Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Συμπλήρωση βιβλίου εσόδων-εξόδων


ge_liakos

Recommended Posts

Στήλες χρησιμοποίησα όσες είχε το βιβλίο.

Με το ίδιο format, απλά τύπωσα και κόλλησα τις επικεφαλίδες.

 

Απλά αντί να έχω κενές στήλες, τις γεμίζω όλες.

Το θέμα είναι μη μου σφυρίξουν κάνα πέναλτι...

 

Εδώ αυτοί αλλάζουν και ερμηνεύουν το νόμο όπως γουστάρουν και όποτε γουστάρουν.

Τώρα θα κολλήσουν άμα εγώ γράφω 4 στήλες παραπάνω στο βιβλίο μου;

Link to comment
Share on other sites

Το ελάχιστο περιεχόμενο του βιβλίου ΕΣ-ΕΞ το ρυθμίζει ο ΚΒΣ στο άρθρο 6 (το κείμενο νομίζω ότι εύκολα μπορείτε να το βρείτε).

Αν τώρα κάποιος καταχωρεί σε αυτό και παραπανίσια (για τον ΚΒΣ) πράγματα είναι δικός του λογαρισμός (και κόπος ).

Link to comment
Share on other sites

θελω να κανω μια απλη και ισως ηλιθια ερωτηση:

αν εχεις λιγες εγγραφες και για τα εσοδα και για τα εξοδα, και οπως ειναι το βιβλιο και χρησιμοποιεις την αριστερη σελιδα εσοδα την δεξια εξοδα, μπορεις να κρατας για ενα ετος αυτο το δισελιδο (εφοσον σου φτανει και σου περισσευει ο χωρος και για τα μεν και για τα δε) και να κανεις ενα συνολο στο τελος της χρονιας ή πρεπει σονι και καλα να εχεις ενα τετοιο δισελιδο για μηνα ή τριμηνο και να αθροιζεις αντιστοιχα? (και να μεταφερεις οπου πρεπει) ετσι θα εχεις ενα σωρο κενα που καλεισαι να διαγραψεις, ε?

ακομη μια ηλιθια ερωτηση:αν μια χρονια δεν εχεις τιποτα στα εξοδα, η σελιδα ειναι κενη κατα το επομενο ετος προχωρας στο επομενο τυπου δισελιδο (δεν ξερω πως αλλιως να το εκφρασω) και διαγραφεις απλα την σελιδα ωστε να ακολουθεις μια ομοιομορφια ανα χρονο στο βιβλιο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να αφιερώνεις μια σελίδα για κάθε μήνα. Εγώ προσωπικά τα γράφω σερί τους μήνες και στην σελίδα των εσόδων διαγράφω τις αντίστοιχες γραμμές (συνήθως έχω 1-2 καταχωρήσεις έσοδα και 10-15 έξοδα ανά μήνα). Αλλάζω σελίδα μόνο ανά έτος ή αν μου έχουν μείνει πχ 5 γραμμές μέχρι το τέλος της σελίδας (μόνο η επικεφαλίδα του μήνα μου παίρνει 1+1 γραμμή).

 

Αν δεν έχει καθόλου έξοδα ένα μήνα, γράφεις την επικεφαλίδα του μήνα, αφήνεις 2-3 γραμμές (που τις διαγράφεις με μια διαγώνια γραμμή), μετά την επικεφαλίδα του επόμενου μήνα κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

θελω να κανω μια απλη και ισως ηλιθια ερωτηση:

αν εχεις λιγες εγγραφες και για τα εσοδα και για τα εξοδα, και οπως ειναι το βιβλιο και χρησιμοποιεις την αριστερη σελιδα εσοδα την δεξια εξοδα, μπορεις να κρατας για ενα ετος αυτο το δισελιδο (εφοσον σου φτανει και σου περισσευει ο χωρος και για τα μεν και για τα δε) και να κανεις ενα συνολο στο τελος της χρονιας ή πρεπει σονι και καλα να εχεις ενα τετοιο δισελιδο για μηνα ή τριμηνο και να αθροιζεις αντιστοιχα? (και να μεταφερεις οπου πρεπει) ετσι θα εχεις ενα σωρο κενα που καλεισαι να διαγραψεις, ε?

ακομη μια ηλιθια ερωτηση:αν μια χρονια δεν εχεις τιποτα στα εξοδα, η σελιδα ειναι κενη κατα το επομενο ετος προχωρας στο επομενο τυπου δισελιδο (δεν ξερω πως αλλιως να το εκφρασω) και διαγραφεις απλα την σελιδα ωστε να ακολουθεις μια ομοιομορφια ανα χρονο στο βιβλιο?

Δεν είναι απαραίτητο να συμβαδίζουν οι σελίδες στα έσοδα και στα έξοδα πχ. στα έσοδα μπορεί στη σελίδα 1 να έχεις καταχωρήσεις 5 χρήσεων , ενώ για τα έξοδα να είσαι στη σελίδα 46.

Link to comment
Share on other sites

Ο διαχωρισμός προκύπτει και από τις ημερομηνίες καταχώρησης.

 

και εγω αυτο θεωρουσα, οτι αρκει να ειναι συνεχομενη η χρονολογικη σειρα.

thanks παντως!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.