, το πέρασα κανονικά στα λοιπά έξοδα,όπως επίσης και το ΦΠΑ που εκπίπτει.Έπραξα σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω όχι. Δεν έκανες σωστά. Ζήτησες να σου κάνει έκπτωση στο ΦΠΑ το ελληνικό δημόσιο ενώ τον πλήρωσες στο γερμανικό; Έπρεπε να έχεις ενεργές τις "ενδοκοινοτικές αποκτήσεις" και υπάρχει άλλη διαδικασία για τέτοια δουλειά. Σιγούρεψέ το με έναν λογιστή και κάνε τροποποιητική της περιοδικής.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα και χρόνια πολλά :)

 

Θα ηθελα να συνοψισω καποια πραγματα γιατι ακουω συνεχεια διαφορετικες γνωμες και δεν ξερω τι να κανω....

 

Σχετικα με το βιβλιο εσοδων εξοδων παραθετω αυτα που εχω καταλαβει και οποιος μπορει ας μου πει τι ειναι λαθος και τι ειναι σωστο:

 

1. συμπληρωνουμε τα εσοδα ανα μηνα σε καθε σελιδα ή ανα 3μηνο ?

 

2. στα εξοδα πρεπει να γραφουμε και εξοδα τα οποια δεν εκπιπτουν απο ΦΠΑ ?

εγω μεχρι στιγμης στα εξοδα γραφω μονο πραγματα για τα οποια εκπιπτει ΦΠΑ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.